Prefabrik Havuz Temizleme Ekipmanları

24 April 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Temizleme Ekipmanları

Yazın gelmesiyle birlikte açılan havuz sezonu insanları yüzme aktivitesine yöneltmekte; yüzme havuzu sahipleri aileleri ve dostlarıyla birlikte havuz başında çeşitli organizasyonlar düzenlemektedir. Yazın sıcaklığı üzerinden atmak isteyen binlerce kişi için havuzda eğlenmenin sırrı ise yüzme havuzlarındaki temizlik şartları ile doğru orantılı… Dolayısıyla yüzme havuzunuzda keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız, öncelikle havuz bakımı sağlıklı hijyen şartları çerçevesinde gerçekleştirmiş olmanız gerekmekte…

Prefabrik Havuz Temizleme Ekipmanları
Prefabrik Havuz Temizleme Ekipmanları

Tam bu noktada havuz sahiplerinin imdadına ise havuz temizleme makineleri yetişiyor. Kullanılan havuz tipine göre değişiklik gösteren Prefabrik havuz temizleme ekipmanları, otomatik bir temizleyici görevinde hareket etmektedir.

Söz konusu otomatik temizleyiciler, havuz vakumu şeklinde de adlandırılabilmekte… Havuzdan maksimum keyif almayı isteyen havuz sahipleri de bu noktada havuz vakumu görevindeki temizleme makinelerini kullanıyor. Bu anlamda havuzun yüzeylerini oldukça temiz tutmak için en yeni modelleri tercih etmek ideal bir seçim olmaktadır.

Prefabrik Havuz Temizleme Ekipmanları İçin Kriterlerinizi Belirleyin!

Otomatik bir temizleyici görevindeki havuz vakum aletleri, temizlik aşamasını kısa tutarak size daha fazla keyifli vakitler bırakır. Temizlemek için harcayacağınız uzun uzun vakitleri kısaltarak, kalan vaktinizi uzun uzun yüzme havuzunda geçirebilmenizi sağlar.

Bu nedenle havuz sezonu açılmadan önce havuz temizleyicinizin sapasağlam bir şekilde çalıştığından emin olmanız önemlidir. Ayrıca daha yüksek bir model havuz temizleme makinesi seçmeniz, daha temiz ve verimli sonuçlar getirecektir.

Ancak eski havuz robotunuz dan memnun değil ya da ilk kez havuz robotu alma ihtiyacı içerisindeyseniz, hangi havuz temizleme makinesinin sizin için uygun ve en iyisi olduğuna karar vermek için şunları göz önünde bulundurmalısınız:

• Ne çeşit bir yüzme havuzunuz var?
• Ne tip kir ve döküntülerle mücadele ediyorsunuz?
• Ne sıklıkla bakıma ihtiyaç duyuyorsunuz?

Havuz Temizleyici Nasıl Seçilir?

Havuz sezonlarını şimdiden açmaya başlayan havuz sahipleri ve kullanıcıları, keyifli ve steril şartlarda bir havuz sefası sürebilmek için havuzlarının bakımlarına da önem vermelidir.

Pek çok kişinin kullandığı kamuya açık havuzlarda ya da ailelere hitap eden prefabrik havuz tiplerinde kullanılan havuzların içerisinde belli kir ve kalıntılar oluşması olağandır. Söz konusu kir ve kalıntılar, insan sağlığına zarar vermeden önce bu konuda gerekli temizlik önlemleri alınmalıdır.

Tam bu noktada imdadınıza yetişecek olan havuz temizleme makineleri, havuz sahiplerini, vakumlu havuz temizleyici işleviyle oldukça büyük bir temizlik yükünden kurtarır. Bu anlamda tüm bu temizlik kurallarına uymak için alacağınız havuz temizleyiciler içerisinden size uygun olanı seçmeniz de bir hayli önemli… Temizleyicilerinizi seçerken de şunlara dikkat etmeniz önerilir:

• Havuz sisteminiz bir basınç temizleyici aletini (vakumlu dip süpürgesi ) destekleyecek bir biçimde inşa edilmişse basıncı temizleyiciler sizin için en ideal seçim olacaktır.
• Daha verimli bir temizleyici arayanlar için ideal olan emme temizleyiciler, çoğunlukla kum ve yosun gibi ince kalıntılarla boğuşanların ilk tercihi olmaktadır.
• Her çeşit zemin üstü yüzme havuzuna uygun tasarlanmış robotik temizleyiciler ise diğer temizleyici makinelerden daha az enerji tüketimi üreterek tasarruflu olmak isteyen havuz sahiplerinin tercihleri arasında başı çekmektedir.

Prefabrik Havuz Temizleyiciler Kaça Ayrılıyor?

Yüzme havuzlarının sıklıkla kullanılan ve genelde birden fazla kişi tarafından kullanılıyor olan mekânlar olduklarını düşündüğümüzde bu alanlarda ne kadar fazla bakteri üretimi olabileceğini anlamak hiç zor değildir… Pek çok bakterinin nüfuz ettiği prefabrik yüzme havuzu ve çevresinin temiz tutulması, bu noktada önem kazanır.

Bunun yanı sıra açık havuzların kirlenmesine yol açan hava şartları ve beraberinde oluşan doğa olayları da göz ardı edilmemelidir. Tüm bu kir, kalıntı ve bakterilerden arınmanıza yardımcı olacak olan havuz temizleyiciler ise 3 çeşit olarak karşımıza çıkar.

Havuz temizleyiciler, her biri bir diğerinden farklı olan teknik özelliklerle donatılmış vakumlu temizleyicilerdir. Bu vakumlu temizleyiciler 3 farklı seçenekte toplanarak ayrı ayrı görevler üstlenirler:

  1. Basınçlı Temizleyiciler
  2. Emme Temizleyiciler
  3. Robotik Temizleyiciler

1.Basınçlı Temizleyiciler
Basınçlı temizleyiciler, havuz temizleme makineleri içerisinde yer alan son derece etkili bir işleve sahip makine çeşididir. Basınçlı temizleyiciler, havuza özel olan bir dönüş hattı üzerinden bağlanmaktadır ve pek çoğunun çalışabilmesi için ayrıca bir hidrofor pompası gerekmektedir. Toplanan kalıntılar ise ekli olan bir filtre torbasında tutulmaktadır.
Ayrıca toplanan kalıntılar, yüzme havuzunuzun filtrasyon sisteminden de uzak şekilde tutulur. Bu sayede havuz filtrenizin ömrü uzamış olacaktır.
Havuz sisteminiz eğer bir basınç temizleyiciyi destekleyecek şekilde tasarlanmış ise bu basınçlı temizleyiciler havuzunuz için en ideal tercih olacaktır. Genel temizlik için ideal olan basınçlı temizleyiciler, boğaz kısmı içerisinde yaprak, dal, meşe palamutları ve çakıl taşları gibi büyük kalıntıların giderilmesinde birinci kalitede çalışır.

Basınçlı Temizleyici İçin Hangi Marka?

Yaz ve kış aylarında kullanımına devam edilen havuzlar, büyük bir bakım gerektiren mekânlar olarak hayatımızda yer ediyor. Özellikle kullanım sıklığı fazla olan halka açık yüzme havuzlarında biriken kir ve kalıntıların çok fazla bakteri ürettiğini söyleyebilmek mümkün… Ancak bu noktada insan sağlığını risklerden arındıran havuz temizleyici havuz ürünleri her geçen gün daha çok satın alınmakta ve daha çok havuz sahibinin hayatına girmektedir.

Dolayısıyla tam bu noktada devreye giren havuz temizleyici üreten havuz firmaları, satışlarını da aynı doğrultuda artırmaya devam ediyor. Ancak kullanıcıların söz konusu temizleme görevi gören makineler konusunda kafası karışabilmektedir.

Hangi markanın tercih edilmesinin gerekli olduğu noktasında kafası karışan havuz sahiplerine, ihtiyaçları doğrultusunda basınçlı temizleyicileri öneriyoruz. Basınçlı temizleyiciler konusunda ise uzman olan marka Polaris, alıcıların imdadına yetişiyor. 40 sene öncesinde ilk üretilen üç tekerlekli basınç temizleyicilerin de sahibi olan marka, bugünlerde daha gelişmiş makinelerle karşımıza çıkmakta… Bu noktada en iyi makinesi olarak karşımıza çıkan Polaris 3900 Sport, 40 galonluk su ilave etme özelliği ile öne çıkmaktadır. Polaris bu ve benzeri vakumlu temizleyicileri ile en iyi performans özelliği taşıyan daha pek çok ürünü piyasaya sürmeye devam ediyor. Bu sayede havuz sahiplerine daha eşit bir sıcaklıkta, daha kısa bir sürede daha temiz bir su kütlesi içerisinde havuz keyfi yaşamalarına olanak tanımaktadır.

2.Emme Temizleyiciler

Havuz temizleme makineleri arasında öne çıkan özellikleri ile dikkat çeken emme temizleyiciler, kum ve yosun gibi ince kalıntıların toplanıp temizlenmesi aşamasında büyük bir iş çıkarmaktadır. Verimlilik için yüksek kalitede tasarlanmış olan emme temizleyiciler, emiş gücü yüksek olan makinelerdir.

Emme temizleyiciler, oldukça sessiz çalışmaları açısından da havuz sahipleri tarafından sık sık tercih edilmektedir. Sessiz ve gürültüsüz bir iş gücü ortaya koyan bu makineler, havuz sahiplerinin de başını ağrıtmadan işlevlerini yerine getirmekte…

Emme temizleyiciler, skimmer ya da özel emme hattından tutturulmuş şekilde emme tarafının havuz döküntülerini emmesini sağlamaktadır. Havuz temizleyicisi döküntüleri emerek yaprak tutucuya, pompa filtre sepetine ya da skimmer sepetine yakalamaktadır.

Emme Temizleyici İçin Hangi Marka?

Prefabrik Havuz temizleme cihazları arasında öne çıkan modellerden biri de emme temizleyicilerdir. Bu makinelerin oldukça sessiz bir çalışma sistemi olması, yüksek verimlilik gücü özelliğinde çalışması ve temizlik konusunda oldukça başarılı işler çıkarması gibi özelliklerinden ötürü oldukça sık tercih edilmektedir.

Her modelde olduğu gibi emme temizleyici makinesi türünde de farklı farklı marka ve modellerden bahsetmek mümkündür. Çeşit çeşit emme temizleyiciler üretilmiş ancak en verimli çağını bu tür, günümüzde yakalamıştır.

Bugün emme temizleyici alet üreten firmalar arasında ilk akla gelenlerden bir tanesi Zodiac Firması!.. Zodiac Firması bünyesinde de farklı emme temizleyici modellerinden bahsedebilmek mümkünken, en iyi modelini Zodiac RC 4400 adında tasarladığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu model tipinde zeminden, liner kaplama üzerinde ve duvarlardan sıkışmış olan kalıntıları çıkarabilmek için siklonik fırçalama fırçalarının bulunduğunu hatırlatalım!

  1. Robotik Temizleyiciler

Prefabrik Havuz temizleme makineleri içerisinde prefabrik yüzme havuzu ya da başka herhangi bir tipteki yüzme havuzuna uygun olabilecek geniş kapasiteli robotik temizleyiciler de yer almaktadır. Basınçlı ya da emme temizleyicilerin aksine olarak bu temizleyiciler, yüzme havuzunun filtreleme sisteminden güç almamaktadır. Her çeşit zeminüstü havuz içinde kullanılabilir.

Dış mekânda bulunan bir elektrik prizine takmanız ve havuza yerleştirmeniz gerekmektedir. Robotik temizleyiciler bu aşamada orta kirlilikten başlayarak polenler, algler, kum, yaprak ve çakıl taşları gibi incecik parçalara kadar herşey üzerinde çekim yapmaya çalışır. Bu kirleri temizlediğinde kir ve kalıntılar bir iç haznede toplanır.

Robotik temizleyicilerden bazıları, daha hızlı sürede temizleme işlevi görürken enerji verimliliğini de sağlamış olur. Bu sayede havuz temizleme kapasitesini en yükseklere taşımaktadır.

Robotik Temizleyiciler İçin Hangi Marka?

Robotik bir temizleyici, günlük kullanımı sonucunda enerji tüketim değeri bakımından yalnızca birkaç kuruşluk bir maliyette hızlı sonuç getirmektedir. Daha az enerji tüketmesiyle de oldukça sevilen temizleyici modellerindendir. Robotik makinelerde önemli olan her kullanımdan sonra havuzdan çıkarılması gerektiğinin unutulmamasıdır. Yine aynı şekilde iç haznesi içerisinden düzenli olarak çöp ve kalıntılar çıkarılmalıdır.

Her tip temizleyici makinesinde olduğu gibi robotik temizleyici modelinde de öne çıkan marka ve modeller mevcuttur. Bu noktada ilk akla gelen Zodiac Firması popüler markalarıdır. Bu popüler modelleri arasında öne çıkan model Yüzey Kontrol Sistemi modelidir. Bu model optimum duvar tırmanışı için havuzların yüzeylerinin ayarlarını kontrol etmektedir. İsteğe bağlı temizleme döngüleri ile tasarlanmış olan bu modelde, çift temizleme döngüsü bulunmaktadır.

Daha Fazla Bilgi ve Yardım için lütfen Sermed Havuz Firması Satış Temsilcisi Arkadaşlarımız ile iletişime geçin…

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !