Havuz Modelleri ve Özellikleri

12 May 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Modelleri

Havaların ısınmasıyla birlikte, bahçesi müsait olan birçok kişi, yaz aylarında serinlemek ve ferahlamak için en önemli alternatiflerden biri olan yüzmeyi tercih etmektedir. Konut projelerinde kullanılan havuz modelleri, bahçe alanının uygun olması durumunda kolaylıkla inşa edilebilmektedir.

Havuz Modelleri
Havuz Modelleri

İnşa edilecek havuzların boyutları; inşa alanına göre farklı ebat ve malzemelerle üretilmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen prefabrik havuz modelleri ile çok kısa sürede, hayalinizdeki havuza kavuşabilirsiniz.

Havuz Modelleri Nelerdir?
Evinizin bahçesine inşa ettireceğiniz havuz için, ilk olarak uzunluk, genişlik, yükseklik gibi değerlerin bilinmesi gereklidir.
• Prefabrik havuzlar
• Fiberglas havuzlar
• Vinil astar havuzlar
• Beton havuzlar
• Kapalı yüzme havuzu

Aynı zamanda beğendiğiniz modeller için, uygun olan havuz sistemleri ve havuz ekipmanlarını, havuzunuza uygun şekilde almanız gereklidir.

Prefabrik Havuzlar
Prefabrik havuz modelleri, belli standartlarda üretilir. İmalat ve montajı kısa sürede bitirilir. Ortalama 2-3 hafta içinde bitirilen prefabrik havuzlar, yerinde monte edilir. İlk olarak havuz inşa edilecek alanda altyapı çalışmaları yapılır ve alanın durumuna göre havuz modeli oluşturulur.

Prefabrik havuz modelleri arasında;
• Fipool prefabrik havuz
• Maldiv prefabrik havuz
• Betox prefabrik havuz gibi modeller bulunmaktadır.

Mali yönden herhangi bir sürprizle karşılaşılmayan prefabrik modellerde; hızlı kurulum, ucuz maliyet, yüksek dayanma gücü, anti bakteriyel ve sızdırmazlık özelliği bulunmaktadır.

Fiberglas Havuzlar
Fiberglas havuz modelleri, havuz yüzeyi gözeneksiz bir yapıya sahiptir. Fiberglas havuz yüzeyinde, havuz suyunu etkileyecek, suyun kimyasını bozacak herhangi bir yapıya rastlanmaz.

Fiberglas havuzlarda astar yoktur ve havuz yüzeyinin delinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Oldukça dayanıklı ve güçlü olan fiberglas havuzlar, tuz klorlayıcılarına karşı da oldukça dayanıklıdır.

Vinil Astar Havuzlar
Vinil astar havuz modelleri, kurulum açısından oldukça uygundur. En önemli özellikleri arasında, özelleştirilebilir olmasıdır. Çoğunluklu dikdörtgen olarak tasarlanan bu havuzlarda; şekil, boyut ve derinlik açısından bir özelleştirme yapılabilmektedir.

Ne kadar özelleştirme yapılırsa, havuz maliyeti o kadar artmaya başlar. Vinil astar havuzlarda en büyük sıkıntı; astarın daha sık değiştirilmesi ve buna bağlı olarak artan maliyetlerdir. Vinil astar havuzlarda yüzey kısmın gözeneksiz olmasına rağmen, havuzun bazı kısımlarında, havuz duvarına tutturulan yerlerde ve nişlerin arkasında batık alanlar bulunur. Bu durum ise havuzda alg oluşumuna neden olur.

Ahşap Güverteli Havuzlar
Ahşap güverteli havuzlar, sıcak bir atmosfer oluştururken, taş duvarlarla da uyum ve ahenk sağlar. Konut projelerinizde özel bir havuz yaptırmak isterseniz, havuzun bulunduğu çevreye çok iyi bir planlama yapılmalıdır.

Özellikle cephe tasarımı sırasında kullanılacak duvar malzemeleri ile tam bir uyum içinde olacak manzara planlanmalıdır.

Betonarme Havuzlar
Betonarme havuz modelleri, özelleştirme özellikleri bulunmaktadır. Fiberglas havuz modellerinde olduğu gibi beton havuzlarda da özel bronzlaşma çukurları, derin ve büyük bir havuz çukuru yapılabilir.

Fiberglas havuzların dayanıklılığı, beton havuzlarda da bulunmaktadır. Ancak bir fiberglas havuz içinde jelkot yüzeyi dayanıklılığı, beton havuzlarda yoktur. Yapısı dolayısıyla oldukça gözenekli bir yapıya sahip olan beton havuzlar, algler için bir ortam hazırlamaktadır. Eğer algler havuzun yüzeyine gömülürse, çıkarılması oldukça zordur.

Alglerin temizlenmesi için kimyasal gereklidir. Bu yüzden beton havuzların bakımı hem zaman hem de para demektir. Beton arme havuzlarda, havuzun suyu pH’ını devamlı artıran ve dengeli olmasını sağlamak için sürekli olarak asit ilavesi yani alkalin esasının uygulanması gereklidir.

Havuz suyunda çözünen tuz, beton ile karışmaz. Beton, havuz iç liner kaplama nın ömrünü kısaltacağı gibi, sık sık tamir ve onarım da gerektirir. Diğer havuz modellerine göre daha maliyetli olan beton havuzlar, 3 ila 6 ay arasında kurulum işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish