Prefabrik Yüzme Havuzlarında Klor Kilidi Nasıl Kırılır?

16 April 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Yüzme Havuzların da Klor Kilidi Nasıl Kırılır ?

Klor, havuzunuzun bağışıklık sistemidir, onsuz prefabrik yüzme havuzu hasar görür ve kullanılamaz duruma gelebilir. Klor olmasaydı prefabrik havuzunuz yeşile, pisliğe dönüşebilir ve kendi arka bahçedeki sivrisinek kuluçkahaneniz olabilir. Bu nedenle, havuzunuzun klorunu kontrol altında tutmalısınız.

Peki klorunuz “çok” kontrol altında ise ne olur? Bununla kastedilen, çok fazla siyanürik asit (CYA) yeterli klor değildir.

Klor Kilidi Nedir?

“Klor Kilidi” terimi, bir prefabrik havuzun serbest kloruna (FC) siyanürik asit (CYA veya Stabilizer olarak da bilinir) tarafından güç verildiğinde ortaya çıkar. CYA, sanitasyon için klorun stabilize edilmesinde hayati önem taşımasına rağmen, klorun etkinliğini çok fazla azaltır. Klorunuzun bakterileri öldürme kabiliyetindeki ani düşüş, bakterilerin ve alglerin havuzunuzu hızla ele geçirmesine neden olur. Klor Kilidi, havuzunuzu düzgün bir şekilde sanitize etmek için yeterli klorun olmadığı, ancak sivrisinek ve yosun karnavalının partiye geldiği çok az olmayan bir tür limboya dönüştürebilir.

Prefabrik Havuzumun Siyanürik Asite Neden İhtiyacı Var?

Klor güneş ışığından nefret eder, çünkü güneş ışığı neredeyse bir yosun çiçeği kadar kloru yakabilir. Buna insan perspektifinden bakalım, güneş yanığını önlemek için ne yapıyorsunuz? Güneş kremi kullanıyorsunuz. Burada siyanürik asit devreye girmektedir, çünkü CYA klorun güneş koruyucusudur. Siyanürik asit kloru güneş ışığından korur ve havuzunuzdaki herhangi bir bakteri veya virüsü aramasına ve yok etmesine izin verir. Bu ilişki herkesi sağlıklı tutar.

Not: Klor ve siyanürik asit arasındaki ilişkiye gerçekten derinlemesine bakmak istiyorsanız, Charlie’nin makalesini okuyabilirsiniz: Klor ve Siyanürik Asit Arasındaki İlişki

Peki Sağlıklı Bir Sabitleyici Miktarı Ne Zaman Çok Sabitleyici Olur?

CYA kloru koruduğu için havuzunuzda çok fazla olması klorun çalışmasını engeller. Klorun aksine, CYA dağılmaz, dengeleyici seviyenizi düşürmenin tek yolu prefabrik havuz suyunuzun bir bölümünü boşaltmak ve doldurmaktır. Klor kilidi genellikle diklor veya triklor sekmeleri kullanan eski havuzlarda bulunur. Bu sekmeler yüzde 50-60’a kadar CYA içerebilir. Sonunda, bu CYA telafi edilmesi gereken seviyelere ulaşır.

Klor Kilidi ile Nasıl Mücadele Edersiniz?

Klor Kilidi ile savaşmanın kolay bir yolu, FC seviyelerinize daha fazla stabilize olmayan klor veya cal-hipo eklemektir. Bu, yüksek oranda havuz şoku veya ağartıcı ekleyerek yapılabilir. Ancak sıçrayan bir ağartıcı olmamalıdır, çünkü formül içindeki katkı maddeleri suyunuzu kirletir.

Klor Kilidini kırmak için hızlı ve kolay bir işlem vardır:

  1. Suyunuzun CYA Seviyelerini test edin.
  2.  
  3. CYA düşükse, havuza doğru CYA dozajını eklemek için TFP hesap makinesi grafiğini kullanın.
  4. Yüksekse, suyunuzun yüzde 10’unu boşaltın, ardından SLAM (Şok, Seviye ve Bakım) edin.
  5. Suyunuzu tekrar test edin ve gerekirse 2. adımı tekrarlayın.

Klor kilidini önlemek veya kırmak için başka bir yolunuz varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !