KIŞIN HAVUZ KAPATMA REHBERİ

18 Ocak 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Kışın Havuz Kapatma Rehberi

Kışın Prefabrik havuz kapatma rehberi hakkında pek çok soru, havuz uzmanlarına yönlendirilmektedir. “Kış için bir havuzu nasıl kapatabiliriz?” sorusu, bu noktada havuz uzmanlarının sıklıkla cevapladığı sorulardandır.

Kış dönemi geldiğinde muhakkak ki; bu noktada bir prefabrik havuz uzmanından yardım almak gerekecektir. Bu anlamda başka bir deyişle havuz uzmanlarından kışa hazırlık için yardım alınmaktadır.

Yüzme havuzları nın kışa hazırlık için kapatılması noktasında, yüzme havuzu sahiplerinin kendi başlarına yapabilecekleri bir durum söz konusu değildir. Bir uzman yardımında yüzme havuzlarının kapalı şekle getirilebilmesi için destek alınmalı; neler yapılması gerektiği konusunda basit bir rehber takip edilmelidir.

Bölgelere Göre Havuzun Kapatılması

Kış dönemi için prefabrik yüzme havuzu nuzun kapatılması, hangi bölgeye bağlı olduğunuza göre biraz değişiklik içermektedir. Bağlı bulunan bölgeye göre değişiklik gösteren yüzme havuzu kapatma işlemleri, İzmir, Aydın, Antalya  ve diğer güneydeki bölgeler gibi sıcak havaların hâkim olduğu bölgelerde ana kışlama adımı, filtreleme vakitlerini 12 ile 6 saat arasında düşürmektedir.

Bunlarla birlikte kışın havuz kapatma rehberi takip edilerek uzmanlar tarafından havuz kapatma işlemleri yapılır. Ancak bu işlemi yapacak olan kişiler havuz uzmanları olsa dahi, periyodik şekilde ya da uzun süreli olarak donma olaylarının meydana geldiği herhangi bir yer için izlenmesi gereken yolları takip etmelidir.

Prefabrik havuz ya da halka açık havuzlar için durum, bölge ve diğer şartlar havuz uzmanları tarafından değerlendirilmeli; şartlar çerçevesinde havuz kapatma işlemi için bazı standart adımları izlenmelidir.

Havuz Kapatma Rehberi

Yaz mevsimini geride bırakanlar için kışı karşılama zamanı geliyor… Kış mevsiminin gelmesi sonucunda ise yüzme havuzu sahibi olan kişi ve kurumlar, açık olan yüzme havuzlarını kapatma girişiminde bulunmakta… Dolayısıyla bu noktada kışın havuz kapatma rehberine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kış mevsimi için yüzme havuzunuzu kapatmak mı istiyorsunuz? Havuzunuzu kapatma işlemine geçmeden önce düzgün çalıştığından emin olmak gerekiyor. Buna emin olmak ve havuz tabanları, havuz duvarları ve havuz suyunu iyice temizlemek için öncelikle havuz makine dairenizi kontrol etmiş olmanız gerekmektedir.

Kış sezonu için bir yüzme havuzunu kapatmaya hazırlanırken, bu noktada başvurmuş olduğunuz herhangi bir yüzme havuzu uzmanının kontrol etmesi ve ince ince uygulaması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları bir sonraki başlık altından inceleyebilir; siz de havuzunuzu kışa hazırlayabilirsiniz.

Havuz Kapatma İçin İzlenecek Standart Adımlar

Herhangi bir uzman tarafından yüzme havuzunuzun kapatılma aşamasında uygulanması gereken standart adımları şu şekildedir:

  • Havuz ekipmanları çıkarılmalıdır. Skimmer sepetleri, otomatik temizleyiciler, merdivenler ve diğer çıkarılabilir havuz ekipmanları, kış mevsimi için havuzdan çıkarılır. Bunlar güvenli ve kuru bir yerde saklanır. Topraklama ve bağlama için kullanılmış olan kablolara zarar vermemeye dikkat edilir.
  • Hatlar üflenip takılmalıdır. İlk önce tüm suyun dışarı çıkarılması için hatlardan hava üflenmelidir. Daha sonra her boru, kış mevsimi boyunca suyu dışarda tutması için kör tapa ile kapatılır.
  • Havuz kışlama kimyasalları eklenmelidir. Bu kimyasallar, havuz dibinde yosun büyümesini yavaşlatmakta oldukça önemlidir.
  • Havuzunuzu örtmeniz gerekir. Otomatik havuz örtüsüyle bu aşama genellikle bir düğmeye basmak kadar kolaydır. Katı havuz kapaklarının kar ve su biriktirebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle kapaktaki suvuyu temizlemesi için üzerine bir pompa takmak yeterli olacaktır.

Havuz Kapatırken Şunlara Dikkat!

Bir havuzu kapatırken kışın yüzme havuzu rehberi takip edilse de göz ardı edilmekte olan bazı problemler oluşabilmektedir. Gözden kaçan en önemli sorunlardan biri ise boruların suyunun boşaltılması aşamasıdır.

Havuz suyunuzun donmadığını düşündüğünüz bir yerde yaşıyor olsanız dahi, havuz borularının suyunun boşaltılma aşamasının havuz uzmanınız tarafından yapıldığına emin olmanız gerekmektedir. Kötü bir donma olayı, borularınıza ya da pompalarınıza ciddi zararlar verebilmektedir.

Kış için yüzme havuzunun tamamıyla kapatılmasının gerekmediği bölgeler için ise bu beklenmedik bir donma olayı için yararlı bir önlem olacaktır.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish