Havuz Ateş Çukuru

11 April 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Ateş Çukuru

Havuz çevresinde doğru yeşillik alanları yaratmak, havuzunuzu hem canlı gösterecek hem de kullanacağınız doğru bitkiler sayesinde havuzunuzun daha temiz ve kullanışlı olmasını sağlayacaktır. Açık alan içinde havuz ateş çukuru kullanmak ise, sıcaklığı getirirken, rahat sohbet ortamını da size kazandıracaktır.

Prefabrik Havuz Ateş Çukuru
Prefabrik Havuz Ateş Çukuru

Eğer havuz içinde rahat etmek ve dışarıdan gelecek etkileri bertaraf etmek istiyorsanız prefabrik yüzme havuzu etrafında kullanacağınız havuz ürünleri, yıl boyunca rahat etmenizi ve havuzu daha verimli kullanmanıza da olanak tanıyacaktır.

Havuz ekipmanları içinde;

  • Merdivenler
  • Havuz kenar ızgarası
  • Dip süzgeçleri
  • Skimmerler
  • Süs havuz ekipmanları
  • Havuz oyuncakları
  • Havuz sarf malzemeleri ve daha birçok malzeme bulunmaktadır.

Prefabrik havuz tercihinize karar verdikten ve sarf malzemelerini aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, etrafını çevireceğiniz ve sıcak bir ortam yaratacağınız dış malzemeyi seçmektir.

Cazibeli Ortamlar İçin Ateş Çukurları

Dışarıda rahat akşamlar geçirmek ve bahçenize daha farklı bir hava katmak için, farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bunun için bir peyzaj mimarı ya da profesyonel hizmet veren firmalardan destek alabilirsiniz.

Daha cazibeli ortamlar yaratmak; ateşin tadını çıkarmak ve tarzınıza uyacak şekilde mobilyalarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz ortamlar yaratabilirsiniz. Bu ortamlarda daha hareketli ve güzel akşamlar için yangın kapları oluşturmak ise, havuzunuzun havasını tamamen değiştirecektir.

Dış Malzemeyi Doğru Seçin

Dış malzeme seçimi, havuzunuzu oluştururken önemli bir tasarım özelliği olarak görülmektedir. Havuz kenarlarına yapacağınız süsleme, taş, tuğla olarak seçilmesi ya da bir fayans akışı oluşturmak, havuzunuzla bütünleşmiş şekilde çalışmasına olanak tanıyacaktır.

Havuz ateş çukuru tasarımlarında evinizle eşleme yapmak, arka bahçe peyzajınızı güzelleştirmek ve geliştirmek için kullanılacak malzeme doğru ve dikkatli seçilmelidir.

Havuz Ateş Çukurları için Doğru Yakıt

Havuz kenarında, farklı peyzaj tasarımı geliştirmek ve dekoratif görüntü elde etmek için, tuğla ve taş dışında beton gibi malzemeler de kullanılmaktadır. Bu malzemeleri kullanırken, hangi tip yakıtta ateş kullanılacağı da önemlidir.

Odun yakan havuz ateş çukuru tercih ediyorsanız, farklı odun türlerini kullanarak, farklı kokuların havanızı değiştirmesini sağlayabilirsiniz. Çukuru ahşapla doldurmak, ormanlık bir bölgedeki çukur için güzel bir alternatiftir.

Propan yakıt; temiz yandığı için çevre dostu olarak kabul edilir. Doğa dostu bir yakıt türü ve portatif tankları sayesinde, ateş yakmanıza ve odun kesmenize gerek kalmadan, kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Portatif propan tankların kullanımı, gaz hatlarının çalıştırılmasına gerek kalmadan kolaylıkla kullanılabilir.

Doğalgaz ateşi de çevre dostudur ve çukurun daha verimli kullanılmasını sağlar. Çalışma şekli oldukça basittir. Etrafı kolay şekilde aydınlattığı için tercih edilmektedir. Doğalgaz hattının çekilmesi, montajı ve güvenli şekilde kurulması, uzmanlık gerektirir.

Çukurun Boyutlarına Karar Verin

Havuz kenarlarında tercih edeceğiniz çukurlar, her boyut ve şekilde olabilir. Bahçe tasarımına göre, bahçenizin boyutu, açık alanınızın ne kadarının kullanılabileceği gibi kriterler gerekir. İsteğinize bağlı olarak, heybetli bir yapı da tercih edebilirsiniz ya da daha minimal boyutlarda, manzaranızı kapatmayacak boyutlarda ateş çukurlarından da yararlanabilirsiniz.

Çukur boyutlarını belirlerken bazı özelliklere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Doğal taşlardan yapılmış bir çukur; manzaraya ağırlık ve dikey yükseklik kazandırırken, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi en güzel şekilde ağırlamak için size muhteşem bir alan sağlar.

Aynı zamanda sınırlı bir alana sahipseniz ve minimalist düzende bir tasarım tercih etmek zorundaysanız, modern çukur tasarımlarını tercih ederek, havuz alanınızı en verimli şekilde kullanmış olursunuz.

Hazır çukurlar olduğu gibi, kişiye özel yapılabilecek havuz çukurlar da bulunmaktadır. Ateş çukurları, 3 genişlikten 6 veya daha fazla genişliğe kadar çıkabilmektedir. Kare, yuvarlak, metal, beton gibi birçok farklı boyutta ve malzemeden, ateş çukuru yapılabilmektedir.

Ateş Çukuru İç Malzemeleri

Havuz ateş çukuru iç malzemeleri de en az dış malzemesi, boyutu ve kullandığı yakıt kadar önemlidir. Genel ambiyansı artırmak ve arka bahçe peyzajını en üst seviyeye çıkarmak için üç ana iç malzeme kullanılabilir. Her bir malzemenin havuz tasarımına katacağı ayrı özellikler bulunmaktadır.

  • Çakış taşları
  • Lav kayası
  • Cam kayalar

Çakıl taşları sakinlik ve doğallık göstergesidir. Çakıl taşları ısıyı tuttuğu için, ateş söndürüldüğünde uzun süre sıcak kalır. Böylece sıcak taş masajı yaşıyormuşçasına taşların sıcaklığını hissedebilirsiniz. Aynı zamanda taşların boyutlarından dolayı, gaz akışı engelleyen sıcaklık, ateş çukurunda ve yüzeyinde taş seçerken, farklı taş kombinasyonlarını denemeniz gerekebilir.

Lav kayaları, en egzotik ateş çukurlarıdır. Oldukça pratik bir malzemedir. Kendinizi bir anda egzotik bir ortamda hissedebileceğiniz muhteşem bir ambiyans yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda gözenekli yapısından dolayı, gaz akışını sağladığı için, ideal bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Ancak kombine su ve ateş özellikleriyle kullanılmamalıdır. Cam kayalar ise, tam bir estetik görüntü sağlar. Özellikle köpüklü cam, manzara için oldukça idealdir.

Dekoratif ve Fonksiyonel Ateş Çukurları

Tasarımı iyi yapılmış bir ateş çukurunun dekorasyon amaçlı mı yoksa fonksiyonel amaçlı kullanılacağına karar verilmelidir. Dekoratif çukurlar, manzara açısından önemlidir. Sadece manzara amaçlı bir çukur istiyorsanız, dekoratif çukurları tercih edebilirsiniz.

Fonksiyonel çukurlar ise birçok işi aynı anda yapabilir. Hem ısıtıcı olabilir hem yemek pişirme aracı olarak kullanılabilir hem de dekorasyon amaçlı çalışabilir.

Havuz Ateş Çukuru için Özelleştirme

Havuz tasarımını bir üst seviyeye taşımak ve farklı şekilde aydınlatma tasarımı yapmak için, meşalelerin yanı sıra ateş ve su unsurlarını da kullanabilirsiniz. Hem havuzun hem de peyzaj tasarımının özelliklerini birleştirerek hem yüzme havuzu hem de bahçe peyzajını farklı dekoratif görüntüye dönüştürebilirsiniz.

Ateş ve su güzel bir kombinasyon kurarken, havuzunuz için çarpıcı bir görüntüye sahip olursunuz. Özellikle havuz kenarlarında bulunduracağınız ateş kaseleri sayesinde, su kemerlerini de çepeçevre sarabilirsiniz.

Sevdiklerinizle havuz başında bir yemek düşünüyor ve sevdiklerinizi en fantastik şekilde ağırlamak istiyorsanız ateş çukuru kürelerini kullanabilirsiniz. İstediğiniz desende yaptıracağınız küreler sayesinde, eşsiz bir tasarıma kavuşur, ayrıca taş ya da fayans gibi malzemelerle de küreleri birleştirebilirsiniz.

Ateş Masaları Oluşturabilirsiniz

Bazı tasarımlar var ki, ateş çukurları yerine yangın masalarıyla farklı bir bakış açısı kazanmayı sağlamaktadır. Gaz ateş çukurlarına benzeyen yapısıyla hem yemek yerken misafirlerin yemeğin tadını çıkarmasını sağlarsınız hem de farklı bir dekorasyona sahip olursunuz. Ateş masaları, gaz ateş çukurlarına benzemesi ve basit bir anahtarla açılıp kapanması sayesinde, oldukça pratik ve kullanışlıdırlar.

Yangın Duvarları Tercih Edebilirsiniz

Havuz ateş çukuru tercihlerinizde yangın duvarlarını da deneyimleyebilirsiniz. Havuz başlarında en yeni trendlerden biri olan yangın duvarları, gece gökyüzünü aydınlatan ışıklarıyla ve dekoratif tasarımlarıyla oldukça görseldir.

Yangın duvarlarının bir özelliği ise su özelliklerinin olmasıdır. Yangın suyu çeşmeleri sayesinde, suyun dinginlik veren sesi ve ateşin parlaklığı, insana huzur vermektedir. Hem su hem de ateş birleşmesiyle oluşturan kombinasyon, eğlencenizi bir kat daha artıracaktır.

Havuz Seçiminde Sermed Havuz

15 yıllık tecrübesi, konusunda uzman ve deneyimli kadrosuyla yıllardır müşterilerine hizmet veren Sermed Havuz, havuz modelleri seçimlerinde ve havuz ekipmanları satışıyla da müşterilerine online hizmet vermektedir.

İsterseniz havuz kaplama isterseniz havuz modelleri ya da havuz filtreleri ile ilgili tüm ekipmanları, www.sermedhavuz.com online adresinden inceleyebilir, güvenilir ve kaliteli ödeme koşullarıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Farklı kredi kartlarına 12 taksit imkânı sunan ve hızlı kargo ile müşteri desteği de veren Lider Havuz Firması Sermed Havuz, deneyimli ekibiyle sizlere profesyonel hizmet sunmaktadır. 0850 495 02 00 / 0532 111 73 73 numaralı hatlarımızdan iletişime geçebilir ya da info@sermedhavuz.com.tr adresimizden e-posta ile uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

Havuz ve çevre düzenlemesi bahçenizle, çevrenizle ve ortamla uyumlu! Sermed Havuz farkına tanık olmak için aramayı unutmayın!

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !