HAVUZ BAKIMI İÇİN KİME GÜVENEBİLİRİM

23 January 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Bakımı İçin Kime Güvenebilirim

Havuz bakımı ayrı bir bilgi isteyen işlerdendir, havuzun bakteri ve mantar üretmeden tüm sezon boyu kullanılmasını sağlayan kesinlikle uzman bir bakımdır. Prefabrik Havuzda her gün kullanılan klor ölçüsünden suyun pH değerinin ne kadar olması gerektiğine kadar uzman olan herkes prefabrik havuz bakımı konusunda güvenilir isim olabilir.

Havuz Bakımına Nereden Başlanmalı?

Zaman içerisinde kendi havuzunuzun bakım ve temizliğini kendiniz yapabilirsiniz ama elektrik ile ilgili bakımlarda kesinlikle bir elektrikçiden yardım almayı unutmamalısınız. Prefabrik Yüzme havuzu bakımının nasıl yapıldığı konusuna baktığımızda öncelikle suyun pH değerini ölçerek işe başlanmalı, ideal pH değeri 6,8 ile 7,4 aralığıdır.

Havuz Temizliğinde Kesin Çözüm Nedir?

Filtrasyon sistemini 4 saat çalıştırıp durdurun ardından 8 saat daha çalıştırarak suyu dinlendirin bu sayede çok fazla çökelti kullanıp kullanmadığınızı anlamış olursunuz. Prefabrik Havuz temizliğinde kesin çözüm için suyunu tam olarak boşaltmak gerekir, asit ile temizlenen havuza yosun önleyici sürerek bir gün bekletmek lazım, havuz suyunda ki bakterilerin yok edilmesi için sirkülasyon sistemlerini de doğru kullanmak gerekir.

Kışa Girerken Havuz Suyu Boşaltılmalı Mı?

Kış aylarına girerken havuzun içinde ki suyu boşaltmayın çünkü boş olan havuzlarda zaman içinde fayanslar dökülür, derzler açılır ve havuzun kullanım ömrü kısalır. Havuz suyunun temizliğini tamamı ile kumlar yapar bu nedenle filtrasyon sisteminde ki kumları iki yılda bir değiştirilmeli ve azaldığında kum ilavesi yapılmalı.

Havuz Suyu Neden Bulanık Görünür?

Gerektiği zaman filtrasyon sisteminin kumu değişmediğinde ya da kimyasal ilaçların hatalı kullanılması nedeni ile havuzda ki su bulanık hale gelir, bu iki ana konuya dikkat edilmesi halinde prefabrik havuz suyunda bulanıklık sorunu yaşanmaz.

Havuz suyu neden yeşerir?

Havuz suyunun yeşermesinin nedeni klor eksiğidir, pH değeri istenilen oranda değilse ya da filtreler düzenli çalışmıyorsa prefabrik havuz suyu yeşerir bu durum karşısında yapılması gereken havuz suyunu şoklamaktır.

Havuz Suyu Şoklaması Nasıl Olur?

Havuz suyu şoklaması içinde ki sudan belli ölçüde ters yıkama sistemi ile dışarı almak bir o kadar da taze su ilave etmektir. Havuz temizliği ve havuz suyunun temiz olması insan sağlığı açısından çok önemli bir yer tutar, bakımı düzenli ve bilinçli yapılmayan havuzlarda mikrop ve bakterilerin çoğalması yoğun karşılaşılan durumdur. Sağlıklı, temiz ve hijyenik bir havuz için her gün havuz suyunun testleri yapılmalı, temizliğine dikkat edilmeli ve eklenen havuz bakım kimyasalları doğru ölçülerde ve gerektiği zamanlarda kullanılmalıdır.

Profesyonel Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Profesyonel havuz temizliğinde uygulanan işlemlerin sırasını takip etmelisiniz bu sıralama ile yapıldıktan sonra havuz teslim edilmelidir.

  • Havuz suyu temizlik yapılacak güne kadar boşaltılmalıdır
  • İş güvenliği önlemi alınmalı
  • Temizlik yapacak personel tek kullanımlık kıyafetler giymeli
  • Havuz dip suyu emiş gücü yüksek motorların yardımı ile atılır
  • Dipte ki balçık, çamur ve kirler dışarı tahliye edilir
  • Duvarlar ile zemin kir sökücü kimyasallar kullanılarak temizlenir
  • Basınçlı kompresör ile havuz içi yıkanır
  • Kalan son dip suyunun da tahliyesi yapılarak teslim edilir.

Havuzun Kirlenmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Klor, bramin gibi çeşitli kimyasallar havuzun temizlenmesini sağlar ancak dışarıdan gelen böcek ya da yaprak gibi maddelerden dolayı havuz pis ve kirli görünür bu nedenle profesyonel temizlikten sonra kesinlikle havuzun rutin bakımlarının gözden kaçırılmadan devam etmesi gerekir.  Havuzun kirlenmemesi için kimyasal maddelere ilave olarak düzenli bakım ve temizliğinin yapılması şarttır aksi halde temiz ve hijyenik bir havuzunuzun olması söz konusu değildir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !