Covid-19 Prefabrik Havuz ve Spa Rehberliği

19 April 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Covid-19 Havuzda bulaşırmı

COVID-19’a neden olan virüs (eskiden 2019 yeni koronavirüs olarak bilinen SARS-CoV-2) havuzlar  ve spa yoluyla bulaşabilir mi?

Covid-19 Havuzda bulaşırmı
Covid-19 Havuzda bulaşırmı

“COVID-19’a neden olan virüsün havuzlar ve spa küvetleri kullanılarak yayılabileceğine dair bir kanıt yok. Havuzların ve jakuzilerin düzgün çalışması, bakımı ve dezenfeksiyonu (örn. Klor veya brom ile) COVID-19’a neden olan virüsü etkisiz hale getirmelidir. ”

Havuz dezenfektesinin görevi virüs, bakteri, yosun, mantar, küf oluşumunu engellemektir. Havuz bakıcılarının dezenfeksiyon malzemelerinin kaliteli ve yeterli miktarda kullanmaları durumda havuz suyu daha temiz ve güvenilir olacaktır. Suda oluşan bakteri ve virüsler yok edilmiş olacaktır. Havuzları kontrol altında tutmakla viral enfeksiyonların yayılmasını engellemiş olunacaktır

Dezenfekte işlemleri virüsün bulaşmasının önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Dezenfektanlar virüsün protein yapısını ve genetik yapısını bozarak virüsü etkisiz hale getirmektedir.

Havuzların yeterli dezenfeksiyon işlemleri doğru şekilde uygulanmazsa viral enfeksiyonlar ortaya çıkmamaktadır. Doğru yöntemlerle dezenfekte edilerek önlenmesi gerekmektedir.

Klor, bakterisid ve virüsid etkili bir dezenfektandır. Salgına sebebiyet veren Covid-19 virüsünün diğer virüslere oranla klor ve dezenfekte işlemlerine karşı daha duyarlıdır.

Sonuç olarak baktığımızda filtrasyon ve dezenfekte ilaçları kullanılan geleneksel havuz temizlik yöntemleri covid-19 virüsünü inaktive etmektedir. İyi bakılan klor ve ph değerleri Sağlık bakanlığının belirlediği periyotlarla dezenfelkte edilen  yüzme havuzlarının kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

CDC ve EPA tarafından sağlanan aşağıdaki bilgiler, Lider Havuz Firması Sermed Havuz Sistemleri yetkililerinin verdiği uygun havuz bakım uygulamalarını özenle takip etmelerini önerir:

Havuzunuzun, sağlık bakanlığı onaylı bir dezenfektan ile sürekli olarak 1-4 ppm’lik serbest bir klor kalıntısı veya 2-5 ppm’lik bir artık klor bulundurduğundan emin olun.

Prefabrik Havuz Doğru kullanımı için tüm etiket talimatlarını izleyin.

Doğru sirkülasyon ve filtrasyon sağlamak için pompanızı günde en az 8-12 saat çalıştırın.

Kontamine yüzeylere dokunarak virüs bulaşmasını önlemek için sağlık bakanlığı onaylı havuz kimyasallarınızdan  dezenfektan sert yüzey temizleyici ile havuz etrafındaki yüzeyleri dezenfekte edin.

Hastalık belirtileri gösterirseniz yüzmeyin. CDC, Halk Sağlığı Görevlileri ve / veya Tıbbi Hizmet Sağlayıcı tarafından verilen talimatları izleyin.

Referans:

COVID-19 ile ilgili bilgiler günlük olarak değişmektedir. En güvenilir bilgi kaynağı, https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nCoV/index.html adresindeki ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’dir. Yüzme havuzunun düzgün çalışması ile ilgili ek bilgiler https://www.cdc.gov/healthywater/swimming/ adresinde bulunabilir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !