Prefabrik Havuz Satın Alma Rehberi

03 May 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Satın Alma Rehberi

Prefabrik Yüzme Havuzu Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Günümüzde, gelişen inşaat teknolojisi ve maliyetlerin eskiye nazaran oldukça ulaşılabilir hale gelmesi, bahçenizde bir prefabrik yüzme havuzuna sahip olma fikrini de hayata geçirmeyi kolaylaştırıyor. Tabi ki havuz yapımı aşaması öncesi göz önünde bulundurmanız gereken bazı kriterler olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu kriterler arasında havuz yapım maliyetleri olduğu gibi, binanızın bireysel kullanım amaçlı bir arsa üzerinde mi, yoksa çoklu kullanıma sahip ortak alanı bulunan arsa üzerinde mi olduğu, arazinin sağlamlığı, arsanın büyüklüğü, arsa üzerinde bulunan ağaçların konumu ve havuzun kurulacağı alanın güneş aldığı yön ve süresi gibi etkenler bulunmaktadır.

Prefabrik Havuz Satın Alma Rehberi
Prefabrik Havuz Satın Alma Rehberi

Karar Aşaması

Öncelikle, planlanan havuz site gibi bir kompleks yapı içinde mi yer alacak, yoksa müstakil evinizin bahçesinde mi? Bu sorunun cevabı, prefabrik yüzme havuzunuzun boyutlarını, çevre düzenlemesini, yapım tekniklerini ve geometrisini bire bir etkileyecektir. İkinci planda betonarme havuz ve prefabrik havuz seçenekleri arasında karar vermeniz gerekiyor. Sonrasında bahçenizin geometrik yapısı, prefabrik yüzme havuzunun inşa edileceği zeminin sağlamlığı, havuzunuzu konumlandırmayı düşündüğünüz alanın günün ne kadarında ve hangi yönden güneş aldığı, bahçenizde bulunan ağaçlar ikinci planda önem arz etmektedir.

Prefabrik Yüzme havuzunuzu yaptırmak istediğiniz zeminin sağlamlığı, zaman içinde meydana gelebilecek muhtemel çökmelerin veya yer sarsıntısı sonrası oluşacak yapısal bozulmaların önüne geçecektir. Eğer ki nispeten yumuşak ya da gevşek bir zemine sahip alana sahipseniz, öncelikle zemini daha dayanıklı hale getirmeniz uygun olacaktır. Betonarme havuz ve prefabrik havuz seçenekleri arasında karar vermeniz, havuz yapım maliyetleri noktasında önemli olduğu gibi, prefabrik yüzme havuzunuzun yapım süresinde de farklı avantajlar sunacaktır.

Bahçe Peyzajı ve Havuzun Konumu

Havuzunuzu planlarken bahçenizde bulunan ağaçların konumu büyük önem arz ediyor. Zira, havuz yapımı esnasında prefabrik yüzme havuzunuz için planladığınız alanın etrafında bulunan henüz genç ağaçlar büyüdükçe, ağaçlarınızın kökleri tahmin edemeyeceğiniz bir güçle havuzunuzun yapısına zarar verebilir, çatlaklar ve çökmelere zarar verebilir.

Yine alanda bulunan ağaçlar kök gelişimi ile zarar veremeyecek mesafede olsalar dahi, mevsimsel yaprak dökülmesi ve rüzgarla kırılan ufak dalların havuzunuza dökülmesi havuzunuzun temizlik ve bakımında sorun oluşturabilir. Bu sebeple, eğer bahçenizde ağaçlarınız varsa havuzunuzu buna göre konumlandırmanız, henüz ağaç yoksa da havuzunuzun konumuna göre belli bir mesafede ağaçlarınızı dikmeniz bu sorunu oratadan kaldıracaktır. Ayrıca, yaprak ve dallardan havuzunuzu korumak için, havuzunuzu kullanmadığınız zamanlarda havuz örtüsü kullanmak da pratik bir çözüm olabiliyor.

Bahçe peyzajı ve havuzun konumu söz konusu olduğunda, havuz yapımı gerçekleşecek alanın günün ne kadarında ve hangi yönden güneş ışınlarına maruz kaldığı da önemli bir detay oluyor. Havuzunuzu dolduran suyun güneş ışınları ile ısınacak olması size ilgi çekici gelebilir. Lakin aynı güneş ışınları havuzunuzun sağlığını ve kullanılabilirliğini de doğrudan etkiliyor. Daha açık bir örnek vermek gerekirse, betonarme havuzlar gün boyu ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldıklarında ısınma ve soğumanın gerçekleşmesi sebebiyle yapısal bütünlüklerini zaman içinde daha kolay kaybedebiliyorlar. Bu durumda sizin için prefabrik havuz seçeneği daha uygun olabiliyor. Havuzun iç yüzeyinde mozaik veya seramik gibi ürünler kullanmak yerine Polyester donatı ile desteklenmiş PVC membran olarak bilinen Liner Kaplama da güneş ışınlarına ve sıcaklığa karşı dayanım gösterdiği biliniyor. Bu uygulama hem kısa vadede, hem de uzun vadede havuz yapım maliyetleri ve havuz bakım maliyetlerini büyük ölçüde düşürüyor.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish