Çocuk Havuzu Nasıl Olmalıdır?

12 August 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Çocuk Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Yazın Çocukların Vazgeçilmez Eğlencesi; Havuz

Yaz tatilinin vazgeçilmezlerinden olan havuzlar yetişkin ve çocuklar için ayrı özelliklere sahip olmalıdır. Çocuk havuzları farklı kriterlere sahip olmalı, çocukların eğlenceli zaman geçirmesi için özel tasarımları olmalı ve çocukların sağlığına zarar vermeyecek hijyenik ortam sağlanmalıdır. Bu nedenle çocuk havuzu yapımında uzman kişileri tercih etmek ve çocuklar için özel tasarımlar yaptırmak önemlidir.

Çocuk Havuzu Nasıl Olmalıdır?

Çocuk havuzu olarak kullanılan havuz modelleri arasında şişme havuz ve prefabrik havuzlar vardır. Çocuklar için istenilen tüm modeller tasarlanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Hem çocuklar için eğlenceli zaman geçirebileceği bir dizayna sahip olması hem de sağlığına zarar vermemesi havuzun taşıması gereken başlıca özelliklerdir.

  • Havuz yapımı nda öncelikle çocukların boyları dikkate alınır. Çocuk havuzu çocukların boyunu aşmayacak şekilde tasarlanır. Aynı zamanda su seviyesi yoğun olmamalıdır. Ortalama bir çocuk havuzu tasarımında havuz derinliği yarım metre olarak belirlenir.
  • Havuz yapımında kullanılan malzemelerin çocuklara zarar vermemesi önemlidir. Havuz duvarları çok kalın olmamalıdır. Havuz dizaynında çocukların zorlanmayacağı şekilde basamaklar kullanılması önemlidir.
  • Çocuk havuzları çocukların ilgisini çekecek tasarımlara sahip olmalıdır. Bu nedenle çocuklar için özel aksesuarlar kullanılabilir.
  • Havuz yapımından önce çocukların bir sağlık problemi olup olmadığı öncelikle dikkat edilmesi gereken faktörlerden biridir. Güneş alerjisi olan çocuklar için üzeri kapanan havuz tasarımları yapılır.
  • Havuz içinde kullanılan malzemelerin paslanmaması ve çocukların sağlığına zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle filtreme sistemleri gelişmiş olmalı, su daima temiz kalmalıdır.

Çocuk Havuzu Nerede Olmalı?

Çocuk havuzu istediğiniz her yer için tasarlanabilir. Bahçe, balkon ve teras gibi farklı bölgelere havuz tasarımları yapılması mümkündür. Aynı zamanda site, ticari işletmeleri gibi yerler için de havuz tasarımları yapılabilir. Havuz tasarımı yapılırken havuzun konulacağı alan dikkate alınır. Çocuk havuzlarında çocuğa zarar vermeyecek alanlar tercih edilmelidir. Bahçe için havuz tasarımı yapılacaksa ağaç yakınında çocuklara zarar verecek maddelerin üzerine düşme tehlikesi olmayan alanlara konulmalıdır.

Havuza girecek çocukların güneş görmesi sudan çıktığında da üşümemesi önemlidir. Bu nedenle güneş gören bir yere konulmalıdır. Terasa konulacak havuzlar kapıya ve duvarlara yakın olmamalıdır. Çocukların takılıp düşebileceği malzemelerin havuz yakınında tutulmaması gerekir.

Çocuk Havuzu Nasıl Dekore Edilmeli?

Çocuk havuzu modelleri çocukların ve ailelerin isteklerine göre dekore edilir. İstediğiniz tasarımları bizimle paylaşmanız halinde çocukların hayalindeki havuzları hayata geçirmek için uzman kadromuz profesyonel bir şekilde çalışacaktır. Çocuk havuz modelleri olarak atlama havuzu, kaydırak havuzları, küçük havuz, masaj havuzları, terapi havuzları, hareket havuzları ve soğuk su havuzları gibi tüm havuz tipleri yapılmaktadır. Havuz tiplerine göre olması gereken derinlikler havuz derinliği konusunda getirilen sınıflandırılmalara göre yapılır.

Çocuk havuzları istenilen tüm şekillerde tasarlanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta havuz derinliği, havuzda ölü bölge kalmaması gibi unsurlardır. Bunun dışında havuz şekli ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Yuvarlak, kare, dikdörtgen şeklinde havuzlar yapılması mümkündür. Çocuk havuzunun dekorasyonunda çocukların ilgisini çekecek ve daha eğlenceli zaman geçirmesini sağlayacak aksesuarlar kullanılmalıdır. Kaydırak, oyuncak aksesuarlar, havuz etrafında kullanılan aksesuarlarla çocuk havuzu dekore edilebilir.

Çocuk Havuzu Hijyeni Nasıl Sağlanmalı?

Çocuk havuzu hijyeni en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Çocukların sağlığına zarar verecek bakteri ve virüslerin etkisinin azalması adına havuz bakımı yapılması oldukça önemlidir. Firmamız havuz tasarımında gelişmiş filtreleme sistemleri kullanır. Lineer kaplama ile sızdırmazlık özelliği sağlanırken yosun oluşumu engellenir. Filtre temizliği ve suyun Ph değerinin ayarlanması dışında yorucu bir temizleme işlemi yapılmasına gerek yoktur.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !