Liner Kaplama Kalınlığı, Maliyetler ve Seçenekler

15 May 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Liner Kaplama Kalınlığı, Maliyetler ve Seçenekler

Prefabrik havuzunuz için liner kaplama mı yaptırmak istiyorsunuz? Hangi kalınlığın en iyi olduğuna emin olmak ister misiniz? Havuz firması nın neler sunduğunu doğrulamak ister misiniz

Liner Kaplama Kalınlığı, Maliyetler ve Seçenekler
Liner Kaplama Kalınlığı, Maliyetler ve Seçenekler

Havuz yapımı‘nda, prefabrik havuz üretiminde uzmanlaştık ve diğer yer altı havuzu türleri hakkında da çok şey biliyoruz. Eviniz için bir liner kaplama havuz ile ilgileniyorsanız, havuzunuzu satın alırken en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olmak için linerin kalınlığı hakkında bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle, havuz linerleri genellikle 0,7 mm , 1,5 mm kalınlığındadır. Kalınlığın yükseltilip yükseltilmeyeceğine dair karar sizindir; ancak her ikisiniz de en az 5-10  yıl boyunca kullanacağınızı unutmamalısınız.

Ne bilmek istersiniz:

  • Temel bilgiler (ölçümler ve şekil seçenekleri)
  • Daha kalın linerin ne kadar süre dayandığı
  • Maliyetinin ne kadar olduğu
  • Buna değip değmeyeceği
  • Liner kaplama’nın mümkün olduğunca uzun süre dayanmasının nasıl sağlanacağı

Liner Kaplama Kalınlığı Temelleri

Liner kalınlığı milimetre (mm cinsinden ölçülür. Mil, 1/1000 inçtir ve “bir inç uzunluğun binde biri” olarak da adlandırılır. Yaklaşık 39 mil 1 mm’ye eşittir.

Not: mil milimetre değildir.

Başka bir ölçü birimi, satıcıdan satıcıya gerçekte boyut olarak değişen kalınlıktır. Bir vinil liner kaplama için alışveriş yapıyorsanız ve kalınlık olarak ölçülürse, ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olmak için mil cinsinden ölçümü isteyin.

Vinil liner kabartmalı veya kabartmasız (standart) olacaktır.

Kabartmalı linerlerin kalınlığı, tavan ve tabanları ile değişir. Bu yanlış kalınlık nedeniyle dokunuşta daha yumuşak ya da daha kalın hissedilir. Alt kısım değil, linerin en tepesi ile ölçülürler, bu yüzden ölçüldüğü kadar kalın değildir; boşluklar vardır.

Kabartmasız linerler üstte düzdür. Bu seçenek yumuşacık görünmez, ancak eşit derecede kalındır.

Bir vinil havuz kaplaması için ekonomik seçenek 20 mil kabartmalıdır. Daha kalın vinil, köpek pençelerinden, ağaç dallarından, camdan, ayak tırnaklarından vb. delinmelere karşı daha dayanıklıdır.

Evet, ayak tırnakları. Profesyonel ipucu: Tırnaklarınızı yüzme havuzu linerlerinizi delmeyecek kadar kısa tutmalısınız.

Bu tür delikler sıkıntıdır, ancak mutlaka yıkıcı değildir. Arızalı köşeler genellikle arkalarında hava boşluğuna sahip olduğundan, kuru çürümeye yol açtığı için genellikle havuzun köşelerinde başarısızlık meydana gelir.

Dezavantajı, daha kalın vinilin bir yükleyicinin çalışması için daha ağır ve daha zor olması ve daha pahalı olmasıdır. Aynı zamanda uzanmak ve kırışıklıkları gidermek daha zordur.

Tersine, daha ince vinil daha ucuz olacaktır. Daha elastik ve köşelere daha iyi uyum sağlar.

Daha Kalın Vinil Maliyeti Nedir?

Daha kalın bir vinil havuz linerine yükselmek maliyetli olabilir. Bir vinil linerin toplam kalınlığı arttırıldığında veya kabartmalıdan kabartmasıza her artışta, gerekli malzemedeki artıştan dolayı maliyet de artar.

Örneğin, kabartmasız 20 mil’lik bir liner kaplama tüm üst kısımda 20 mil’dir (20/20 olarak belirtilir). Bu liner, tavan noktasında 28 mil ve taban noktasında (28/20 olarak adlandırılır). 20 mil ölçen kabartmasız bir liner kaplama, kabartmalı bir linerden daha ucuza mal olacaktır çünkü kabartmalı liner kaplama daha fazla malzemeye sahiptir. Aynı prensipte, aynı 28/20 kabartmalı liner kaplama, daha fazla malzeme kullanan kabartmasız 28 mil linerden (28/28) daha ucuza mal olacaktır. Her yükseltme, maliyeti artırır.

Yükseltme Buna Değer Mi?

Bizim düşüncemize göre, evet, yükseltmeye değer çünkü daha kalın bir liner kaplama, linerdeki deliklerden korunmaya yardımcı olur. Liner kaplama delindiğinde de sigorta sağlar, böylece birçok durumda tamamen değiştirilmeye ihtiyaç duymak yerine yama yapılabilir.

Örneğin;

Yıllar önce, Bay X, bir vinil liner havuz için servis çağrısı yaptı. Havuz sahibi, çalışanının her gün havuzda yüzmesine izin vermişti ve şimdi evini satmaya ve bir liner kaplama değişiminden kaçınmaya çalışıyordu.

Linerde o kadar çok delik vardı ki su diz seviyesinin altına düşmüştü ve suyun bir çağlayan içinde linerin arkasına düştüğünü duyabiliyordu. 4 saat ve 100’den fazla yamadan sonra, lineri artık sızdırmayacak şekilde tamir edildi.

Bu 27 mil’lik bir linerdi, bu yüzden oldukça kalındı. Havuz sahibi muhtemelen linerin yenisini almalıydı, ancak yama yapabildi. Bunu 20 mil’lik bir linerle asla yapamazdı.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !