Havuz Bakımı İçin Motor Ve Pompa Neden Önemlidir?

21 November 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Bakımı İçin Motor Ve Pompa

Havuz bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de motor ve pompa sistemlerinin bakımlarıdır. Motor ve pompa bir nevi havuzun ana bileşenleridir. İnsan vücudundaki kalbin görevi gibi kullanılan pompa sistemi de havuzun canlı ve temiz kalmasına yardımcı olmaktadır. Filtreleme yöntemi ile de havuzun daima mikroplardan arınmasına ve temiz olmasına yardımcı olmaktadır.

Bu sebepten dolayı havuzun dış temizliği kadar makine dairesinde bulunan ürünlerinin de bakımı ve temizliği çok büyük önem arz etmektedir. Özellikle prefabrik havuz sistemlerinde de havuzun motoru ve pompanın konumlandırıldığı yer çok önemlidir.

Ancak insanların havuz yapımı sırasında atladığı büyük hatalar bulunmaktadır. Havuza uygunluk göstermeyen havuz motoru ya da havuz pompası sizi zarara uğratmaktan başka hiçbir işe yaramadığı gibi havuz içerisinde ciddi hastalıklarında oluşmasına sebebiyet vermektedir.  Havuz modelleri seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında o havuzun hacmine göre uygun motor ve pompa seçimi olduğunu da unutmamanız gerekmektedir.

Ayrıca havuz pompasının konumlandırılması motora yakın olmalıdır. Motorun gücü ile pompa daima serin kalacak ve sıcaklıktan bozulma durumu gerçekleşmeyecektir. Korozyondan etkilenmeyen bir maddeden üretildiği için sıcaklık dışında bozulma durumu olmayacağından emin olabilirsiniz.

Havuz Pompası Ne İşe Yarar? | Havuz Bakımı

En çok merak edilen soruların başında pompanın havuz bakımı için ne işe yaradığı gelmektedir. Pompa havuzun devamlı kirlerinden arınmasına ve sentezlenmesine yardımcı olmaktadır. Pompanın yetersiz olması veya bozulmuş olması havuz içerisinde bakterilerin üremesine ve havuza girenlerin hastalanmasına sebep olmaktadır.

Özellikle havuz bakımı için kullanılan kimyasal ürünler ile yapacağınız temizlikte pompanın büyük önemi bulunmaktadır. Kimyasalın sağlıklı bir şekilde her yere eşit seviyede ulaşması pompanın devir daim sürecinde gerçekleşmektedir.

Bunların yanı sıra pompa fitresi en küçük organizmalardan bile suyu ayrıştırmaya yaraması sayesinde su içerisinde yosun ya da kirli su görüntülerinin oluşmasına engel olmaktadır. Ayrıca havuz bakımı için gerekli olan klor maddesinin eşit bir şekilde her yere dağılabilmesi yine pompanın gücü sayesinde olmaktadır. Pompa sisteminin havuzunuzu devamlı korumasını istiyorsanız günlük mutlaka en az 8 saat çalıştırmanız gerekmektedir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !