Havuz Çatlakları Neden Oluşur?

20 October 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Çatlakları Neden Oluşur?

Havuz Yapımı Sırasında Çatlamaların Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Havuz yapımı sonrasında insanlar havuz bakım işlemlerini sıklıkla atlamaktadırlar bu sebepten dolayı da havuz çatlakları meydana gelmektedir. Havuz çatlakları suyun sebep olduğu basınç sebebi ile dıştan içe ya da içten dışa doğru gerçekleşebilmektedir.

Havuzda oluşan minik kılcal çatlamalar bile havuz içerisinde korozyonun oluşmasına sebep olmaktadır. Bu korozyon zamanla sıcaklığın etkisi ile genleşme sağlamaktadır. Dış yüzey kurumaya başlamışken iç yüzeyin nemli oluşu genleşmeye sebep vererek betonun çatlamasına sebep olmaktadır.

Minik bir çatlak zamanla sızıntılar ile hem daha da büyümekte hem de bakteri üretimini artırmaktadır. Oluşan bu nedenler doğrultusunda hem yüksek su faturaları ödeyeceğiniz gibi sağlığınızı da tehlikeye atacağınız durumlar ile karşılaşma durumunuz söz konusudur. 

Ancak ilk baştan işimi sağlama almak istiyorum diyenlerden iseniz havuz yapımı nda liner kaplama izolasyon yöntemlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. İzolasyonu sağlam ve ince işçilikle gerçekleştirilen havuz modelleri işlemlerinde çatlak ve sızıntı gibi can sıkıcı durumların oluşması oldukça düşüktür.

Su Kaçıran Havuza Ne Yapılır? | Havuz Yapımı

Su kaçıran havuzun tespit edilme oranı da oldukça zordur. Minik sızıntılardan ne kadar su kaçabilir diye düşünebilirsiniz belki de ancak oldukça yüklü faturalara sebep olduğu gibi yosunlaşma ve havuz tabanında şişme ve küflenmelere de sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisi ile buharlaşma gerçekleştiği için insanlar sızıntıyı kolay kolay anlayamamaktadırlar.

Ancak güneş etkisi ile 0,5 cm buharlaşma normal sayılırken bu cm üzerinde su kaybının görülmesi sızıntının belirtisi demektir. Ancak siz bu cm hesaplamaları ile uğraşmak istemiyorsanız size en büyük tavsiyemiz prefabrik havuz yapımı sırasında izolasyonunuzu güvenilir havuz firması ile anlaşarak yaptırmanız ve düzenli havuz bakımı yaptırmanızdır.

Çünkü bazı durumlarda gerçekten yüzeye belirti vermedikçe insanlar sızıntının derecesini anlamadığı gibi farkında da olmamakta boş yere yüksek faturalar ödemektedirler. Bu çatlakları önlemek için öncelikle havuz su kaçağı önleyici izolasyon çeşitlerinden yaptırmalısınız. Sermed havuz firması olarak havuz bakımı ve havuz yapımı konusunda tüm ihtiyaçlarınızı gerçekleştirerek mutlu müşteri profilleri oluşturmaktayız.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !