Oteller İçin Betonarme mi Prefabrik mi?

28 Ocak 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Oteller İçin Betonarme mi Prefabrik mi?

Zaman ilerledikçe prefabrik havuzların, betonarme havuzların önüne geçtiğini görebiliyoruz. Hatta ortada sektörün neredeyse tamamını prefabrik havuzlar oluşturuyor. Evlerde, bahçelerde olduğu gibi otellerde de prefabrik havuz kullanmanın bazı avantajları var.

Prefabrik Havuzun Betonarme Havuza Göre Avantajlı Yanları

 • Otellerde oldukça büyük ve birden fazla havuz tercih edilebildiği için maliyetleri epeyce yüksek olabilmektedir. Prefabrik havuzların betonarme havuzlara tercih edilmelerinin en büyük nedenlerinden bir tanesi prefabrik havuzların maliyetlerinin %50 daha ucuz olmasıdır.
 • Betonarme havuzların inşaat süresi havuzun büyüklüğüne göre birkaç ay gibi uzun olabilmektedir. Oysa prefabrik havuzların inşaat süresi çok daha kısa ve kolay olmaktadır. Sermed Havuz Firması havuzu üretmesi, yerleştirmesi ve size teslim etmesi ortalama 10 gün kadar sürmektedir. Bu şekilde hem havuz yapımı süresi azaldığı için otele daha çabuk misafir kabul etmeye başlarsınız hem de inşaat kısa süreceği için çevreden gelebilecek olan şikayetlerin önüne geçmiş olursunuz.
 • Prefabrik havuzların içi liner adı verilen bir vinil malzeme ile kaplanmaktadır. Bu malzemenin özelliği anti bakteriyel olmasıdır.
 • Anti bakteriyel liner kaplama ile üretilen prefabrik havuzlarda bakteri ve yosun oluşumu görülmez. Liner kaplama yönteminde derz kullanılmadığı için havuz suyunun derz aralarına girerek bakteri ve yosun oluşumuna sebep olması durumu görünmez. Bu yüzden betonarme havuzlara göre daha az temizlik ve bakım gerektirir.
 • Betonarme havuzlarda havuz suyunu hijyeninin sağlanması için çok fazla miktarda kimyasal madde kullanımına gerek duyulmaktadır. Oysa prefabrik havuzlarda bakteri ve yosun oluşumu görünmediği için su daima hijyenik kalır.
 • Prefabrik havuzların iç liner kaplaması tek parça halinde üretilip monte edilir. Standart dışı ebatlardaki havuzlarda ise birkaç parça halinde üretilip ısı ve yapıştırma tekniği kullanılarak yerleştirilir. Kullanılan bu teknikten dolayı betonarme havuzdaki gibi gözenekli bir yapı oluşmaz. Yapısı gözeneksiz olduğu için temizlenmesi betonarme havuzlara göre daha kolaydır.
 • Prefabrik havuzlarda su daha hijyenik aldığı için çok fazla değişim gerektirmez. Bu da su temizliği ve hijyenini devamlı olarak korumak zorunda kalan otelleri aşırısı masrafından kurtarır.
 • Prefabrik havuzlarda %100 sızdırmazlık garantisi bulunur. Betonarme havuzlarda görülen deprem ve yer hareketlerinde çatlayıp suyu sızdırma durumu prefabrik havuzlarda görülmez. Esnek yapısından dolayı yer hareketlerine karşı dayanıklıdır.
 • Betonarme havuzlarda sürekli çatlama ve sızdırma gibi sorunlar yaşanabildiğinden devamlı bir tadilat maliyeti gerektirebilir. Prefabrik havuzlarda ise çatlama ve sızdırma gibi durumlar görülmediği için uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanma şansı elde edilir. Üstelik herhangi bir tadilat durumunda ise işlem çok daha hızlı bir şekilde halledilebilmektedir. Ufak yırtıklarda havuzdaki suyun boşaltılmasında bile gerek kalmadan yama tekniği ile yapılabilmektedir. Tadilat hem daha kısa sürer hem de daha kolay olduğu için maliyeti daha azdır.
 • Prefabrik havuzların tasarımları betonarme havuz lara göre daha estetiktir. İç liner kaplaması düz renkler de olabileceği gibi farklı renklerde ve desenlerde de tercih edilebilir. Seramik, taş, çakıl gibi görünümlerde yapılabilir.
 • Prefabrik havuzlarda kullanılan liner adlı malzeme anti bakteriyel özelliği sayesinde ameliyathanelerde bile tercih edilmektedir. Bu yüzden oldukça güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
 • Prefabrik havuzların liner kaplama yüzeyi bakteri barındırmadığından betonarme havuzlara göre %40 daha az klor kullanımı gerektirir.
 • Betonarme havuzlarda kışın suyun donarak genleşmesi sonucunda yüzeyde çatlaklar oluşabilir. Bu nedenle kış öncesi suyun boşaltılması gerekir. Oysa prefabrik havuzların duvarları esnek bir malzeme olan liner ile kaplanmıştır. Suyun donması sonucunda çatlak gibi durumlar ile karşılaşılmaz. Bu sebeple prefabrik havuzlar daha güvenle daha sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılabilir.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !
EnglishRussianTurkish