Havuz Modelleri Nelerdir?

07 November 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz

Bahçelerinizin veya havuz yapımı olmasını istediğiniz diğer alanlara, havuz yaptırmadan önce kaç kişinin kullanacağı, havuz fiyatı için belirlediğiniz aralıklar veya kullanım amaçlarına göre farklılık gösterebilecek çeşitleri arasında seçim yapmalı ve belirlemelisiniz. Bunun için havuz modelleri nelerdir öğrenmek ve ne amaçla kullanıldığını bilmek oldukça önemlidir. Peki, havuz modelleri nelerdir?

Havuz Modelleri Nelerdir?
Havuz Modelleri Nelerdir?
  • Kapalı Havuz

İsminden de anlaşılacağı üzere kapalı alanlarda kurulan ya da yaptırılan havuz çeşididir kapalı havuzlar. Etrafında en az üç duvar olduğu sürece kapalı havuz olarak adlandırılan bu tip havuzlar soğuk hava şartlarına sahip yerlerde yaşayanların tercih edebilecekleri havuzlar arasında yer alır. Isıtma sistemlerinin de oldukça uygun olduğu kapalı havuzlar açık havuzlara göre daha uygun fiyatlıdır.

  • Çocuk Havuzu

Çocuk havuzları da daha düşük fiyatlı uygun havuz çeşitleri arasındadır. Daha küçük boyutlara sahip olan bu havuzlar yer üstü veya yer altı havuz olarak iki farklı şekilde tercih edilebilir. Bu tip havuzların temizliğine ekstra dikkat edilmesi gerekir.

  • Aile Havuzu

Aile havuzları temelinde geniş aileleri baz alır. Aile havuzu gibi büyük boyutlarda yapılacak havuzların eğlence teması ile dizayn edilebilir. Bu özelliğine karşın diğer birçok havuz arasında fiyatı yüksek ve genelde yüksek bütçeli ailelerin tercih edebileceği bir havuz çeşididir.

  • Mimari Havuz

Mimari havuzlar, daha çok görüntünün ve kullanılan malzemenin şıklığı ya da farklı biçimlendirmeleri ile öne çıkan havuz çeşididir. Mimari havuzlar genelde ev ile aynı zaman içerisinde inşa edilir çünkü burada önemli olan tasarımdır ve ev ile havuz tasarımını birbirlerine yer verecek şekilde tasarlamak önemlidir. Mimari havuzlar da oldukça yüksek maliyetli havuzlar arasında yer alır.

  • Sonsuzluk Havuzu

Son zamanların en sık tercih edilen havuz çeşitlerinden biri olan sonsuzluk havuzları, bir kenarı sıfır olacak şekilde yani görünmez kenar olarak yapılır. Sonsuzluk havuzlarının asıl amacı manzaraya dikkat çekebilmektir. Sonsuzluk havuzları da tasarımları ve maliyetleri itibari ile yüksek maliyetlidir.

  • Doğal Havuz

Doğal havuzların amacı doğal bir görüntü sağlayan havuz tasarımlarıdır. Genelde yüzme havuzu ve su bahçelerinin bir araya geldiği doğal havuzlar şelale kayalık gibi aksesuarlar ile doğa ile bütün bir görüntüye ulaştırılır.

  • Dalma Havuzu

Dalma havuzları, terapi avantajı sağlayan havuz çeşididir. Genelde dalma havuzları su sporları ile ilgilenen kişilerin soğuk su ile rahatlaması amacı güdülerek yapılır. En temel özelliği soğuk suya sahip olmasıdır dalma havuzlarında.

Genelde maliyeti düşük ve normal havuz formunda olan prefabrik havuzlar orta gelirli ailelerin veya müesseslerin tercihleri arasında ilk sırada yer alır. Prefabrik havuz yapımı ile betonarme havuz yapımı arasında belirleyici farklar vardır. Yer üstü olabileceği gibi yer altı olarak da inşa edilme özelliğine sahip prefabrik havuzlar son dönemlerin en çok kullanılan havuz çeşididir. Peki, prefabrik havuz fiyatları nasıl?

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !