Liner Kaplama Nedir?

18 June 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Liner-Kaplama-Nedir

Liner Kaplama Nedir ? Liner Kaplama Diğer Havuz  İzolasyon Malzemelerine Göre Avantajları Nelerdir ?

Arka bahçenize aileniz ile birlikte keyifle kullanacağınız uygun maliyetli bir havuz yaptırmak istiyorsunuz . Araştırmalar sırasın da liner kaplama prefabrik havuzların varlığını farkettiniz.

Almak istediğiniz havuzun liner kaplaması hangi kalınlıkta olmalı. Hangi kalınlığın en iyi olduğuna emin misiniz? Havuz firmasının liner kaplamayı  uygulamak için yeterli iş bilirliği ve yetişmiş tecrübeli personeli mevcut mu ? “mm” ölçümünün ne anlama geldiğinden emin değil misiniz?

Havuz yapımı nda, prefabrik havuz üretiminde uzmanlaştık ve diğer yer altı havuzu türleri hakkında da çok şey biliyoruz. Eviniz için bir liner yüzme havuzuyla ilgileniyorsanız, havuzunuzu satın alırken en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olmak için linerin kalınlığı hakkında bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle, vinil havuz linerleri genellikle 0,75 mm yada 1.5 mm  kalınlığındadır. Kalınlığın yükseltilip yükseltilmeyeceğine dair karar sizindir; ancak 10-15  yıl boyunca kullanacağınızı unutmamalısınız.

Liner Kaplama İçin İlk Aşama da Aklımıza Gelen Genel Soruları Şöyle Sıralandırabiliriz:

  • Temel bilgiler (ölçümler ve şekil seçenekleri)
  • Daha kalın linerin ne kadar süre dayandığı
  • Maliyetinin ne kadar olduğu
  • Buna değip değmeyeceği
  • Linerin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasının nasıl sağlanacağı

Vinil Liner Kalınlığı Temelleri

Vinil liner kalınlığı mm cinsinden ölçülür.

Başka bir ölçü birimi, satıcıdan satıcıya gerçekte boyut olarak değişen kalınlıktır. Bir vinil liner için alışveriş yapıyorsanız ve kalınlık olarak ölçülürse, ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olmak için milimetre cinsinden ölçümü isteyin.

Vinil liner desenli  veya desensiz (standart) olacaktır.

Kabartmalı linerlerin kalınlığı, tavan ve tabanları ile değişir. Bu yanlış kalınlık nedeniyle dokunuşta daha yumuşak ya da daha kalın hissedilir. Alt kısım değil, linerin en tepesi ile ölçülürler, bu yüzden ölçüldüğü kadar kalın değildir; boşluklar vardır.

Kabartmasız linerler üstte düzdür. Bu seçenek yumuşacık görünmez, ancak eşit derecede kalındır.

Bir vinil havuz kaplaması için ekonomik seçenek 20 mil kabartmalıdır. Daha kalın vinil, köpek pençelerinden, ağaç dallarından, camdan, ayak tırnaklarından vb. delinmelere karşı daha dayanıklıdır.

Evet, ayak tırnakları. Profesyonel ipucu: Tırnaklarınızı yüzme havuzu linerlerinizi delmeyecek kadar kısa tutmalısınız.

Bu tür delikler sıkıntıdır, ancak mutlaka yıkıcı değildir. Arızalı köşeler genellikle arkalarında hava boşluğuna sahip olduğundan, kuru çürümeye yol açtığı için genellikle havuzun köşelerinde başarısızlık meydana gelir.

Dezavantajı, daha kalın vinilin bir yükleyicinin çalışması için daha ağır ve daha zor olması ve daha pahalı olmasıdır. Aynı zamanda uzanmak ve kırışıklıkları gidermek daha zordur.

Tersine, daha ince vinil daha ucuz olacaktır. Daha elastik ve köşelere daha iyi uyum sağlar.

Daha kalın vinil kaplamalar daha uzun ömürlü müdür?

Vinil linerin standart ömrü kalınlığa bakılmaksızın 5-9 yıldır. Ancak kalınlık yükseltme daha uzun süre dayanıyor mu? Cevap… Muhtemelen.

UYARI: Doğru takılmış 20 mil liner, kötü takılmış 27 mil linerden daha uzun süre dayanır. Bir liner yanlış takıldığında, çok gerilebilir veya köşelerde hava boşlukları olabilir, bu da kuru çürümeye ve erken arızaya neden olabilir.

Her iki liner de doğru şekilde takılırsa, daha kalın linerin daha uzun süre dayanması gerekir, ancak söylemesi zor olan birçok değişken vardır.

Daha kalın vinil iyi bir sigorta poliçesi gibidir: Sorunlar muhtemelen her iki şekilde de ortaya çıkacaktır, ancak daha kalın bir vinil en kötü hasardan ek korumadır.

Liner Kaplama Nedir
Liner Kaplama Nedir

Daha Kalın Vinil Maliyeti Nedir?

Daha kalın bir vinil havuz linerine yükselmek maliyetli olabilir. Bir vinil linerin toplam kalınlığı arttırıldığında veya kabartmalıdan kabartmasıza her artışta, gerekli malzemedeki artıştan dolayı maliyet de artar.

Örneğin, kabartmasız 20 mil’lik bir liner tüm üst kısımda 20 mil’dir (20/20 olarak belirtilir). Bu liner, tavan noktasında 28 mil ve taban noktasında (28/20 olarak adlandırılır). 20 mil ölçen kabartmasız bir liner, kabartmalı bir linerden daha ucuza mal olacaktır çünkü kabartmalı liner daha fazla malzemeye sahiptir. Aynı prensipte, aynı 28/20 kabartmalı liner, daha fazla malzeme kullanan kabartmasız 28 mil linerden (28/28) daha ucuza mal olacaktır. Her yükseltme, maliyeti artırır.

Yükseltme Buna Değer Mi?

Bizim düşüncemize göre, evet, yükseltmeye değer çünkü daha kalın bir liner, linerdeki deliklerden korunmaya yardımcı olur. Liner delindiğinde de sigorta sağlar, böylece birçok durumda tamamen değiştirilmeye ihtiyaç duymak yerine yama yapılabilir.

Örneğin;

Yıllar önce, Bay X, bir vinil liner havuzu için servis çağrısı yaptı. Havuz sahibi, çalışanının her gün havuzda yüzmesine izin vermişti ve şimdi evini satmaya ve bir liner değişiminden kaçınmaya çalışıyordu.

Linerde o kadar çok delik vardı ki su diz seviyesinin altına düşmüştü ve suyun bir çağlayan içinde linerin arkasına düştüğünü duyabiliyordu. 4 saat ve 100’den fazla yamadan sonra, lineri artık sızdırmayacak şekilde tamir edildi.

Bu 27 mil’lik bir linerdi, bu yüzden oldukça kalındı. Havuz sahibi muhtemelen linerin yenisini almalıydı, ancak yama yapabildi. Bunu 20 mil’lik bir linerle asla yapamazdı.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !