Kids Zeminüstü Havuz Sistemleri Yapımı

12 June 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Kids Zeminüstü Havuz Sistemleri Yapımı

Havuz, uzun yıllar hem sizin hem de çocuklarınızın rahat kullanabileceği bir ortamdır. Ancak aileniz için ideal havuz sistemleri konusunda oldukça seçici olmak gereklidir. Çocuklar için arka bahçe yüzme havuzu için uygun bir açı hava alanı olsa da aile havuzu seçerken birçok noktaya dikkat etmek gerekir.

Kids Zeminüstü Havuz Sistemleri Yapımı

Aileniz için bir yüzme havuzu düşünüyorsanız bazı özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Bunun için kids zeminüstü havuz sistemleri yapımı, aileniz için güvenilir bir ortam hazırlamaktadır.

Çocuk Havuzu Nasıl Seçilmelidir?

Çocuk havuzlarının güvenilir olup olmadığı, seçeceğiniz havuz modelinde oldukça önemli bir kriterdir. Güvenlik söz konusu olduğunda özellikle çocukların güvenliği ön planda ise altyapı güvenliğinden ödün verilmemesi gerekir.

Çocuk havuzu seçerken;

 • Güvenlik yanında arka bahçenize uyup uymayacağına bakılmalıdır.
 • Havuz özellikleri, tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor olmalıdır.

Bütçe açısından çok daha ucuz vinil havuz tercih edebilirsiniz. Ancak vereceğiniz bakım ve onarım ücreti, havuzun parasından daha az olmayacaktır. Bu yüzden prefabrik havuz sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Çocuklar için Hangi Havuz Seçenekleri Uygundur?

Yaz mevsimi, çocukların havuzlarda eğlenceyi ve sosyalleşmeyi doyasıya yaşadıkları bir ortamdır. Bu açıdan evinizin bahçesine bir çocuk havuzu yaptırmak istediğinizde, güvenilir olmasının yanında en uygun havuz seçeneklerini de araştırmanız gerekir.

Kids zeminüstü havuz sistemleri, çocuklarınız için en uygun havuz ortamını hazırlayabileceğiniz sistemlerdir. Bu sistemleri kurmadan önce; havuzun ölçüleri, nereye konumlandırılacağı, iç tasarımının nasıl olacağı, dekorasyonunda nelerin kullanılacağı belirlenmelidir.

Çocuk Havuzu İdeal Ölçüleri Ne Kadardır?

Kids zeminüstü havuz sistemleri, çocukların boylarını göz önünde bulunduran sistemlerdir. Havuz ölçüleri, yaş grupları ve boylarına göre ortalama her kesimden çocuğun yararlanabileceği ölçülerde olmalıdır.

Tasarım özellikleri de göz önüne alınarak çocuk havuzlarında yaklaşık olarak yarım metre derinlik olması önerilir. Böylece hem çocukların boyunu aşmamış olur hem de çok yoğun su seviyesi aşılmamış olur.

Çocuk Havuzlarında Konumlandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuk havuzlarında dikkat edilmesi gereken konuların başında, nereye konumlandırılması gerektiği konusu gelir. Çocuk havuzu yapılırken;

 • Duvar diplerine
 • Ağaç altlarına
 • Kapıya yakın bölgelerde kesinlikle kurulmamalıdır.

Ağaçlardan düşebilecek otlar, yapraklar, zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden ağaç altları, bir havuz konumlandırması için uygun değildir. Bahçede orta bir alan bulunmalıdır.

Evin konumuna göre evden birkaç metre uzağa, güneşin geldiği bir bölgede kurulması en doğrusudur. Orta alan zeminin de sağlam olması, havuz kurulumu için önemli bir etkendir.

Çocuk Havuz Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kids zeminüstü havuz sistemleri ile çocuklarınıza rahat bir havuz ortamı yaratabilirsiniz. Havuz dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır.

 • Güneşe alerjisi olan çocuklar için, havuzun üzeri kapanmalıdır.
 • Havuz çıkışlarında, çocukların duş alabileceği bir ortam hazırlanmalıdır.
 • Havuz temizliği sırasında kullanılan gider kısmı, çocukların erişemeyeceği şekilde yerleştirilmelidir.
 • Yine havuz temizliğinde kullanılacak trafoların, havuzun yakınında olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Havuz basamağı yapılacaksa, kaymaz özelliği bulunan liner kaplama yaptırılmalıdır.
 • Havuz içinde kullanılan malzemelerin paslanmaz özelliği bulunmalıdır.

Bazı çocuk havuzları, üstten taşmalı yapılabilir. Böyle bir durumda taşma kesitlerine çocukların parmaklarının sıkışma olasılığı bulunmaktadır. Bu durumu engellemek için, ızgara aralıklarının sık yapılması önemlidir. Çocuk havuzlarında su sirkülasyonu ve filtreleme sistemi en üst seviyede çalışmalıdır.

Çocuk Havuz İçinin Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kids zeminüstü havuz sistemleri kurulurken, havuz içi tasarımına da önem verilmelidir. Havuz yapımı aşaması, kullanılacak malzemeler, çocuğa zarar vermemelidir.

Çocukların dikkatini çekecek, cıvıl cıvıl renkte havuz oyuncakları, merdiven ya da kaydıraklar, tercih edilebilir. Çocuk havuzunda duvarlar çok kalın olmamakla beraber, çocukların yorulduklarında tutunabilmeleri için tutunacakları korkulukların da olması gereklidir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !