Eğlence Başlasın; Yüzme Havuzu Oyunları

24 July 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Eğlence Başlasın; Yüzme Havuzu Oyunları

Çocukluğumun sayısız saati arka bahçe havuzumuzda geçmiştir. Bizi eğlendirmek için en yeni ve en büyük oyuncaklara ihtiyacımız yoktu. Gerekli olan tek şey biraz beceriklilik ve birkaç arkadaştı. Hafıza şeridindeki bu gezi benim bu klasik yüzme havuzu oyunlarını hatırlamamı sağladı.

Marco Polo

Bu mükemmel yüzme havuzu oyunudur. Bugüne kadar Marco adını duyduğumda hemen bu oyunu düşünüyorum ve “Polo” diye bağırırım. Oyun, 13. yüzyıl İtalyan kaşifinin adını aldı, ancak bunların hiçbiri eğlenmek isteyen çocuklar için önemli değil.

Marco Polo oyunu için en az iki çocuğa ihtiyaç duyulur, ancak daha fazla kişi ile daha neşeli oynanabilir. Bir çocuk Marco olarak belirlenir. Marco, diğer katılımcıları etiketlemeye çalışırken gözlerini kapatmalıdır. Diğer çocukları saptamak için, Marco “Marco” diye bağırır ve diğer oyuncular “Polo” yu söyler. Yakalanacak ilk çocuk yeni Marco olur.

Bu oyunun en sevdiğim unsurlarından biri, Marco’dan kaçınmak için havuzdan gizlice kaçmak. Marco bir oyuncuyu köşeye sıkıştırırsa, havuzdan atlamak ve karşı tarafa tekrar girmek yasaldır. Ancak, Marco birinin suyun dışında olduğundan şüphelenirse “Sudan Çıkmış Balık” diye bağırılabilir. Sudan çıkan o balık yeni Marco olur.

Köpek Balıkları ve Ufak Balıklar

Bu oyun en iyi çocuklarla oynanır. Bir çocuk köpek balığı olarak seçilir ve geri kalanı ufak yem balıklarıdır. Köpek balığı havuzun bir ucundan başlar ve karşı taraftan başlayan ufak balıkları çağırır. Amaç ufak balıkların yakalanmadan karşı tarafa yüzmeleri ve herhangi biri yakalanırsa ufak balıklar bir sonraki turda köpek balığı hâline gelecektir. Köpek balıkları, sonuncusu yakalanıncaya kadar ufak balıkları yakalamaya devam eder. Son ufak balık kazanır ve bir sonraki oyuna tek köpek balığı olarak başlar.

Girdap
Yer üstü havuzları bir jakuzi için mükemmeldir, ancak aynı etki bir yer altı havuzunda da gerçekleştirilebilir. Bu oyun birkaç katılımcı gerektirir. Havuzun kenarları etrafında bir yönde birlikte herkesin yavaş hareket etmesi gerekir. Dairesel akım başladığında, hız yükselir. Herkes ayaklarını alabilir ve jakuzinin momentumu ile yüzebilir. Hareket azaldığında tekrar başlanır.

Yaprak Toplama

Yaprak toplama başta yorucu bir angarya gibi geliyor. Peki neden bir yarışmaya dönüştürmüyorsun? Çocuklar onu sevecek ve ebeveynler daha da sevecekler. Bu oyunda tek bir hedef var ve bu da en fazla yaprağı toplamak. Çocuklar yıllar sonra kopyalandıklarını fark etmeyecekler.

Horoz Dövüşü

Her yerdeki anneler bu oyunu unutmayı çok ister. Bununla birlikte, havuzlar olduğu sürece, tavuk dövüşü olacaktır. Dört yarışmacı tavuk dövüşü yapmak zorundadır. Bu 2v2 oyunu, her takımda bir üs ve bir saldırgandan oluşur. Saldırganlar üssün omuzlarına tırmanıyor. Oyunun amacı rakip takımı suya sokmak.

Herhangi bir oyunda olduğu gibi, bunda da birkaç kural vardır. Sadece üstteki iki hücum oyuncusu iterek savaşabilir. Saç çekme, çizilme, ısırma ve delme yasaklanmıştır. Temel oyuncular sadece saldırganı dengelemek ve havuz etrafında hareket etmek için oradalar. Fiziksel olarak katılmalarına izin verilmez.

Denizaltı Yarışı

Denizaltı yarışları için dayanıklılık, hız ve eski moda nefes tutma yeteneği gereklidir. Yüzücüler havuzun bir tarafından başlar ve su altında yüzmeye başlar. Kısa bir prefabrik havuz kullanılırsa ve yüzücü karşı duvara ulaşırsa, yüzücü su altında dönebilir ve diğer tarafa geri dönebilir. Su altını en uzak yapan kişi şampiyon olur. Farklı yaşlarda birkaç çocuğunuz varsa, genç olanın havuzda daha geç başlaması iyi bir fikirdir. Bu, oyun alanının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Herhangi bir nefes tutan oyun türünde olduğu gibi, geçen ya da boğulan çocuklar da olmuştur. Lütfen çocuklara bu dürtüyü hissetmeye başladığında nefes alma ve havaya çıkma dürtüsü ile mücadele etmemeleri gerektiğini açıklayın.

Hazine Dalışı

Ağırlıklı havuz oyuncakları genellikle hazine dalışı oynamak için kullanılır, ancak gerekli değildir. Çocukken para ve çakıl kullandık. Oynamak için ağırlıklı nesnelerin havuzun etrafına yayılması gerekir. Nesneler havuzdayken katılımcılar dalış yapabilir ve toplamaya başlayabilir. En çok hazineyi toplayan korsan kazanır. Hazine dalış oyunları çeşitlilik gösterebilir. Belirli nesnelere nokta atanarak oynatılabilir. Bu varyasyon daha yavaş bir korsanın savaşma şansına sahip olmasını sağlar. Başka bir seçenek, bir zaman sınırı belirlemek ve bir korsanın aynı anda dalmasına izin vermektir. O zaman diliminde en çok hazineyi toplayan oyuncu galip sayılır.

Çocuklar bu klasik yüzme havuzu oyunlarından herhangi birine katılırken yetişkin gözetimini şiddetle tavsiye ederiz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !