Havuzda Kaliteli Suyun Diğer Adı: Otomatik Tuz/ Ph Sistemleri

03 February 2022 Yayımlayan : Sermedhavuz
Otomatik Tuz/ Ph Sistemleri

Prefabrik Havuzlar, kolay ulaşılabilirlikleri, yarattıkları özel alan ve şıklıklarıyla yaşam kalitesini yükseltmektedir. Ayrıca, son dönemde ortaya çıkan küresel virüs salgını nedeniyle yaz tatili alışkanlıkları da büyük ölçüde değişebilir. Bu nedenle, kişisel havuzunuz yorgunluğunuzu atmada ve sevdiklerinizle eğlenceli zaman geçirmenizde size alternatif bir ortam sunar.

Ancak havuzun eğlenceli olması kadar hijyen seviyesinin korunması için de havuz bakımına ihtiyacı vardır. Havuz temizliği, skimmer gibi havuz içi aparatlar aracılığıyla suyun filtreden geçirilmesiyle sağlanır. Ancak suyun filtrelenmesi hijyeninin sağlanması için tek başına yeterli değildir.

Havuz Suyu Nasıl Sterilize Edilir?

Bu noktada, havuz suyunun sanitasyonunu sağlamak için kullanılan bazı kimyasal yöntemler ortaya çıkmıştır. En yaygın kullanım, suyun sterilize olması için havuz suyuna sert bir kimyasal olan klor karıştırılmasıdır.

Klor, sağlık için oluşturabileceği tehlikelerin yanında, keskin ve kötü bir kokuya sahiptir. Bu nedenle suyun dezenfektasyonunun sağlanması için çok daha doğal bir yöntem olan, tuzlu su klorlaması alternatif bir yöntem olarak sıkça tercih edilmektedir.

Tuzlu su klorlaması, otomatik tuz/pH sistemleri ile yapılmaktadır. Dezenfeksiyonun ve hijyen gerekliliklerinin en üst seviyeye çıktığı pandemi döneminde, havuz suyunuzu daha güvenli ve kaliteli yapmak istemez misiniz?

Otomatik Tuz/pH Sistemleri Nedir?

Otomatik tuz/pH sistemleri, tuz içerisinde bulunan klorürün, klorinatör aracılığıyla ayrıştırılmasıyla ortaya çıkan aktif klorla havuz suyunun sterilize edilmesini sağlayan cihazlardır.

Otomatik tuz/pH sistemlerinin kullanımı, havuza klor eklenmesini gerektirmez.

Otomatik Tuz/pH Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sermed Havuz’un kullanıma sunduğu otomatik tuz/pH cihazlarının, tuz otomasyonu ve pH düzenleyici otomasyon olmak üzere iki işlevi bulunmaktadır.

Tuz otomasyonunun çalışma yöntemi, tuz elektroliz ilkesine dayanmaktadır. Havuz suyu, kullanıcı tarafından çok az tuzlandırılır. Suyun içerisindeki tuz klorinatör hücresinde elektroliz reaksiyonlar ile doğal bir dezenfeksiyon maddesi olan aktif klora dönüştürülür. Aktif klor, havuzdaki mikroorganizmaları ortadan kaldırır ve havuz ortamında uygun seviyede serbest klor dolaşımı sağlar. Sermed Havuz Firması otomatik tuz/pH cihazları, kullanıcının müdahalesini gerektirmeden havuzdaki aktif klor oranının sürekli yenilenmesini sağlar.

Daha kaliteli bir havuz suyu için ideal olan pH değerleri, 7.0 ile 7.6 arasındadır. pH düzenleyici otomasyon, havuz suyunun sensör tarafından ölçülen değerlerine bağlı olarak pH derecesini yukarı ya da aşağı doğru ayarlayarak suyun pH dengesini sağlar.

Havuz suyu, gerekli pH değerlerinin altında sert olur. Gereken pH değerinin üzerine çıkıldığında ise havuz suyunun sağlığını korumak için daha çok sanitasyon işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Sermed Havuz otomatik tuz/pH cihazları suyun pH değerini ayarlayarak kaliteli bir yüzme havuzu deneyimi yaşatır.

Otomatik Tuz/pH Sistemleri Neden Tercih Edilmelidir?

  • Sert kimyasal yapıdaki klor, ağır kokusu nedeniyle rahatsızlık yaratabilir. Tuzlu su klorlama yöntemleri yüzme havuzlarında klor kokusu duyumsanmaz.
  • Klor, ciltte, gözlerde ve kulaklarda rahatsızlık oluşturabilir. Otomatik tuz/pH cihazları, doğal tuz kullanması sayesinde sağlık açısından güvenilirdir.
  • Klor, havuz suyunu sertleştirir ve ağırlaştırır. Tuzlu su klorlama yöntemiyle havuzun suyu kaliteli yapısını korur.
  • Klor kullanımı maliyetlidir, otomatik tuz/pH sistemleri havuzun sterilizasyon masraflarını azaltır.
  • Otomatik tuz/pH sistemleri, havuz suyu için gerekli pH değerlerini sağlar. Bu sayede suyun kalitesi stabil hale getirilir.
  • Sermed Havuz otomatik tuz/pH cihazları uzun süre dayanıklıdır. Herhangi bir hasar durumu oluşması halinde ürün garanti süresince onarılacaktır. Onarılacak durumda değilse kullanıcıya yeni bir cihaz temin edilir.
  • Sermed Havuz otomatik tuz/pH cihazları 2 opsiyonel ayarlama moduna sahiptir. Bu sayede gerektiğinde çalışma performansı yükseltilebilmektedir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !