Liner Kaplama Desenleri

16 July 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Liner Kaplama Desenleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz sonsuz miktarda liner deseni ile muhtemelen kendinize “havuzum için en iyi kaplamayı nasıl seçerim” diye sordunuz. Yeni veya mevcut yüzme havuzunuz için doğru linerı seçmek, havuzunuzun görünümünü etkileyeceğinden, yeni havuzunuzu planlarken vereceğiniz en önemli kararlardan biridir.

Liner Kaplama Desenleri
Liner Kaplama Desenleri

Son sonucun nasıl görüneceğini anladığınızdan emin olmak isteyeceğinizden, tercihlerinize uyacak harika bir seçim yapmanıza yardımcı olmak için son 30 yılda verdiğimiz en iyi ipuçlarımızı ve önerilerimizi derledik.

Bu gönderi özellikle bir prefabrik havuz liner kaplama seçerken nelerin bilineceğini kapsayacaktır, ancak bir betonarme havuz liner kaplama seçimi konusunda fikir edinmek istiyorsanız buradaki yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

RENK

Bahsettiğimiz sonsuz miktarda liner kalıbını hatırlıyor musunuz? Seçimlerinizi daraltmanın ilk adımı, havuzunuzun genel renginin ne olmasını istediğinizi belirlemektir. Önünüzde daha fazla plaj görünümlü havuz istediğinizi biliyorsanız, desen çizgisi boyunca dağılmış koyu mavi linerları geçerek çok zaman kazanacaksınız.

Liner havuzunuzun renginin sonucunda çok büyük bir rol oynasa da, liner renginizi seçerken de akılda tutulması gereken başka faktörler vardır. Örneğin, faktörlerden biri gökyüzüdür. Havuzunuz bir ayna gibi hareket edecek ve gökyüzünü ve bulutları yansıtacaktır. Bu yüzden okyanus kum gibi bej yerine mavidir!

Okyanus, derinliğinin suyun rengine verdiği önemi ortaya koyan bir başka harika örnektir. Kıyıda durduğunuzda, ayak parmakları zar zor kapsanır ve dalgaların içine ve dışına yuvarlanır, baktığınızda su temizdir ve kumu ve kabukları tam olarak oldukları gibi gösterir. Ancak daha da ilerledikçe, su daha da derinleşir, saf mavi bir okyanusa tamamen kaybolana kadar ayaklarınızın altındaki kumun ayrıntılarını kaybetmeye başlarsınız.

Bu, derinliğin havuzunuzdaki etkisi ile aynı olacaktır! Adımlarınızın rengi ve detayı, liner kaplama deseninizin rengi ve detayı olacaktır. Havuzunuzun zemini su altında daha da derinleştiğinde, renk de derinleşecek ve deseninizin ince ayrıntıları bulanıklaşacaktır.

Havuzunuzu çevreleyen doğal aydınlatma, bitmiş havuzunuzun renginde de önemli bir rol oynayacaktır. Tıpkı hava koşullarının havuzunuzun renginin değişmesine neden olması gibi (güneşli günler havuzunuzun rengini daha canlı hâle getirir; bulutlu günler havuzunuzu daha koyu gösterir) havuzunuzun yakınındaki gölgeler oluşturan büyük nesneler de;- örneğin eviniz- havuzunuzun renginin değişik görünmesine neden olur. Bu gölgeler gün boyunca nerede olacak? Havuzunuz çok mu yoksa çok az güneş ışığı alacak mı? Havuzunuz çoğu zaman gölgeli olacaksa, karanlığın bir kısmını dengelemek ve daha karanlık bir linerda daha fazla UV hasarı görmekten kaçınmak için daha açık/daha parlak bir desen rengini tercih edebilirsiniz.

Renkten bahsetmişken, liner kaplamanın derin mavi, açık mavi, deniz mavisi ve canlı maviye girdiği dört ana renk profili vardır. Her biri seçebileceğiniz birkaç farklı gerçek desene sahip olacak ve çoğu üstte kenarlık döşemeli veya kenarlıksız olarak kullanılabilir. Hangi renk profilini aradığınıza dair bir fikriniz olması size oldukça fazla zaman tanıyacaktır, bu yüzden her birinin artıları ve eksileri vardır.

Derin Mavi: Daha koyu bir linerın güneş ışığını emmesi daha olasıdır ve bu nedenle havuz suyunuzu ısıtmaya yardımcı olabilir. Daha koyu liner kaplamalar ayrıca havuzunuzda birikintileri ve kiri görmeyi zorlaştıracaktır. Ancak liner kaplamalar koyulaştıkça UV hasarı ve klor nedeniyle zamanla solmaya eğilimlidirler. Solmanın daha hızlı olduğunu fark edeceksiniz, ancak çoğu liner daha koyu mavi vinil üzerine basıldığından tamamen ağartılması daha uzun sürebilir. Derin mavi kaplamalar, ton değişikliklerini görmeye devam etseniz bile renklerini daha uzun süre korur gibi görünmektedir.

Açık Mavi: Açık renkli liner kaplamalar solmaya karşı hassas değildir. Daha az güneş ışığı çekecekler ve daha az UV hasarı nedeniyle ağartma ve solmayı zamanla daha az gösterirler. Daha hafif bir liner daha fazla birikinti gösterecek ve bu nedenle havuz daha düzenli olarak temizlenecektir. Bu stili seçmenin popüler bir nedeni, desenin daha uzun süre görünme biçiminde daha az değişiklik olmasıdır.

(Aqua)Deniz Mavisi: Deniz mavisi renk profili giderek daha popüler hâle gelmektedir. Geleneksel olarak insanlar havuz rengini düşündüklerinde maviyi düşünürler. Ten rengi renkli linerlar, temel bir mavi havuz istemeyenler arasında popülerlik kazanmıştır. Kumtaşı linerları, havuzunuzun deniz mavisi renginde görünmesini ve daha fazla lagün görünümünü sağlayacaktır. Bir deniz mavisi liner kaplama seçiyorsanız, veranda, basamaklar, sıyırıcılar veya hatta optimum estetik için bir slayt gibi gri seçeneklerle eşleştirmek en iyisi olabilir.

Canlı Mavi: Açık mavi veya deniz mavisinden biraz daha koyu olsa da, canlı mavi linerlar doğrudan güneş ışığında daha parlak görünür ve havuzunuza dikkat çekebilecek canlı bir renk verir. Daha zengin, daha yüksek mavi renk doğal olarak göze hitap eder ve her türlü peyzaj ve veranda mobilyalarıyla iyi gider. Bu görünüm bugün daha yaygın olanlardan biridir ve tipik olarak yeni havuz sahiplerinin ulaşmak istediği şeydir.

Umarım en azından biraz daraltmış olursunuz (sadece bir veya iki renk profilini ortadan kaldırıyor veya derin, zengin bir havuz rengi istediğinizi bilseniz bile), gerçek desen hakkında konuşalım.

MODEL

İyi haber şu ki, hangi renkle koşmaya karar verirseniz verin, hâlâ çok sayıda desen ve fayans seçeneği mevcut olacaktır. Doğal taşları, mermeri, silahları, seramik karoları ve hatta mücevherleri taklit eden desenler vardır.

Merlin tarafından bazı liner kaplamalarımız Aqua parlaklık olarak adlandırılan metalik veya parıldayan mürekkepli desenlere sahiptir. Güneş ışığı bu desenlere çarptığında, görünüm gerçekten hayret vericidir!

Hangi görünümü tercih ederseniz edin, bu talebi karşılayacak bir liner havuz kaplama vardır. Linerlarınıza bakmanın bir başka yolu, döşeme desenini (tasarımın ya da binicinin en üst sırası) çevresiyle koordine etmektir.

Havuzunuzu ne tür bir duvar tepeliğinin kuşatacağını biliyorsanız, bu özellikleri, veranda tasarımınızı veya arka bahçenizdeki diğer doğal çevre unsurlarını tamamlayan bir şey seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, çevrenize bağlı olarak, bir karo deseni havuz manzarasını artırabilir veya istemediğiniz ortamdan uzaklaştırabilir.

Bazı liner havuz kaplama desenleri karo desenleri olmadan gelir, ancak kesinlikle sevdiğiniz ancak üst kayanın en büyük hayranı değilseniz, asla korkmayın! Karo desenleri istek üzerine hemen hemen her linerdan çıkarılabilir. Bu basitlik isteyenler için çok uygun bir yükseltmedir!

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !