Havuz Ekipmanları Ne İşe Yarar?

13 December 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Ekipmanları Ne İşe Yarar?

Büyük ya da küçük havuz fark etmeksizin ister yeni olsun ister yeni yaptıracağınız prefabrik havuz olsun, havuz ekipmanları olmadan, havuz zevkini çıkaramazsınız ve hiçbir işe yaramaz.

Tüm temel yüzme havuz sistemleri içinde, olmazsa olmaz birçok ekipman bulunmaktadır. Bu ekipmanların havuzunuzun niteliklerine göre olması da ayrı önem gerektiren bir konudur.

Havuz Ekipmanları Ne İşe Yarar?

Ekipmanlar içinde havuz pompaları, havuzdan suyu çeker. Su ana tahliye yoluyla ve sıyırıcılardan pompaya çekilmektedir. Havuz pompasının güç üretmesiyle birlikte su, havuz filtresi, klorlayıcılar, ısıtıcı ve diğer havuz ekipmanları, sirkülasyon işlemine başlayarak, tekrar havuza geri dönmektedir.

Havuz suyunun uygun ekipmanlarla çalıştırılması sayesinde hem filtreleme ve dezenfektasyon işlemi gerçekleştirilir hem de havuz sağlıklı ve performanslı şekilde çalışarak; bakteri, alg, yosun ve bunun gibi birçok döküntüyü yok eder.

Havuz Suyunda Dengeleme Nasıl Yapılır?

Havuzda kullanılan filtre sistemi, havuz suyunu temiz ve sağlıklı tutarken, su kimyasını da bozmadan temiz kalmasını sağlamaktadır. Sağlıklı kimyasal bir denge için, havuz ekipmanları devreye girmektedir.

Havuz suyunun arıtılmış suyla doldurulması, birçok mikroorganizmayı da yok etmeye yarar. Kimyasal dengenin bozulmuş olması, havuzun diğer kısımlarının da bozulmasına neden olmaktadır.

Kimyasal denge bozulduğunda, insan teni ve gözlerde tahriş oluşmaya başlar. Suyun rengi bozulmaya ve rengi gri ya da flu renk olmaya başlar. Bu durum ise havuz zevkinin yarıda kalması için yeterlidir.

Havuz Suyu Nasıl Isıtılır?

Sadece havuz sahibi olanlar değil, farklı yerlerde havuz kullanan hiç kimse, soğuk bir havuzda ya da berrak olmayan bir havuzda yüzmeyi düşünmez. Sadece yaz aylarında değil, yaza girerken ya da kışa yaklaşırken de havuz keyfini sürmek isteyenler, havuz ısıtıcılarıyla, bu sorunu çözmektedir.

Havuzlar için olmazsa olmazlardan biri olan ısıtıcılar;

 • Isı pompaları
 • Gaz ısıtıcılar
 • Güneş panelleri
 • Güneş kapakları ile havuz suyu ısıtılmaktadır.

Havuz ısı pompaları, havuzu ısıtırken, çevreyi de düşünmektedir. Bunun yanında gaz ısıtıcılarının aksine, ısı pompasının verimli çalışması, havanın durumuna bağlıdır. Dış havayı egale ederek, kompresörle ısıyı artırır ve ardından ısıyı suya homojen şekilde dağıtarak çalışırlar. Havuz ısı pompalarının potansiyeli, havuzun bulunduğu ortam sıcaklığına bağlı olarak değişecektir.

Gaz ısıtıcıları ise, metal ısı eşanjörünü ısıtan gaz brülörü üzerinde bir alev oluşturarak sağlamaktadır. Havuz için kullanılan tüm ekipmanlar, bulunduğu iklime, ne sıklıkla çalıştırıldığına, havuzdaki suyun kimyasına bağlı olarak her havuzda farklılık göstermektedir.

Havuz Ekipmanları Nelerdir?

Her havuz sistemine uyacak ve kullanılması gerekli olan prefabrik havuz ekipmanları bulunmaktadır. Bu cihazların her birinin kendine göre özellikleri ve havuz içinde bir işlevselliği bulunmaktadır.

 • Merdivenler
 • Havuz kenar ızgarası
 • Besleme nozulları
 • Dip süzgeçleri
 • Skimmerler
 • Havuz su altı aydınlatma lambası
 • Havuz aydınlatma trafoları
 • Havuz kontrol panoları
 • Havuz PVC boru, fittings ve aksesuarları
 • Havuz sarf malzemeleri

Bunların dışında; olimpik havuz ekipmanları, süs havuz ekipmanları, paslanmaz su perdesi, havuz kaydırakları, havuz oyuncakları, sauna soba ve aksesuarları, jakuzi malzemeleri, buhar odası malzemeleri gibi ekipmanlar da bulunmaktadır.

Havuz Ekipmanlarının Görevleri Nelerdir?

Havuz ekipmanları içinde görevi çok önemli olan havuz pompası, suyu havuz sistemi boyunca dolaştırmaktadır. Aynı zamanda havuz filtresi de suyu filtreleyerek, berrak kalmasına yardımcı olmaktadır.

Havuz ısıtıcıları, gaz ya da elektrikli çalışır. Suyun sıcaklığını düzenleyerek korur. Isı pompaları, istenen su sıcaklığını düzenlemenin yanında, sıcaklık seviyesini korumak için havadan gelen ısıyı kullanmaktadır.

Otomatik havuz temizleyiciler, vakumlama yaparak, havuz zemin ve duvarlarını temizlemektedir. Skimmerler, pompa yüzeyine su sağlayan havuz yüzeyinde emme noktasını ayarlarken, valfler, havuz suyu sisteminin emiş ve dönüş tarafını yönlendirmektedir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !