Havuz Yapımı’na Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

04 June 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Havuz Yapımı'na Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sıcak yaz günlerinde ferahlamanızı sağlayacak, bunun yanısıra göz zevkinize de hitap ederken evinizin değerine değer katacak olan prefabrik havuz modeline karar vermek, bu sürecin kilit noktalarından biri oluyor. Beğendiğiniz yüzme havuzu modeli bahçenize ve evinizin tarzına uyumlu olmalı. Bu prefabrik havuz yapımı na karar vermenin ilk adımıdır.

Havuz Yapımı'na Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?
Havuz Yapımı’na Karar Verirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Havuz Yapımı Metodu

Buradaki amaç, hayalinizdeki havuzu yaptırmadan önce betonarme havuz mu, yoksa prefabrik yüzme havuzu mu olacağına karar verebilmenizdir. Özellikle de kısıtlı alan ve kısıtlı bütçeye sahipseniz, havuz yapım maliyetlerinin yanı sıra, uzun vadede onarım ve bakım maliyetlerinin de bütçenizi zorlamamasını diliyorsanız prefabrik havuz modelleri tercih sebebi olacaktır.

Alan ve Zemin Etüdü

Yüzme havuzu yaptırırken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli detaylar alan ve zeminin iyi etüt edilmesidir. Alanın büyüklüğü, eğimi, mevcut bitki örtüsü, rüzgar ve güneş ışınlarına maruz kalma oranları, zeminin yapısı ve sağlamlığı, havuzunuzun büyüklüğü, derinliği ve formununun belirlenmesinde büyük önem arz ediyor.

Ekipman Tercihi

Bahçenize yaptırmayı düşündüğünüz havuz yapım tekniğine göre malzeme tercihinden tutun da havuz motoru, aydınlatma armatürleri, filtre cihazı gibi ekipmanlara varıncaya kadar çok seçenekli bileşenlerden oluşmaktadır. Farklı kalitedeki malzeme ve ekipmanlar da farklı maliyetlerle karşınıza çıkacaktır. Burada, yüzme havuzu yapımı için ayırmış olduğunuz bütçeyi düşünürken, fiyat-kalite performans değerlendirmesi yapmayı unutmayın.

Bahçe Peyzajı

Havuz yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?” sorusunun bir diğer cevabı da bahçe peyzajıdır. Yüzme havuzu yaptırırken, ister betonarme, ister prefabrik yüzme havuzu olsun, havuzun yapısal bütünlüğü, bakım maliyetleri gibi konuları doğrudan  etkiliyor. Halihazırda bahçenizde bulunan genç ve yetişkin ağaçların kökleri zaman içinde havuzunuzun yapısının bozulmasına ve ciddi onarım maliyetlerini karşınıza çıkarabilir. Ayrıca, ağaç yaprakları da rüzgarın etkisi ile havuzuna düşerek kirliliğe, tıkanmalara ve arızalara sebep olabilir. Gerekiyorsa, havuzunuzun yakın çevresinde ağaç veya bodur bitki bulundurmamak en iyi çözüm olacaktır.

Havuz Tasarımı

Site ve otellerdeki prefabrik yüzme havuzları nispeten büyük mümkünse dörtgen formlu olmalıdırlar. Bu, daha ekonomik, temizliği daha kolay ve bu gibi ortamlar için daha kullanışlı olabilirler. Villaların tercihi de genellikle daire ve oval formlu tasarımlardan oluşabilir. Daha kısıtlı bir alanda, kısıtlı kişiye hizmet edecek olan bu havuzlar bahçenizi verimli bir şekilde kullanmaya ve estetik arayışların da olumlu sonuçlanmasına olanak tanır. Uygun tasarımı bulmak, yüzme havuzunuzun yanıbaşında sevdiklerinizle birlikte keyifle vakit geçirebileceğiniz barbekü alanı, hoş sohbetlerin yapılabileceği ateş çukuru gibi eklentilere yer ayırmaya da olanak tanıyacaktır.

Daha önce havuzlu bir evde yaşamamış bireyler ve aileler için ” havuz yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?” sorusunun cevabını bulmak çok da kolay olmayabilir. Bu durumda işinin ehli bir profesyonelden destek almak daha verimli bir sonuç elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Uzman desteğine ihtiyaç duyduğunuz anda, www.sermedhavuz.com web sitemiz üzerinden iletişim formu doldurarak ya da  0850 495 0 200 ve 0 532 111 73 73 numaralı telefon hatlarımız kanalıyla, teknik ekibimize ulaşabilir ve aklınızdaki soruların cevabını kolaylıkla alabilirsiniz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !