Aile İçin En İyi Havuz Modeli

13 Temmuz 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Aile İçin En İyi Havuz Modeli

İçi su dolu; sağlık, spor ve eğlence amaçlı olarak kullanılan yapılara havuz adı veriliyor. Birden çok amaca hizmet eden havuzlar özellikle sıcak günlerde kullanımı artan alanlardır. Çünkü serinlemenin en kolay yolu buraya girmektir. Çok farklı türleri ve özellikleri söz konusudur. Aile havuzları da bunlardan birisi. Özellikle fazla kalabalık içermeyen bireylere hizmet vermesinden dolayı daha değişik formatlarda havuz yapımı son derece mantıklı olacaktır.

Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Aile için havuz yaptırmak isteyen kişilerin ilk olarak belli sorulara yanıt vermesi lazım. Bunların başında ise boyut geliyor. Kaç kişisiniz, misafiriniz çok oluyor mu ya da yüzmeyi ne kadar seviyorsunuz gibi önemli suallerin ardından havuzun ne kadar olacağı konusu da bir karara bağlanmış olacaktır. En küçük olanı 5 metreye 3 metredir. Hacim ise minimum 21 metreküptür. Birçok kişinin doğru bildiğini zannettiği küçük havuz olmaz yargısı da bu şekilde yıkılmış olacaktır.

Hangi Sistem Daha Mantıklı?

Aile havuzu su taşma sistemleri konusunda kafa karışıklığı yaşayan kişilere hemen bu konuda bilgi verelim; hem ülkemizde hem de dünyanın geri kalanında kullanılan iki metot var. Taşma havuz en bilinen ve en eski olanı. Çok boyutlu. Suyun filtreden geçmesi için bir süreç var. Bu biraz zaman alabilir. Her türlü havuz içinde kullanımı mümkün olsa da özellikle büyük havuzlarda çok daha sık karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra skimmerli olan sistemin son yıllarda öne çıkması gibi bir durum var. Mantık ve sistem çok daha basit. Bir kutu üzerinden, boru ya da benzeri aparatlar olmadan filtre işlemi tamamlanıyor. Bunun kullanımı daha basit olmasının yanı sıra masrafı da düşüktür. İşte bu yüzden ebat ve boyut anlamında küçük olan havuzlar için genellikle çok ideal bir yapıdır. Ekonomik olarak avantaj sağlar.

Kaplama Türü Çok Önemli

Aile havuzu kaplama türü konusunda da iki değişik sistem var ve özellikleri şöyle;

  • Liner kaplama ya da bir diğer ifade ile PVC kaplama son derece büyük bir ilgi görmekte. Bunun birden çok nedeni var. Her şeyden önce çok dayanıklı. Sızdırma konusunda tam garanti vermekte. 1.5 mm’lik bir kalınlığı var. Kullanımı ve havuz içine serilmesi basit.
  • Diğer ise cam, mozaik gibi malzemelerle yapılan kaplama işlemidir. Daha klasik bir sistem olarak dikkat çeker.
  • Bunların içinden aile havuzu için en ideal ve doğru olanı liner kaplamıdır.

Son olarak beton bir havuz yerine portatif olan prefabrik havuz modeli tercih etmeniz gerektiğini hemen söyleyelim.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !