Havuz Bakım Kimyasalları

10 January 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Kimyasalları

Havuz yapımı ‘ndan Sonra işimiz tamamen bitmiyor. Prefabrik Yüzme havuzları belirli periyotlarda temizleme ve kimyasallama işlemine ihtiyaç duyar, bu işlemin süreci sezon içi veya sezon dışı olarak değişkenlik gösterir. Havuz bakımı zamanında ve doğru kimyasallarla yapılmalıdır. Havuz bakımında temel olarak dört çeşit kimyasal kullanılır.

Havuz kimyasallama işlemi yapılırken; ilk önce pH dengelemesi yapılır. (Yüksek ph oranı olan havuza klor kimyasalı eklendiğinde suyunuzun renginde bozulma olabilir.)

1- Klor 2- pH Düşürücü 3- Çöktürücü 4- Yosun önleyici

Sağlık bakanlığı onaylı kimyasal kullanmaya özen gösteriniz.

KLOR ( Toz )
Yüzme havuz suyunun dezenfeksiyonunda kullanılır. Yapısal özeliği nedeniyle bakterileri kısa sürede öldürür, virüsleri etkisiz hale getirir ve yosunlaşmayı önleyerek sağlıklı havuz suyu şartları sağlar.

Uygulama Şekli: Test kit ölçüm sonucuna göre 1,5 mg/l serbest klor seviyesini sağlamak için her gün 100 m³ havuz suyuna 150 – 200 gr ilave edilmelidir.

Not: Toz klor havuza kesinlikle direk atılmamalıdır. Standart verilen kimyasal oranları; cevre şartları, kullanılan kimyasal markası, kullanıcı sayısı ve dış etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

“ÖNEMLİ UYARI ”
Bir kovada suyla çözünme sağlanarak havuza uygulanır.
Liner havuzlarda 56 lık klor kullanılır.

pH DÜŞÜRÜCÜ (Toz )
pH düşürücü (-) GR havuz suyunda yükselen pH değerini düşürerek, ideal değerleri olan 7.2 – 7.8 arasında tutmak amacıyla kullanılır.

Uygulama Şekli: pH değerini 0,1 derece düşürmek için 100 m³ havuz suyuna 1000 g, ilave edilmelidir.

Not; Standart verilen kimyasal oranları; cevre şartları, kullanılan kimyasal markası, kullanıcı sayısı ve dış etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

“ ÖNEMLİ UYARI ”
Bir kovada suyla çözünme sağlanarak skimmerdan havuza uygulanır.

ÇÖKTÜRÜCÜ ( Sıvı )

Havuz suyu içerisinde bulunan, kirlilik yaratan partikülleri yapışarak dipe çöktürmek amacıyla kullanılan bir kimyasal maddedir. Çöktürücü özelliği sayesinde kirliliklerin filtrede daha kolay tutulmasını sağlayarak filtrasyon işlemine yardımcı olur.

Uygulama şekli: 100 m³ havuz suyu için haftada bir kez 1000 gr. çöktürücü ilavesi uygundur. Bu ürün doğrudan havuz suyuna ilave edilebilir.

YOSUN ÖNLEYİCİ ( Sıvı )
Havuz suyunda bazı virüs, bakteri, mantar ve algleri yok etmek amaçlı kullanılır. Sağlıklı, berrak, göz zevkine uygun bir ortam sağlar.

Uygulama şekli: 100m³ havuz suyu için haftada bir kez 1000 gr ilave edilir. Bu ürün doğrudan havuz suyuna ilave edilebilir.

KIŞ BAKIM KİMYASALI ( Sıvı )
Amonyum klorür bilesikleri %15-30, havuzlarda yosun olusumunu, mikroorganizma gelisimini ve kireç çökeltilerini önleyerek kıs aylarında havuzu koruyan, yeni sezonda da kolay bir temizlige imkan saglayan bir üründür.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish