Prefabrik Havuz Derinliği için İzin Alınmalı Mı?

24 October 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Derinliği için İzin Alınmalı Mı?

Prefabrik Havuz Derinliği İstediğim Kadar Olabilir Mi?

Prefabrik havuz kolay ve pratik bir şekilde hazırlanmasından dolayı kısa sürede istediğiniz havuz modeli ne sahip olabilirsiniz. Havuz tasarımında belirlenmesi gereken derinlik, yüzey alanı, havuz formu gibi tüm detayları kendiniz seçebilir ve hayalinizde çevre düzenlemelerinin projelerini bizimle paylaşabilirsiniz. Prefabrik havuz derinliğinde herhangi bir kısıtlama olmadığı için istediğiniz derinlikle havuzlara sahip olmanız mümkündür.

Prefabrik Havuz Derinliği için İzin Alınmalı Mı?
Prefabrik Havuz Derinliği için İzin Alınmalı Mı?

Prefabrik Havuzlarda Derinlik Kısıtlaması Var Mı?

Prefabrik havuzlar fabrikada hazırlanan ve sahada montajı yapılan havuzlardır. Havuz modelinde kullanılacak malzemeler havuzun dayanıklı olması için özel olarak belirlenmiştir. Havuz tasarımlarında ise müşterilerimizin istekleri dikkate alınarak hayalinde havuza kavuşması için özenle çalışmalar yapılmaktadır. Prefabrik havuz yapımı nda derinlik kısıtlaması yoktur. İstediğiniz derinlikte havuzlara sahip olabilirsiniz.

Havuz Derinliği için İzin Alınmalı Mı?

Havuz sahibi olmanız için yerine getirmeniz gereken işlemler vardır. Havuz modelleri arasında yer alan süs havuzlar 1 metre derinliğe sahiptir. Bu havuzları yaptırmak için izin almanız gerekmez. Ancak derinliği bir metreden yüksek olacak havuzlar için havuz yapımı izni almanız gerekir.

  • Havuz yaptırmak için izin alınması konusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir.
  • Bu yönetmelik kapsamında derinliği 1 metreden az olan havuzlar için izin almaya gerek yoktur. Ancak havuzun dört tarafı kapalı olacaksa izin alınması gerekir.
  • Derinliği bir metre üstünde olan havuzlar süs havuzu modeli olmaktan çıkar ve tüm tasarımlarda izin alınması gerekir.
  • Havuz yapılmadan önce imar planlarına aykırı olmaması için yetkililerle görüşülmesi önemlidir.

Havuz Yaptırmak için Nasıl İzin Alınır?

Prefabrik havuz yapımı nda istediğiniz derinlikte havuzlara sahip olabilirsiniz.

Havuz yaptırma izni imar planlarına aykırı değilse bağlı olduğunuz bölgenin ilçe belediyesinden veya merkez belediyeden izin alabilirsiniz. Havuz yaptırma izni havuzun derinliğine göre alınması gereken bir izindir. Resmi bir yapı olması için yetkili kurumlarla görüşmeniz ve izin almanız gerekiyor. Daha sonra istediğiniz derinlikte havuz tasarımı yaptırabilirsiniz.

Havuz yaptırma izni için belediyelere başvuru yapmanız ardından teknikerler havuz yapılacak alanın imar planlarını kontrol edecektir. İmar planlarında değişiklik yapılması gerekiyorsa ilk olarak bu değişikliklerin tamamlanmasını beklemeniz gerekiyor. Bu değişiklikler tamamlandıktan sonra havuz ruhsatı alabilirsiniz.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !