Betonarme Havuz Tadilatı Nasıl Yapılmalı?

07 January 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Betonarme Havuz Tadilatı Nasıl Yapılmalı

Yüzme havuzunuz eski ışıltısı kaybetmiş ve düşük performans gösteriyorsa, artık yenilenmesinin zamanı gelmiştir. Beton bir havuzunuz varsa, sağlamlığı ve kalıcı doğasıyla oldukça memnun olabilirsiniz. Ancak beton havuz bakımı ve onarımı, diğer havuz türlerine göre oldukça maliyetlidir.

Hasarlı bir beton yüzme havuzunda;

  • Havuz iç kısmındaki çatlaklar, aşınma ve yıpranma düzeltilmelidir.
  • Hasarlı ve iç yüzeyi aşınmış bir havuz, maliyetleri artırır.
  • İç yüzeyi hasarlı bir havuz, görünüş olarak estetik olmaz, aileniz ve sevdiklerinizin zarar görmesine neden olur.

Betonarme havuz tadilatı, profesyonel ekipler tarafından yapılması gereken, birtakım işlemlere tabi tutulmaktadır. Beton havuzunuz için yapılması gereken bakım ve onarım işlemleri birkaç aşamada gerçekleştirilmektedir.

Fayans ve Alçılar Nasıl Yenilenir?

Birçok beton havuz modeli, üç önemli bölümü bulunur. Bu bölümlerin suya dayanıklı bir yapı içinde çalışması gerekir. Betonun gözenekli bir yapısı bulunur ve sıvası çok yoğun olsa bile, suyu sızdırma özelliği vardır.

Betonun tamamen su geçirmez olabilmesi için, bazı katkı maddeleriyle kullanılması gereklidir. Bu da havuz maliyetleri artıran bir özelliktir. Beton havuza sıva yapılırken, su geçirmez özellikli sıvalardan kullanılmaktadır.

Beton havuzun sıvasının su geçirmemesi için, karo bandı ve iç havuz yüzeyinin sağlam olması da önemli bir ölçüdür. Havuz döşemesindeki derzlerin de sağlıklı şekilde yerine oturtulması ve genleşme derzinin doğru şekilde yapılması gereklidir.

Beton Havuzlarda Karo Bant Bakımı Nasıl Yapılır?

Beton havuzlarda kullanılan fayanslar, suya dayanıklıdır. Havuz karoları, genellikle gözeneksiz olurlar ve lekelenmeye karşı direnç gösterirler. Beton havuzlarda genellikle fayans kullanılmasının asıl nedeni, kolay temizlenmesi ve kolay kolay leke tutmamasıdır.

Beton havuzlarda fayansların silinmemesi ve genleşme derzlerine dikkat edilmesi gerekir. Soğuk derz, geleneksel şekilde beton bağlama teknikleri kullanılırken doğru şekilde uygulansa bile bir süre sonra malzemelerin dökülmesine neden olabilir. Mekanik bağlantıların da zarar göreceği bu durumda, havuz duvarının zayıf bağlantılara sahip olduğu sonucu çıkarılabilir.

Bu yüzden karo bandı bölümünde herhangi bir eksiklik ya da sorun görüldüğünde, bu bölümün hemen değiştirilmesi gereklidir.

Beton Havuzun İç Yüzey Bakımı Nasıl Yapılır?

Beton havuz iç yüzeyi, sıva ve su geçirgenliğine karşı en yüksek direnci gösteren, benzersiz bir harcın bulunduğu bölümdür. Pürüzsüz yüzeye sahip bu yoğun harç tabakasının zayıflamaya başlaması, betonun yapısal bütünlüğünün de bozulmasına neden olacaktır.

Burada havuz sıvalarının asitle yıkanması durumunda, sıva tabakası içinde bulunan çimento bozulmaya başlar. Yani zaten gözenekli olan yapısı, daha kumlu ve daha gözenekli hale gelecektir.

Havuz yüzeyinin her bir karesi sudaki klor yüzünden daha da zayıflayacak ve hatta inşaat demirine kadar ulaşmasına neden olacaktır. Bu zayıflatıcı durum ise, havuzda çatlakların oluşmasına neden olmaktadır.

Yüzme havuzu içinde bulunan seramiklerin tamamı sökülür. Sökme işleminin ardından zemindeki tüm yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyde görülen tüm çatlaklar tamir edildikten sonra, su giriş çıkış boruları, aydınlatmalar, merdiven bağlantıları, değiştirilmelidir.

Seramik ve Derz Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Beton havuzlarda seramik iç yüzey uygulamaları için seramik yapıştırıcı kullanılmaktadır. Seramik yapıştırıcı uygulamasında, uygun derz dolguları kullanılır ve boşluklar doldurulmaktadır.

Seramik uygulamalarında, derz boşlukları için, kimyasala dayanıklı derz dolguları tercih edilir. Havuz kenarları için ise, kaydırmaz özelliğine sahip seramikler kullanılmaktadır.

Beton Havuzlarda Yalıtım Katmanı Nasıl Uygulanır?

Beton yüzme havuzlarında zemin suyu basıncı bulunur. Su yalıtım katmanı uygulanırken, elastik olan, pozitif su basıncı ile negatif su basıncına dayanıklı harçlar kullanılmaktadır.

Su yalıtım malzemesi hazırlandıktan sonra tüm iç yüzeye iki kat halinde uygulanan yalıtım katmanı, uygulama esnasında dik doğrultuda uygulanmalıdır. Kenar ve köşeler ile riskli noktalarda uygulanan ilk kat su yalıtım işleminin ardından, alkali dayanıklılığı bulunan cam elyaflı file ile destekleme yapılmalıdır.

Su yalıtımının uygulanmasının ardından yedi gün geçmeli ve havuz su ile doldurularak, sızıntının olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Sermed Havuz, tüm bu zahmetli havuz işlemlerinin yerine 10 yıl garantili, %100 hijyenik ve anti-bakteriyel, %100 sızdırmazlık özelliği bulunan liner iç kaplamasıyla prefabrik havuz ürünlerini tavsiye etmektedir. Üstelik diğer havuz maliyetlerine göre %50 daha uygun fiyatlara sahip prefabrik havuzlar için, uzmanlarımızı arayarak, hayalinizdeki havuza daha uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !