COVID-19 SALGINI SIRASINDA YÜZME HAVUZUNU TEMİZ TUTMAK

15 February 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
COVID-19 Salgını Sırasında Yüzme Havuzunuzu Temiz Tutmak

COVID-19 iyi bir şekilde değil, dünyayı fırtına ile alıyor. Birçok küçük işletme ve büyük şirket, çalışanlarının evlerinden çalışmasını tercih etmektedir. Dünya liderleri, virüsün yayılmasını önlemek için sokağa çıkma yasağı koyma konusunda sert önlemler almaktadır. Okullar kapanırken, çocuklar ve genç öğrenciler evde kalmaktadır. Bahçenizde bir yüzme havuzunuz varsa, şanslı olabilirsiniz.

CDC, “COVID-19’un prefabrik havuzlar ve spa küvetleri kullanarak insanlara yayılabileceğine dair bir kanıt yok. Havuzların ve jakuzilerin düzgün çalışması, bakımı ve dezenfeksiyonu (örn. klor ve brom ile) COVID-19’a neden olan virüsü temizlemeli veya etkisizleştirmelidir. ” demiştir.

Temiz Havuz Suyunun Önemi

Yüzme Havuzunuzu temiz tutmak ve mikrop ve bakterilerden uzak tutmak için ihtiyacınız olan kimyasallar şöyle ifade edilebilir:

Klor

Klor, bir prefabrik havuz un en iyi arkadaşıdır. Suda biriken çok çeşitli patojenleri etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktan sorumludur. Ekonomiktir ve kullanımı kolaydır. Ancak, farklı klor türleri olduğunu ve her birinin karışık kullanımı olduğunu bilmeniz gerekir:

Triklorür: Suyun dezenfekte edilmesinin sürekli bakımında kullanılı. Toz veya tabletlerde alabilirsiniz, ancak tabletler daha iyidir. Bir sıyırıcıya yerleştirebilirsiniz ve gerisini o hâlleder. Çözündükten sonra başka bir tablet koyduğunuzdan emin olun.

Diklorür: Kimyasal bir oksitleyici ve klorlayıcıdır. Birçoğu, uzun bir ihmal süresinden sonra, yüzme havuzu kullanan birçok kişiden sonra veya kötü hava koşullarında havuza şok vermek için kullanır. Mevcut bir diklorür kaynağı olması tavsiye edilir.

Çok Etkili Tabletler: Dezenfektan, topaklaşan ve anti-yosun bileşenlerinin bir karışımıdır; bakım işlemi sırasında bir adım atlaması için idealdir. Birçok uzman, tabletlerin klor bakımı ile birleştirilmesini önermektedir.

Uzmanlarımıza göre, klor tabletlerin kullanımı daha rahattır. Suyunuzu patojenlerden uzak tutmak için prefabrik havuz klorürünüzün doğru şekilde stoklandığından emin olun.

Boratlar

Yüzme havuzunda borat kullanımı kolay bakımı temsil eder. Suyunuzdaki pH’ın stabilize edilmesine yardımcı olur. Ayrıca sıcaklıktaki artışı tolere eder, bu da ısıyı veya kaplıcaları olan kapalı havuzlar için mükemmel kılar.

Boratların kullanımının başka faydaları da vardır:

Yosun Önleme: Boratlar pH’ı kontrol altında tutmaya yardımcı olur; klorun etkililiğini bozmaz ve havuzdaki alg gelişimini durdurmaya yardımcı olur.

Klor kullanımını azaltır: Boratlar alg büyümesini önlediğinden çok fazla klor uygulamaya gerek yoktur. Ayrıca, pH sabit kalmaya devam ederse, klor kullanımı daha az olur ve havuz şoku tedavisini azaltır.

Yumuşak Su: Sert su cildin kurumasına ve kırmızı, kaşıntılı gözlere neden olabilir. Borat, suyu uzun süre temiz tutmakla kalmaz, aynı zamanda su yumuşatıcısı olarak da çalışır.

Boratların çoğunda bir klor stabilizatörü vardır. Doğrudan güneş ışığından suya buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Tuz Ruhu / Hidroklorik Asit

Hidroklorik asit, havuz temizleme prosedüründe sıklıkla kullanılan başka bir kimyasaldır. Çoğu durumda, asidik element sudaki pH seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Örneğin, testler 7.8’den yüksek bir pH seviyesi veriyorsa, havuz suyuna 1/4 galon hidroklorik asit ekleyin. Daha küçük havuzlar için sadece bir bardak hidroklorik aside ihtiyaç duyar. Tüm kimyasallar gibi, insanlar hidroklorik asidi dikkatle kullanmalıdır.

Ozonatörler

Ozonatörler, havuz suyuna ozon sağlayan filtre sisteminin bir parçasıdır. Ozonlama diğer kimyasal tedavilerle birleşse de faydaları mükemmeldir.

Çalışmalar, bir havuz ozon jeneratörü kullanımının ortaya çıktığını göstermiştir:

  • Havuzu temizler ve küf, bakteri, maya ve mantar suyunu boşaltır.
  • Organik yağları ve diğer insan kirleticilerini nötralize eder ve temizler.
  • Ozonatörler diğer saflaştırma yöntemlerine olan ihtiyacı azaltır.
  • Sudaki vücut yağlarını ve diğer insan kirleticilerini nötralize eder ve ortadan kaldırır.

Bir havuz ozon jeneratörü kullanmak, bir havuzun temiz tutulmasının genel bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Ozon jeneratörleri mikroskobik organizmalar için çalışır; uygun havuz bakımı nın yerine geçmez. Büyük kalıntıları ve yaprakları bir vakum veya havuz ağı kullanarak çıkarmanız gerekir. Kaliteli bir havuz filtresi daha küçük parçaları kaldıracaktır.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish