Prefabrik Havuz Örtü Sistemleri

16 April 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Örtü Sistemleri

Yüzme havuzu sahipleri için üzerinde durulması gereken bir başka konu da havuzlarının örtü sistemleri üzerinedir. Özellikle yazın sıklıkla kullanılan yüzme havuzları, uygun şartlar sağlandığında kış mevsiminde bile sık sık tercih edilen mekânlar olarak hayatımızdaki yerini almakta…

Prefabrik Havuz Örtü Sistemleri
Prefabrik Havuz Örtü Sistemleri

Hal böyle olunca yüzme havuzu sahiplerinin gerekli havuz ürünleri içerisinde havuz örtü sistemleri açısından da yapması gereken bazı noktalar var. Üstelik havuz örtüleri, yüzme havuzları için satın alınabilecek en pratik aksesuarlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Havuz örtüleri sayesinde yüzme havuzu sahipleri, arka bahçelerini süsleyen havuzlarında havadan gelebilecek bazı kir ve kalıntıları önleyebilmektedir. Bu sayede havuz temizlik ve hijyen şartları sağlanmış olmakta; kişiler, temiz şartlar altında huzurla yüzme keyiflerini sürdürebilmektedir.

Havuz Örtüsü Ne İşe Yarar?

Yüzme havuzları üzerinde kullanılan havuz örtüleri, prefabrik havuz ve diğer zeminüstü havuzlar için kullanılan en pratik ürünler arasında karşımıza çıkıyor. Bu denli pratik bir havuz elemanını da kullanmak oldukça kolay şartlarda temizliğimize yardımcı oluyor.

Temizlik, dezenfekte ve steril kelimelerinin tam anlamıyla havuzunuz üzerinde gerçekleşmesini sağlayan havuz örtüleri, oldukça büyük bir kirlilik yükünden insanları kurtarmaktadır.

Havuz içerisine düşen dallar, yapraklar, taşlar ve diğer kir ve kalıntılar için ideal bir ürün olan havuz örtüleri, belli hava şartlarından dolayı oluşan kirlerin de havuzunuzun içine birikmesini önlemektedir. Ayrıca bu örtüler, havuzunuz için ekstra bakım yapmanızı önleyici görevi görmektedir. Havuz örtüleri aynı zamanda havuz ısıtma maliyetlerini de düşürmeyi başarmaktadır.

Havuz Örtüleri Sayesinde Tasarruf

Havuz örtüleri ve havuz kapakları olarak adlandırılan ve piyasada satışı gittikçe artan bu ürünler, prefabrik yüzme havuzu sahiplerinin de kullandığı ekipmanlar arasındadır. Hemen her havuz tipinde kullanılabilen bu havuz örtüleri, tasarruf sağlamada da etkili bir üründür.

Havuz örtü sistemleri sayesinde havuz ısıtma maliyetleri en aza kadar indirilebilmektedir. Maliyeti azaltmanın en etkili yollarından biri olarak bilinir. Bu konuda gaz havuzlu ya da güneş enerjili bir ısıtıcıya veya bir ısı pompasına bağlı olarak %50 ila %70’e varan bir tasarruf gerçekleştirilebileceğini öne sürmüştür.

Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu’na göre ise onaylanmış olan havuz çitleri ve kapı alarmlarına ek olarak bakımı yapılmış olan bir havuz kapağının boğulma risklerine karşı önemli bir önlem ve güvenlik katmanı olacağını söylemektedir.

9 Maddede Havuz Örtüsü Kullanma Nedenleri

Temizlik ve sağlık şartları açısından gerekli gördüğümüz yüzme havuzu örtü ve kapak sistemleri, ilk olarak havuzunuzun kirlenmesini önleyici olarak akla gelse de bununla beraber pek çok olumlu sonuca ulaştıracaktır. İşte havuz örtüsü kullanmanızın ne kadar gerekli olduğunu gösteren 9 ayrı neden:

  • Enkazı ve karı, yüzme havuzunuzda eritmektedir.
  • Havuz kimyasallarına olan ihtiyacınızı azaltarak daha az kimyasal kullanımınızı sağlar.
  • Havuz pompası ve filtresinin iş yükünü azaltır.
  • Buharlaşmayı azaltma özelliği sayesinde su tasarrufu sağlamaktadır. Bu da kuraklığa meyilli ya da sıcak olan bölgeler için ideal bir durumdur.
  • Buharlaşma ve kafa radyasyonundan kaynaklanan ısı kaybını azaltmakta; bu sayede enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  • Enerji ve havuz ısıtma maliyetlerini en aza indirgeyerek para tasarrufuna imkân vermektedir.
  • Havuz temizliğine harcayacağınız vakti azaltmakta; keyifli yüzme aktiviteleri gerçekleştirmeniz için size daha fazla zaman bırakmaktadır.
  • Nem alma sistemine karşı ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır.
  • Düzgün şekilde takılmış olan havuz güvenlik kapağı ya da havuz örtüleri, düşme olasılıklarına karşı koruyucu bir bariyer görevi görmekte; en az bir duvar ya da çit kadar kurtarıcı olmaktadır.

Prefabrik Havuz Örtüleri Sayesinde…

Yüzme havuzu sahipleri yaz ya da kış ayları boyunca birbirinden farklı havuz ekipmanlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada akla gelen ihtiyaçlar arasında yer alan havuz örtü ve kapakları, pek çok açıdan kurtarıcı görevi görerek havuz sahiplerinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlar.

Ancak yine de içinizden bir ses bu konuda ikna olmadığınızı söylüyorsa havuz örtüleri hakkında birkaç dipnottan daha bahsedelim!

Yaşadığınız şehir ve bölge için seçmiş olduğunuz en uygun havuz örtüleri, etrafındaki kimyasallardan içerisine düşebilecek doğa atıklarına kadar pek çok şeyi engellemekte; kimyasallar gibi havuz temizleme ürünleri olarak kullandığınız ekipmanlara harcayacağınız maliyeti düşürerek tasarruf sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu noktada en akılcı yol, artık havuzunuz için gerekli olan prefabrik havuz örtüsü türünü belirlemeniz olacaktır.

Havuz Örtüleri Hangi Şekillerde Tasarlanır?

Havuz uzman firmaları tarafından piyasaya sunulan havuz örtü ve kapakları, farklı farklı havuz örtü sistemleri çerçevesinde üretilmekte; havuz kullanıcılarının artmasına bağlı olarak piyasadaki satış oranları da günden güne artmaktadır.

Her mevsim havuz kullanımı söz konusu olabilse de daha çok yaz aylarında rağbet gören havuz örtüleri, kışa hazırlanmanın da bir yolu gibi görünüyor. Kışa hazırlık aşamasında kullanılan havuz örtüleri, her firmanın farklı üretimleri ile piyasada yerini almaktadır.

Peki bu havuz örtüleri hangi şekilde gelir? Ne şekilde üretilmektedir? Havuz tiplerine göre değişiklik gösteren havuz tipleri, prefabrik yüzme havuzu gibi farklı farklı pek çok yüzme havuzu tipine uygun olarak tasarlanmaktadır. Bu noktada prefabrik havuz örtüsü tipini belirlemek havuz sahiplerine kalmıştır. Bu örtüler, dekorunuza, döşemenize ve havuz mimarinize uyacak şekilde birden fazla kapaklı olarak da size teslim edilebilmekte; özel şekilli yüzme havuzlarına uyacak şekillerde de tasarlanıp havuzunuza uyum gösterebilmektedir. Sonuç olarak her türlü havuz tipine uygun olarak tasarlanmış olarak piyasada satışları devam etmektedir.

Havuz Örtü-Kapak Çeşitliliği

Günümüzde hemen hemen her yerde halka açık yüzme havuzlarının insanların hizmetine sunulduğu göz önüne alınırsa havuz temizleme kurallarının ne derece önemli olduğu da anlaşılabilmektedir. Havuz temizleme kurallarının hayata geçirilebilmesi için ise belli havuz ekipmanlarına ihtiyaç duyulmakta; bu noktada ekipmanlar arasında havuz kapa ve örtüleri de sıralamaya girmektedir.

Havuz sahiplerinin yüzme havuzlarını belli kir ve çevre atıklarından korumak için ihtiyaç duyduğu ürünler arasında öne çıkan havuz örtü sistemleri, farklı farklı çeşitlerde piyasaya sunulmaktadır. Kapak çeşitleri arasında yer alan örtü tiplerinin hepsi, maliyeti, malzemesi ve takip ettiği amaçları bakımından birbirinden farklıdır.

Bu çeşitlilik arasında yerini alan fırfırsız brandalar da bulunur; bir düğmeye basılarak çalıştırılan kapak çeşitleri de… Yine aynı şekilde kişiye özel kapaklar da örtü çeşitliliğin bir parçasıdır. Havuz sahipleri bu noktada bütçelerine, örtü tipinin getirdiği kolaylıklara ve gerekli koruma amaçlarına bağlı olarak örtü çeşitleri arasından tercihini yapmaktadır.

 1.Temel Havuz Örtüleri

Yüzme havuzlarımızı temiz ve sağlıklı bir mekânda tutabilmek için ideal bir yol olarak havuz örtüleri kullanılabilmektedir. Havuz keyfini sınırsız hale getirebilmenin yolu, yüzme havuzumuzda temel temizlik koşullarını sağlamak olacaktır. Bu noktada devreye giren havuz örtüleri arasında en basit çözümleri üreten temel havuz örtüleri hem maliyet hem de kullanım kolaylığı açısından en iyi ekipmandır.

Muşamba benzeri olan bu örtüler, havuza düşecek olan birikinti ve kalıntıları havuzun dışında tutmayı sağlayacaktır. Bu temel grupta yer alan havuz örtüleri, yüzme havuzunuzun kenarlarına tutturulmalı ve oralara sabitlenmelidir.

Havuz tedarikçinizden istemiş olduğunuz havuz örtüleri, büyük tabakalar ya da rulolar şeklinde size temsil edilecektir. Bumeranglar gibi özel tasarlanmış olan havuz şekilleri için de ideal olan bu örtüler, hemen her havuz tipine uyacak şekilde kesilebilirler.

2.Manuel Havuz Örtüleri

Havuz örtü sistemleri arasında karşımıza çıkan manuel havuz örtüsü tipi, havuz sahipleri açısından akıllı bir yatırım olacaktır. Bu örtüler manuel sistemde tasarlanmış olarak piyasaya sunulmaktadır.

Yüzme havuzunuzu istediğiniz gibi yöneterek ayarlayabilmeniz için tasarlanmış olan manuel havuz örtüleri, çok fazla efor sarf etmeden kullanabileceğiniz pratik sistemlere sahiptir. Birazcık fiziksel güçle kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

Bu havuz örtüleri, manuel işçilik ile tasarlanmış sistemleri seven havuz sahipleri için bütçe tasarrufuna da katkı sağlamaktadır.

3.Otomatik Havuz Örtüsü

Havuz kullanımlarında belli kalıntı ve kirlerden korunmayı sağlayan havuz kapak-örtü türleri arasında otomatik havuz örtüleri de yer almaktadır. İdeal bir havuz kapağı görevindeki otomatik prefabrik havuz örtüsü, kolay kullanımı olan kapak tiplerindendir.

Kolay kullanımı sayesinde zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak olan otomatik prefabrik havuz örtüsü, aynı zamanda daha fazla enerji ve ısı tasarrufu yapmanıza da yardımcı olmaktadır.

En önemli sonuçlarından biri ise havuz kullanılmadığı zamanlarda havuzun etrafında gezebilecek olan çocukları, hayvan evcilleri ve sevdiklerinizi güvende tutuyor olmasıdır. Olası bir düşme olayına önlem olarak işlev görür.

4.Üstün Otomatik Havuz Örtüleri

Üstün otomatik havuz örtüleri, havuz örtü sistemleri arasında karşımıza çıkan en iyi modeldir. 1960 yıllarının ortalarından beri naylon halatlar, otomatik havuz kaplamalarını çalıştırmak amacıyla kullanılmıştır. Bununla birlikte naylon halatlar, kırılmaya, büzülmeye ya da gerilmeye eğilimli olması bakımından da avantajlı bir işlev görür.

Ancak bu açıdan servis onarımları gerektirmekte; ek maliyetler oluşturabilmektedir. Fakat yüksel kalite arayanlar bu bedellerin oranlarına çok da takılmamaktadır.

Sermed  Havuz firmasının üstün otomatik yüzme havuzu örtüleri, daha güçlü ve kesinlikle esnemeyen ya da küçülmeyen dayanıklılıkta tasarlanmıştır.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !