Liner Kaplama Havuzlarda; Havuz Duvarları Nasıl Olmalı

20 Ocak 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Liner Kaplama Havuzlarda ; Havuz Duvarları Nasıl Olmalı

Bir vinil liner havuz ile devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak vinil kaplamanın ömrünü sonuna kadar yaşamak için özel bir dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Havuz firmaları ve montajcılar, havuzunuzu şartnamelere göre oluşturmaktan sorumlu olsa da, bunu yapmalarını ve havuzunuzun mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı kalmasını sağlama gücünüz vardır.

Bunu yapmanın bir yolu, vinil liner havuzunuzun altındaki bölmeleri, çukurları ve ezikleri nasıl önleyeceğinizi anlamaktır.

Havuz Tabanı İçin Seçenekler

Bir vinil liner kaplama havuzunun tabanı genellikle harç veya vermikülitten yapılır. Harç; kum, çimento ve su karışımıdır. Dayanıklı ve nispeten ucuzdur, ancak toprakla kayma tehlikesi daha fazladır. Önceden karıştırılmış veya karıştırılmamış olarak gelen vermikülit, çimento ve suyun bir karışımıdır.

Havuz yapımı firması malzemeyi döktükten sonra, düzeltmek için bir mala kullanırlar. Bu, kazmak için kullanacağınız bir bahçe malası değildir, havuz malası yuvarlak kenarlı uzun ve düzdür.

Bir havuz için vinil, yaklaşık 10 yaprak kâğıt olan 20-30 mil kalınlığında olacaktır. Not: Mil, milimetre ile aynı değildir. Mil, 1/1000 inçtir ve ABD dışında da “binde bir” olarak adlandırılır. Karşılaştırma için, yaklaşık 39 mil 1 mm’ye eşittir. Yani vinil lineriniz süper incedir, hatta tam mm kalınlığında değildir, yani delinmemesi için ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Nedenleri

“Çukur, ezik ve yumru” aslında üç farklı şeydir.

  • Bir çukur genellikle inşaatçılar veya muhtemelen havuz sahipleri taze havuz tabanı üzerinde yürürken bir topuk baskısına neden olur.
  • Bir ezik, birinin çok sert bir şekilde perdahlaması ve bir iz bırakması, inşaat sırasında havuza bir şey düşmesi veya astarın çok erken monte edilmesi olabilir.
  • Bir yumru, mala sırasında oluşan ve havuz tabanına yuvarlanan bir kaya veya çakıl (sert) veya bir vermikülit topundan (yumuşak) gelir.

Aşırı karışmış vermikülit şişlikleri bazen elle nazikçe ezilebilir. “Ezik” kesinlikle teknik terimdir.

Neyse ki bu konular genellikle havuz astarınızın ömrünü kısaltmaz. Sadece yüzeysel problemlerdir, ancak olası bir kaya veya çakıl astarı delebilir.

Bunu önlemek için ne yapabilirim?

En başından itibaren, havuz diplerini bitirmede deneyimli bir havuz yapımı firması ile anlaştığınızdan emin olmalısınız. Hakkında bir fikir edinmek için havuz yapıcılarına deneyimlerini ve onlara kaç havuz yaptıkları sormalısınız. Ekstra ayrıntı istiyorsanız, müşteri referansları da isteyebilirsiniz.

Vinil liner havuzu üreticilerinin kullanması gereken sürecin de farkında olmalısınız. Bu şekilde, seçtiğiniz inşaatçılara bu konuda sorular sorabilir ve ne kadar deneyimli olduklarını öğrenebilirsiniz. Birden fazla üreticiyi sorgulamanızı ve cevaplarını karşılaştırmanızı öneririz.

Sermed Havuz olarak internet sitemizde bir vinil liner havuz tabanı için yapım sürecinin ayrıntılı bir açıklamasını okuyabilirsiniz.

Kısaca özetlenecek olursa;

  • Duvar panellerini (metal veya plastik) cıvatalarla birleştirin.
  • Dış çevrenin etrafına sekiz inç beton dökün.
  • Su tesisatını takın.
  • Vermikülit veya harç havuzu tabanını uygulayın.
  • Vinil lineri takın.
  • Taraçayı kurun.
  • Havuzu başlatın.

Vermiküliti karıştırmayın. Unutmayın, bu seviyenin yükselmesine ve havuzun dibinde darbelere neden olabilir. Vermiküliti kendiniz karıştırmıyorsanız, havuz yapıcılarına ne yaptıklarını bildiklerinden emin olmak için yöntemlerini sorabilirsiniz.

Ne yazık ki, bir çukur, ezik veya yumruya sahip olduğunuzda, yapabileceğiniz tek şey havuzu boşaltmak, problem alanını onarmak ve lineri değiştirmektir.

Lineri kendim değiştirirsem ve sorunu onarmak istersem ne olur?

Havuzu boşalttıktan ve lineri çıkardıktan sonra, onarmak istediğiniz çukur, ezik veya yumruları açıkça görün. Bir çentik veya çukur doldurmak için, herhangi bir donanım mağazasından beton yama malzemesi satın alabilir, su ile karıştırabilir ve yüzeye malalayabilirsiniz. Linerin çok erken uygulanması konusunda endişelenmenize gerek yoktur çünkü taze malzeme sadece küçük bir alanı kaplar.

Ayrıca yüzeyi iyice süpürmeniz gerekir. Değiştirme ve onarım işlemi sırasında havuz tabanına daha fazla döküntü girer ve taşlar, kir veya vermikülit yeni astarın altında yeni ezikler ve çarpmalar yaparsa, sıkı çalışmanız hiçbir fayda sağlamaz.

Yeni bir zemin vinil havuzu düşünüyorsanız ve bu sorunlarla başa çıkma fikri sizi biraz huzursuz hissettiriyorsa, belki de bir liner havuzunu düşünebilirsiniz. Liner havuzların havuz tabanı tutarsızlıkları ile hiçbir sorunu yoktur, çünkü hassas bir şekilde inşa edilmiş kalıplarla kontrollü bir ortamda üretilirler.

Sermed Havuz Firması olarak müşterilerimiz için birinci sınıf Prefabrik havuzlar üretiyor ve kuruyoruz. Havuz modellerimize göz atabilirsiniz (küçükten büyüğe arka bahçeler için çok çeşitli şekil ve boyutlara sahibiz) ve zemin havuz projeniz için neler yapabileceğimizi görmek için galerimize bakabilirsiniz.

Prefabrik havuzunuzun ne kadar tutabileceğini mi merak ediyorsunuz? Prefabrik Havuz Fiyatlandırma talep etmek ve projenizin bireysel ihtiyaçlarını tartışmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish