Yağmur Yüzme Havuzunuzu Nasıl Etkiler?

17 February 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Yağmur Yüzme Havuzunuzu Nasıl Etkiler?

Bu yazıda yağmur suyunun havuzunuzu ve su kimyasını nasıl etkileyebileceğini ve onunla nasıl mücadele edebileceğinizi tartışacağız.

Yağmur Suyu ve Su Kimyası

Yağmur suyu söz konusu olduğunda, dikkat etmek istediğiniz ilk alanlardan biri su kimyasıdır. Havamızdaki kirlilik ve toksinler nedeniyle yağmur suyumuz doğal olarak asidiktir. Buna karşılık, hâlâ havuzumuz tavsiye edilen seviyelerden daha düşük bir pH seviyesine sahiptir. pH seviyelerinizi 7,4 ile 7,6 arasında tutmanızı önermekteyiz. Bunun nedeni, insan gözünün pH’ının 7.5 olmasıdır.

pH’ta büyük dalgalanmalar olduğunda göz rahatsızlığına neden olur. Normal yağmur suyunun pH’ı yaklaşık 5.0’dır. Böylece, ne kadar yağmur aldığınıza bağlı olarak, havuzunuzun pH’ını düşürebilirsiniz.

Yine de, sadece birkaç dakika yağmur yağması, pH seviyenizi tamamen atacağı anlamına gelmez. Hafif yağış, pH seviyenizi geçici olarak düşürebilir, ancak çok fazla değil ve sonunda pH seviyeniz kendi kendine yükselir. Kısacası, biraz yağmur düzgün dengelenmiş bir havuzu rahatsız etmeyecektir.

Ancak büyük miktarda yağmur farklı bir senaryodur. Büyük bir fırtına kısa sürede bir ila üç inç su arasında kolayca düşebilir. Bu yağmur miktarı kimyasal dengenizi kesinlikle değiştirir.

Akan su

Yağmur suyuna ek olarak, havuz sahipleri akış suyuna da dikkat etmelidir. Akan su, evinizden, manzaradan veya sundurmadan düşen ve yüzme havuzunuza giren sudur. Akan su havuzunuza girdiğinde, havuzunuzun kalsiyum sertliğini, toplam çözünmüş katılar (TDS), alkalinite ve diğer kimyasal seviyelerini değiştirebilir. Ayrıca havuza diğer kirletici maddeleri de getirir.

Yine, kimya sorunlarınızın kapsamı ne kadar yağmur aldığınızın bir sonucudur. Ancak, uzun yorucu bir fırtınadan sonra ne yapmalısınız?

Şimdi ne yapmalısın?

Kötü bir fırtına veya hiç yağmayan yağmurdan sonra, yapmak istediğiniz ilk şey suyunuzu test etmektir. Havuz sahibi olarak, bir su test kitini el altında tutmak her zaman harika bir fikirdir. Su test kitiniz yoksa, Sermed Havuz’a başvurun. Şirketimiz havuz suyunuzdan bir örnekle test yapabilir. Suyunuzun mevcut seviyelerini öğrendikten sonra, ayarlamaya başlayabilirsiniz.

Su basması durumunda, fazla suyu tahliye etmek de iyi bir fikirdir. Uygun sıyırma için su seviyenizi uygun bir seviyeye getirin. Suyu kepçenin altına boşaltmamaya dikkat edin. Bu pompayı kuru çalıştırabilir ve başka sorunlara neden olabilir.

pH Seviyenizi Ayarlayın

pH seviyeniz havuz suyunuzun ne kadar asidik olduğunu gösterir. pH, 0-14 arası bilimsel bir ölçektir ve 7’si nötrdür. İdeal pH seviyesi 7.7 veya 7.8’dir. 7.5 ile 7.8 arasındaki seviye iyidir, ancak 7.2 ile 8.0 arasındaki seviye yüzme için kabul edilebilir. Yağmur suyu dâhil havuzunuza giren her şeyin pH değeri vardır. Bu nedenle, pH seviyelerinizi haftada bir kez kontrol etmek güvenlidir.

pH seviyeleriniz 7.2’nin altına düştüğünde, yüzücüler gözlerinde batma ve yanma yaşama eğilimindedir. 6.8’in altındaki seviyeler, dengelenmezse havuz ekipmanınızdaki metal parçalara ciddi hasar verebilir. Düşük pH seviyesine sahip bir havuzun vinil ve ısı eşanjörlerini zayıflatması uzun sürmez.

Tipik olarak, havuzunuzun pH değerini ayarlamak için pH arttırıcılar (bazlar) veya pH düşürücü (asitler) eklemeniz gerekmektedir.

Fırtına Öncesi ve Sonrası Havuzunuzun Bakımı

Havuz sahiplerinin yüzme havuzlarını bir fırtınadan sonra nasıl koruyabileceklerini hakkında bilgi verdik. Bölgeniz yakın zamanda bir fırtınaya rastladıysa ve havuzunuzun bakımı hakkında hızlı bir genel bakış arıyorsanız Sermed Havuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish