Yüzme Havuzu Renkleri

23 Nisan 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Yüzme Havuzu Renkleri

Yüzme havuzu renkleri, yüzme havuzu sahipleri olarak sizlerin mimarî zevkini de ortaya koyacak detaylardır. Yüzme havuzunuzun renklerinin canlı ve güzel kalabilmesi, temelde nasıl bir kullanıcı olduğunuza bağlıdır. Arka bahçelerini süsleyen yüzme havuzlarının renklerinin capcanlı kalması ve zaman içerisinde solma, aşınma gibi durumlara maruz kalmaması, aslında iyi bir temizlik prosedürüyle mümkün olmaktadır.
Dünya üzerinde gerek prefabrik yüzme havuzu kullananlar, gerekse kamuya açık yüzme havuzu kullananlar için belli temizlik şartları söz konusudur. Havuz ekipmanları içerisinde yüzme havuzu kimyasalları ve yüzme havuzu filtreleri bulundurup kullananlar, sahip oldukları yüzme havuzlarının capcanlı renkleri içerisinde oldukça keyifli yüzme aktivitelerinde bulunabilmektedirler.

Yüzme Havuzu Renkleri
Yüzme Havuzu Renkleri

Bakımının ve temizliğinin yapılmadığı yüzme havuzlarında canlı ve parlak renkler görebilmek mümkün değildir. Çeşitli yüzme havuzu tipleri ile birlikte çeşitli havuz renkleri de mevcuttur. Bu renklerin canlılığı içerisinde yüzmek isteyenler ise havuz uzmanları yardımlarıyla gerekli hijyen önlemlerini almaktadır.

Havuz Modelleri ve Tasarımı
Yüzme havuzunuzun tasarımı, kişisel tarzınızı ve evinizin mimari özelliklerini doğrudan yansıtacak özelliklerde olmalıdır. Bu ise havuzunuzun şekli, boyutu, özellik ve renkleri ile ortaya konabilir. Havuz renkleri arasında sayısız seçenek önünüze sunulduğunda tercih yapmak da bir o kadar zorlaşabilir. Bu yüzden karşınızdaki seçenekleri daraltmamız gerekmektedir!

Sıcak renk tonları, plaj girişleri gibi daha çok kamuya açık olan alanları vurgulamaktayken, aynı zamanda davetkâr bir ortam yaratmayı sağlar. Buna karşın daha serin renk tonlarıyla temiz, ferahlatıcı ve berrak bir ortam tasarlanması söz konusu olmaktadır.

Bu renklere nazaran daha koyu renk tonları ise dramatik bir görünüm kazandıracaktır. Neticede seçmiş olduğunuz yüzme havuzu renkleri, günün saatine, güneşin konumuna ve daha birçok şeye göre havuzunuzun parıl parıl olmasını sağlayarak, sizin tarzınızı yansıtacaktır.

Yüzme Havuzu Renkleri Nelerdir?

Yüzme havuzlarında farklı mimarîler ve farklı renkler, yüzme keyfini daha da cazip kılıyor. Renklerin insan üzerindeki psikolojik etkileri düşünüldüğünde kullanacağınız havuzun hangi renklerle donatıldığı noktası daha da önem kazanmakta… Bu noktada belli başlı havuz renkleri şu şekilde sıralanabilmektedir:
• Beyaz havuz kaplaması
• Açık mavi havuz kaplaması
• Orta mavi havuz kaplaması
• Taba rengi havuz kaplaması
• Siyah havuz kaplaması
• Yeşil havuz kaplaması
• Koyu mavi havuz kaplaması

Havuz Renklerinin Canlı Görünmesi

Havuz renklerinin canlı ve berrak görünmesi, önlemleri alınmayan bir havuzda zamanla mümkün olmamaya başlayabilmektedir. Havuzunuz için seçtiğiniz tasarım ve mimarî özellikler, ancak mutlak temizlik ve bakım şartlarının sağlanması ile mümkün olmaktadır.

Ancak başka bir çerçeveden baktığımızda da havuz renklerinin canlı görünmesi, havuz etrafındaki dizayn ve tasarım elemanlarına da bağlıdır. Sıcak renklerin kullanıldığı bir havuzu göz önüne aldığımızda etrafında yine sıcak renklerin olduğu havuz ürünleri kullanılması, renkleri ön plana çıkarmaktadır.

Buna en güzel örnekler, havuz etrafındaki taş motifleri ile verilebilir. Renkli taşların kullanımı, yine etrafına dizilmiş olan şezlongların renk uyumu ve canlılığı, yüzme havuzunuzun da renklerinin canlı görünmesini sağlayacak detaylar arasındadır.

Havuz Renklerinin Solmaması İçin Yapılması Gerekenler
Sahip olduğunuz yüzme havuzunun size her daim keyif vermesi, aslında havuzunuza ne kadar bakım ve onarım yaptığınızla ilgili olmaktadır. Yüzme havuzu renkleri, gerekli havuz ekipmanları ile temizliğinin ve bakımının yapılmadığı koşullarda zaman içerisinde solup gitmeye başlamakta ve gittikçe aşınma belirtileri göstermektedir.

Havuz renklerinin solup gitmemesi ve her daim canlı kalabilmesi için havuz temizleme kimyasallarının düzenli aralıklarla kullanılması gerekir. Yine aynı şekilde kimyasallarla temizlenen havuzun, havuz tipinize ve kullanımınıza uygun olan bir havuz filtresi ile temizlenmesi şarttır.
Bir diğer önemli kural ise suyun temizliği ve berraklığı olarak karşımıza çıkar. Gerekli su testlerinden tam not alarak geçen yüzme havuzlarında renkler daha canlı olmakta, yüzeyler aşınmamakta ve göze olduğu kadar sağlığa da hitap etmektedir.

Havuz Liner Kaplama Seçimi

Havuzunuz için bir havuz kaplaması seçeceğinizde bilmek isteyeceğiniz en önemli nokta şudur: Havuz suyum hangi renk olacaktır? Yine aynı şekilde merak ettiğiniz noktalardan biri, havuz suyunuzun neden katalog ya da web adresindeki resimlerin renkleriyle uyuşmadığı konusu olacaktır.

Ancak farklı farklı havuz resimleri, aynı havuz kaplaması renginin ne kadar farklı görünümlere sahip olabileceğini aslında göstermektedir. Dolayısıyla resimlerle gerçek arasında biraz fark bulunması olası bir durumdur.

Sudaki derinlik mesafesi, günün hangi saatinde olduğu ve havuzun çevresindeki tasarım ve dizayn gibi birçok çevresel faktörden bahsedebilmek mümkündür. Bu çevresel faktörler, havuzunuzdaki suyun rengi üzerinde etkili olabilmektedir.

Havuz Suyunun Derinliği ve Rengi

Havuzun suyuna şöyle bir baktığımızda, spa tezgahlarında ya da yüzme havuzlarında olduğu gibi bir derinlik göremiyor ve suda renk farkedemeye biliyorsunuz. Bunun nedeni 1 ila 1,5 m derinliğindeki yüzme havuzlarında suyun fazla doygunluğunun olmamasıdır.

Yine buna karşın siyah renkte bir havuz kaplaması bile fazla sığ suda altın renkli bir su oluşturabilmektedir. Ancak havuzun uç kısımlarında zümrüt yeşili bir renge dönüşecektir. Aynı bitiş, bir spa havuzunda kullanılırsa, suyun renginin suyun derinliği ile değişmekte olduğunu görebileceksiniz.
Yüzme havuzunuzda kullandığınız suyun derinliği ne kadar fazla olursa, su rengi o denli dramatik olmaktadır. Bu noktada sizin havuz tipinizin nasıl bir derinlik mesafesine sahip olduğu önem kazanır; derin havuzlar, dramatik su rengini vermektedir.

Havuz Rengi İçin Zaman ve Hava Durumu Faktörü

Yüzme havuzu renkleri açısından havuza bakılan zaman dilimi, günün hangi saatte olduğu ve havanın gidişatı gibi faktörler de önemlidir. Parlak güneşli bir günün capcanlı bir su rengi yaratması hiç de şaşırtıcı bir durum değildir.

Rengi ortaya çıkaran güneş etkisine ek olarak, havuz yüzeyinden de bahsetmek gerekir. Havuz yüzeyi, başımız üzerindeki gökyüzünün rengini açık bir şekilde yansıtmaktadır. Gökyüzünün rengi ise yılın hangi zamanında ve bölgesinde olduğuna göre benzersiz özellikler taşıyacaktır.
Bunun aksine bulutlu ve kapalı bir hava söz konusu olduğunda bu koşullar, havuz suyunun daha mat, daha gri, daha mavi ve donuk görünmesine neden olmaktadır. Bu zamanlarda gördüğünüz şeyin, aslında suyun rengi değil de havuzun rengi olduğunu unutmamanızı öneririz.

Havuz İçin Cam Mozaikler ve Vurgu Taşları
Suyun rengini bir çentik daha yukarı atmak istemez misiniz? Bunun için tek yapmanız gereken, yüzme havuzunuz içerisine renkli renkli cam mozaikler ve vurgu taşları eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede yüzme havuzunuzdaki suyun rengi, hayal ettiğinizden daha güzel renklere ve berraklığa kavuşmaktadır.

Yüzme havuzu renkleri, yüzme havuzunu kullanacak olan kişiler tarafından psikolojik etkiler yaratabilmektedir. Buna göre bir yüzme havuzuyla en keyifli zamanları yaşayabilmek, havuz renginin canlılık değerine bağlıdır.

Yüzme havuzundaki suyun berrak ve capcanlı renklere sahip olmasını sağlayan renkli cam boncuklar ve rengarenk taşlar, havuz uzmanınızdan isteyebileceğiniz, tadilatçınızdan rahatlıkla temin edebileceğiniz taş detaylarıdır.

Asit Yıkamalar

Profesyonel havuz uzmanlarının asit yıkamak için kullanmış olduğu işlemler, hem cilayı hem de havuzdaki suyun rengini büyük oranda etkileyebilmektedir. NPT’nin birinci sınıftaki pigmentleri, bu problemleri dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Agresif asit yıkaması, havuzunuzun kaplamasını ve suyunu ciddi oranda karartabilmektedir. Bu nedenle çoğu zaman katalogdan seçtiğiniz havuz rengi ile gerçekte havuz bitişinizdeki renkler birbiriyle örtüşmez. Başlangıç teknikleri de havuzunuzdaki kireç miktarını etkileyebilmekte; bu da son katın görünümü ile su rengini etkileyebilmektedir.

Bu noktada ölçek aslında alçı tozu ve kalsiyum karbonat olmaktadır. Ölçek tipik şekilde beyaz ya da açık renkte olur. Pigmentli bir havuz kaplamasının yüzey kısmında birikmesine müsaade edildiğinde rengi açılabilmektedir ya da renk etkilenebilmektedir; bu da su rengini doğrudan etkiler. Tüm bu renk çalışmaları için havuz firmanızdan destek almalı, yaz keyfinin güzelliğini capcanlı renkler içerisinde geçirmelisiniz!..

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish