Liner Havuz Yapım Kaplama Maliyeti

02 February 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Liner Kaplama Havuz Yapım Maliyeti

Havuz Yapımı için Ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor?

Kendinize zaten bu soruları sordunuz – havuz satın almanın büyük bir finansal karar olduğunu biliyorsunuz.

Sermed Havuz Firması, havuz aramanızda en iyi kararı verebilmeniz için size tüm bilgileri sağlamayı amaçlamaktadır. Havuz projenizi daha uygun fiyatlı hâle getirmeniz için başlıca üç yer altı havuz türü öneriyoruz.

Şimdi hayalinizdeki arka bahçe havuzunuzu planlarken göz önünde bulundurmanız gereken alanlara genel bir bakış sunarak bütçenize yardımcı olmak istiyoruz: Hem başlangıç hem de yaşam boyu havuz maliyeti faktörleri.

Başlangıç ve ömür boyu maliyet nedir?

Havuz bütçenizi planlarken, tüm harcamaları dikkate almanız gerekir. Farkında olmadığınız yüksek havuz bakımı maliyetleri için yanlışlıkla kaydolduğunuzu öğrenmekten daha kötü bir şey yoktur. Başlangıç maliyeti ve ömür boyu maliyet, harcayacağınız paranın her iki yarısıdır.

Bir havuzun ilk maliyeti, satın aldığınızda havuzun kendisi, herhangi bir harika özellik ve çevresi için peşin ödediğiniz maliyettir.

Ömür boyu maliyet, satın alma işleminden sonra bakım, onarım ve değiştirme için harcadığınız maliyettir.

İlk Liner Kaplama havuz maliyeti

Bir yer altı Liner Kaplama havuzu için ortalama başlangıç maliyeti $35.000  – $65.000 ‘dır.

Peşin fiyat üzerindeki en büyük etkiler:

 • Bölge
 • Boyut
 • Şekil (dikdörtgen veya serbest form)
 • Özellikler
 • Liner Kaplama kalınlığı
 • Basamak ve bank tipi (plastik veya metal)
 • Duvar tepeliği tipi (beton veya doğal taş)
 • Duvar paneli tipi (çelik, plastik / polimer veya alüminyum)
 • Kendin yap ya da profesyonel kurulum

Bölge

Ülkenizdeki bölge fiyat aralığı dikkate alınacaktır. Florida’daki bir havuzun Nebraska’daki bir havuzla aynı maliyeti yoktur.

Boyut

Havuzun boyutu (ve şekli) başlangıç maliyetini etkiler. Havuzu inşa eden tüm malzemeler için metrekare başına daha fazla ödeme yaparsınız.

Şekil

Liner Kaplama havuzları, şekil olarak fiberglas havuzlardan daha fazla özgürlüğe sahiptir. Bununla birlikte, vinil astar ile betondan daha pahalıdır.

Liner Kaplama şirketinizin kesmesi için dikdörtgen bir şekil daha kolaydır. Kıvrımlı bir şekil, özellikle adımların üzerinde vinil varsa, daha karmaşıktır.

Not: Liner Kaplama havuzunuzu kendiniz yapmak istiyorsanız, dikdörtgen şeklinde olanı daha kolaydır, çünkü özel bir serbest şekli doğru bir şekilde kesmek neredeyse imkânsız olacaktır.

Özellikler

Hedef estetiğiniz nedir? Havuz aksesuarları ve çevre düzenlemesi bütçenizi büyük ölçüde etkileyecektir. Minimalist bir tasarım, Akdeniz tarzı spadan daha ucuza mal olacaktır.

Popüler olmayan görüş: Soğuk korkunçtur. Bir havuz örtüsü kış aylarında havuzunuzu iyi durumda tutacaktır. Bazı insanlar nerede yaşadıklarına bağlı olarak bir havuz ısıtıcısı veya soğutucuya sahip olmaktan hoşlanırlar.

Liner Kaplama kalınlığı

Liner Kaplama çeşitli kalınlıklarda gelir. En yaygın seçenekler 20, 25, 27, 28 ve 30 mil’dir (bir inçin binde biri). Ayrıca kabartmalı veya kabartmasız seçenekleri de vardır.

Daha ince astarlar, havuz yapımı elemanları için çalışmak için ucuz ve daha kolaydır, çünkü daha kolay delinir. Daha kalın astarlar daha pahalıdır ve kullanışsızdır, ancak köpek tırnaklarına veya başıboş bir ağaç dalına karşı sigorta görevi gören ekstra bir koruma katmanı sağlarlar.

Delinme ve yırtılmalara karşı daha fazla koruma nedeniyle daha kalın vinil kaplamalar öneririz, ancak durumunuza en uygun olana karar vermek için kalın ve ince astarların artılarını ve eksilerini incelemek isteyebilirsiniz.

Basamaklar ve banklar

Liner havuzlar genellikle havuzun ana kısmından dışarıya çıkan basamaklara sahiptir.

Beyaz plastik basamaklar standarttır. Havuz duvarlarına vidalanırlar ve havuzun “gövdesinden” dışarı çıkarlar. Verandanızın üzerine yapışan beyaz bir plastik jant oluştururlar.

Ayrıca, havuzun yan tarafına yerleştirilmiş bir arkadaş koltuğuna da sahip olabilirsiniz. Basamaklarla aynı şekilde takılırlar (duvarlara cıvatalı) ve bir oturak sağlarlar.

Havuzun içinde inşa edilmiş adımları yükseltme seçeneğiniz vardır. Bunlara “vinil üzeri” adımlar denir, çünkü tahmin edebileceğiniz gibi vinil astardan yukarıda ve onun üzerinden geçer. Adımlar, orada herhangi bir duvar panelinin yerini alır. Bu yükseltme, seçtiğiniz adım tasarımına bağlı olarak $700  – $3000 arasında olabilir.

Adımlarınız havuzunuzun altına entegre edilmişse, adımların üstüne sarılmış bir merdiveniniz olacaktır.

Duvar Tepeliği

Duvar tepeliği, havuzun üst çevresinin etrafındaki sınırdır. Havuzdan verandaya geçişi sağlar. Liner Kaplama havuzları için standart beyaz Alüminyum C-kanal duvar tepeliğidir.

Alüminyum farklı renklere boyanabilir, ancak en yaygın olanı beyazdır.

Not: C kanalı veya U kanalı olarak belirlenmiş duvar tepeliği ifadesini görebilirsiniz.
Bunlar aynı şeyi ifade eder: Havuz duvar panelinin üstünde veranda betonu için kalıcı bir sınır olarak cıvatalı yuvarlatılmış kenar (veya bir C şekli gibi yarım yuvarlak) duvar tepeliği.

Karşılaştırma için:

-Kolonlarla desteklenmiş duvar tepeliği, veranda betonunun, havuzun veranda ile buluştuğu kenarda bir köpük formuna dökülmesi anlamına gelir. Bununla birlikte, form çıkarıldığında, betonun kendisi kenardır (genellikle yuvarlatılmış kenar). Havuz yapıcıları bunu beton havuzlar için de kullanmaktadır.

– Düz montaj duvar tepeliği sadece vinil astarınızı korur. Bunun üzerine farklı duvar tepeliği ekleyebilirsiniz.

Duvar panelleri

Çelik ve alüminyum gibi metalden yapılmış duvar panelleri polimerden daha güçlü ve daha ucuzdur, ancak suda paslanır.

Paneller toprağın basıncından biraz içeri doğru bükülebilse de korozyon ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için panelleri polimere yükseltebilirsiniz.

Kendiniz yapın

Bu projeyi kendinizin yapması $10.000-$15.000 tasarruf sağlar. Bazı insanlar çukuru kazmayı veya havuz tabanını kendileri yapmayı ve daha işçilik gerektiren alanların (sıhhi tesisat veya elektrik gibi) bazılarını profesyonellere bırakmayı tercih eder. Bazıları ise havuzun tamamını kendileri kurmayı sever.

Deneyim seviyenize bağlı olarak, bunu kendiniz yapmanız muhtemelen profesyonel bir kurulumdan daha uzun sürer ve bu durumda yanlışlık riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kendiniz yaptığınız havuzunuz için astarı sadece şık değil, aynı zamanda doğru bir şekilde yapmak neredeyse imkânsız olan şık tasarıma uyacak şekilde kesmeniz gerekir.

Kendinizin yaptığı bir Liner Kaplama havuzunun süreci temelde bir profesyonelin yaptığı ile aynıdır.

 • Tasarımı ve ekipmanı seçin.
 • Siteyi hazırlayın.
 • Toprağı kazın.
 • Duvarları, payandaları ve zemini monte edin.
 • Su tesisatını takın.
 • Elektrik işini yapın.
 • Vinil astarı ve avluyu takın.
 • Ekipmanı takın.
 • Havuzu başlatın.
 • Peyzaj ve çiti kurun.

Ömür boyu Liner Kaplama havuzu maliyeti

Ortalama vinil astarın yaklaşık 5-9 yıl kullanım süresi vardır. Her bir yedek astarın değiştirilmesi için emeğin ve malzemelerin, havayı dolduracak suyun ve havuzun yedeklenmesine başlayacak kimyasalların maliyeti yaklaşık 4.500 dolara mal olacaktır.

Liner Kaplama havuzları, yosun(alg) havuzlarına daha az eğilimli oldukları için günlük bakım için beton havuzlardan daha az elektrik ve daha az kimyasal gerektirir. Bununla birlikte, algler hâlâ tutunabilir, bu nedenle düzenli bakım yapmanız gerekir. Bu bakım, 10 yıllık bir süre içinde yaklaşık 7.000 dolara mal olmaktadır.

Bu, 10 yıl boyunca yaklaşık 11.500 dolarlık bakım sağlar.

Bu bütçe bir fiberglas havuzla nasıl karşılaştırılır?

Astarı her 7 yılda bir değiştirirseniz, bu 15 yıl boyunca 9.000 dolar olur. Bu tek başına bir Liner Kaplama havuzu ve bir fiberglas havuzu arasındaki başlangıç maliyetlerindeki farkı telafi eder.

15 yıl içinde her iki şekilde de aynı miktarda para harcamış olursunuz.

Bununla birlikte, fiberglas havuzları, ek bir ücret ödemeden serbest biçimli şekiller, entegre basamaklar ve banklar sunar. Daha düşük kimyasal kullanımı, daha az bakım, daha fazla dayanıklılık ve astarı yırtan bir köpek, ağaç dalı veya fırtına süpürme ve veranda koltuğu hakkında daha az endişe duyarsınız.

15 yıl boyunca tüm masrafları hesaba kattığınızda, bir fiberglas havuzun bir Liner Kaplama havuzuyla aynı veya daha az maliyeti vardır.

Fiberglas havuzunuzun ne kadar tutacağını bilmek ister misiniz? Ücretsiz fiberglas havuz maliyet hesaplayıcımızı hemen deneyin veya özel bir teklif için doğrudan bizimle iletişime geçin. Liner Kaplama havuzları ve fiberglas havuzları arasındaki farklar hakkında ve havuz türlerinin artıları ve eksileri hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !