Fizik Tedavi Havuzlarının Özellikleri

04 November 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz

Fizik tedavi havuzları, fonksiyonel olarak kayıp yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılan özel bir yapı olarak dikkat çekiyor. Bu işlemlerin tıptaki karşılığı hidroterapi. Kelime anlamı ise su ile yapılan tedavi. Çünkü suyun bilinen birtakım özellikleri vardır. Bunların içinde viskosite, direnç, basınç ve kaldırma kuvveti gelir. Bu sayede hastaların tedavi edilmesi mümkündür. Özel fizik tedavi havuzları, belli kurallara göre yapılmak zorundadır.

Fizik Tedavi Havuzlarının Özellikleri
Fizik Tedavi Havuzlarının Özellikleri

Fizik Tedavi Havuzlarının Türü Nasıldır?

  • Fizik tedavi havuzu türleri içinde birden çok varyasyon karşımıza çıkıyor. Özellikle sonradan yapılmış ve mekanın iç kısmında olan havuzların zemin üstü ya da küvet tarzı olduğunu ifade etmek lazım. Bunun nedeni ise zeminde yapılacak uygulamanın belli zorluklar içermesi. Bu yüzden küvet tarzı bir sistem söz konusu olmakta.
  • Bir kısım merkezlerde ise bunun tam tersi bir durum var. Yani zeminin kazılması ve daha sonra havuzun başarılı bir biçimde inşa edilmesi son derece kolay. Bu iki tip havuz türü oldukça yaygın. Tercihe göre hareket ediliyor. Firma olarak bunların inşaatını sorunsuz olarak ve en kısa zaman dilimi içinde tamamlıyoruz.

Fizik Tedavi Havuzları Ne Kadar Büyük?

Prefabrik Havuz büyüklüğü değişir. Fizik tedavi merkezlerinin sahip olduğu kapasite genellikle bunu belirleyen en dikkat çekici etkendir. Bunun yanı sıra hasta sayısına göre de havuzun ne kadar alanı kapsaması gerektiğine karar verilir. Çok büyük havuzların ikinci planda olduğunu, birebir çalışmalardan dolayı orta veya küçük olanların öne çıktığını hatırlatalım.

Fizik Tedavi Havuzlarını Diğerlerinden Ayıran Özellikleri Neler?

  • Fizik tedavi havuzu özellikleri içinde dikkat çeken en önemli ayrıntılardan birisi iç kısmında yer alan tutamaklardır. Yan duvarların üstünde bulunur. Havuzun bir bölümünde ya da tüm alanında dikkat çeker. Hastaların tutunması için dizayn edilmiştir.
  • Bazı havuzlarda ise daha farklı bir dizayn vardır. Tedavi görecek olan kişinin sabitlenebilmesi içine ek apartlar söz konusudur. Bunların havuzun içinde olması şarttır. Bu yüzden dış kısmının tasarımı ovaldir. Böylelikle hastaya büyük bir kolaylık sağlanmış olur.
  • Ayrıca havuzların bir bölümünün içinde özel alan vardır. Buranın derinlik ölçüsü farklıdır.
  • Hastanın havuz içinde uzanabilmesini sağlayan daha farklı aparatlar da dikkat çeker.
  • Tüm bunlar fizik tedavi havuzlarını diğerlerinden ayıran en temel özelliklerin içinde yer alır.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !