Prefabrik Havuz Ruhsat Gerektirir Mi?

08 Ekim 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Ruhsat Gerektirir Mi?

Prefabrik havuzlar betonarme havuzlara göre daha avantajlıdır. Havuzların yapımı bir hafta içinde tamamlanır ve %50 daha uygun maliyetlidir. Günümüzde daha çok tercih edilmeye başlayan bu havuzları yaptırmak için sahada 3-4 gün çalışma yapılması yeterlidir. Prefabrik havuz ruhsat gerektirir mi: Hazır havuzlar olmasından dolayı ruhsat alınmasına da gerek yoktur. İstediğiniz havuzu kısa sürede yaptırabilir ve 10 gün içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Prefabrik Havuz Ruhsat Gerektirir Mi?
Prefabrik Havuz Ruhsat Gerektirir Mi?

Süs Havuzu için Ruhsat Gerekir Mi?

Ülkemizde yapılan düzenlemeler gereği havuz yapımı için ruhsat alınması gerekir. Ancak süs havuzları ruhsat alınması gereken havuz modelleri değildir. Havuz ruhsatı düzenlemeleri derinliği 1 metreyi geçen havuzlar için ruhsat alınmasını gerektir. Süs havuzları ise derinliği 1 metreyi aşmayan havuzlar olduğu için ruhsat alınmasına gerek yoktur.

Hangi Havuzlar için Ruhsat Alınmalı?

Betonarme havuzların derinliği 1 metreyi geçiyorsa ruhsat alınması gerekir. Evinin bahçesine havuz yaptırmak isteyen kişilerin imar planlarına uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekiyor. İmar planlarına aykırı bir durum olması halinde havuz yapılmasına izin verilmez. Havuz yapımı için uygun koşullar sağlanıyorsa bağlı olunan belediyelerden izin alınabilir. Belediyelere başvuru yapılması ardından havuz yapılacak alan incelenerek havuz ruhsatı verilir.

Prefabrik havuz yapımı içinse genellikle ruhsat alınması gerekmez. Bu havuzlar portatif olduğu için ev bahçesine yaptırmak için belediyelere başvuru yapılması gerekmez. Havuzların taşınabilir olması ve inşaat çalışmalarının ruhsat gerektirmemesi kısa sürede havuz yapılmasını sağlar. Aynı zamanda süs havuzlar için de ruhsat alınmasına gerek yoktur.

Hemen Arayın !