Spor Salonları Ve Havuzlar

09 February 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Spor Salonları Ve Havuzlar

Sağlıklı yaşam için birçok kişi spor salonlarını tercih etmekte. Son derece büyük bir şekilde tasarlanmış olan bu alanların büyük bir kısmında havuz da söz konusu. Genellikle kapalı yani iç mekan içinde olan havuzların farklı özellikleri dikkat çekmekte. Hem büyüklüğüne hem türüne hem de kaplama yapısına göre değişmekte. Spor salonu havuzlarının özellikleri bu yazımızda.

Spor Salonu Havuzlarının Büyüklüğü Ne Kadar?

Spor salonu havuzu büyüklüğü kapasitesine göre değişir. İşletmenin sirkülasyonuna göre farklı boyutlar dikkat çeker. Çok kalabalık olanlarda genellikle geniş ve ferah ölçülerde havuzlar mevcuttur. Fakat salonların çok büyük bir kısmında orta büyüklükte olan yapılar vardır.

Spor Salonu Havuzlarının Şekli Nasıl?

Spor salonu havuzu şekli her ne kadar birçok farklı salonda farklılık gösterse de genellikle tercihin dikdörtgenden yana olduğunu söylemek lazım. Bunun temel nedeni ise kullanım amacıdır. Çünkü birçok insan burada yer alan havuzları antrenmanlarının bir parçası olarak görürler. Hatta büyük bir kısmında parkur da vardır. İşte bu yüzden oval havuzların spor salonları içinde çok sık tercih edilmediğini hemen ifade edelim.

Spor Salonu Havuzlarının Türü Nasıl Olmalı?

  • Spor salonu yüzme havuzu türü hususunda değişik opsiyonlar var. Suyun temizlenip geri dönmesine göre bunu ikiye ayırabiliriz. İlki skimmerli olanlardır. Hızlı ve basit bir mantıkla su, özel kutucuk içinde temizleme alanına gider ve ardından döner.
  • Taşmalı sistem içinde ise denge tankı vardır. Suyun buraya ulaşması sağlanır. Birden çok temizlenme aşaması vardır. Bunun ardından su geri döner. Biraz daha masraflıdır. Spor salonu havuzlarında bu iki sistemden birisi yer alır. Hem havuz maliyeti nin düşük olması hem de hızlı bir şekilde suyu filtrelemesi nedeniyle skimmerli metot çok daha sık tercih edilir.
  • Havuz modeli denildiği zaman betonarme ve prefabrik havuz adında iki sistem vardır.
  • Betonarme genel itibariyle daha eski bir teknolojidir. Aynı zamanda masraflıdır. Yapımı biraz daha uzun sürer. Bundan dolayı artık çok sık tercih edilmediğini görmekteyiz.
  • Prefabrik ise daha yaygın bir sistem olarak dikkat çeker. Maliyeti oldukça düşüktür. Çok kısa bir zaman dilimi içinde bitirilir.

Spor Salonu Havuzlarının Kaplamasında Hangi Sistem Kullanılmalı?

Spor salonu havuz kaplaması konusunda birden çok sistem söz konusu. Genel itibariyle liner kaplama burada öne çıkıyor. Uzun süre dayanıklı olması en dikkat çekici özelliği. Üstelik tek parça olarak kullanılmakta. Kısa bir zaman dilimi içinde havuzun her bölgesine başarılı bir biçimde uygulanıyor.

Bunun yanı sıra özellikle eski bir sistem olarak kabul edilen mozaik kaplama da günümüzde halen yaygın. Bunun hem maliyeti yüksek hem de uygulanma süresi çok daha uzun sürmekte. Spor salonlarındaki havuzlarda bu yüzden genellikle liner adı verilen sistem kabul görmekte.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !