Prefabrik Yüzme Havuzu Hakkında Bilinmeyenler

26 April 2020 Yayımlayan : Sermedhavuz
Yüzme Havuzu Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye  içerisinde yıl boyunca açık bulunan 160.000 rakamından fazlaca halka açık havuz olduğunu ve bununla beraber toplamda 700 bin den fazla prefabrik yüzme havuzu bulunduğunu biliyormusunuz.

Yüzme havuzları tahmin edildiği üzere havuzları korumak için üretilen makineler bulunmadan çok önce de vardı.

Görünüşe göre insanlar, Milattan Önce 2500 yıllarına kadar lüks havuz deneyimleri yaşamaktaydılar. Yüzyıllardır var olagelen ve günümüzde daha da kullanımı yaygınlaşmış olan havuzlarla ilgili ise bilinmeyen ve ilk etapta akla gelmeyen bazı gerçekler var. Yüzme havuzu hakkında bilinmeyenler için 9 ayrı maddede bilgiler topladık ve işte şu şekilde sıralandılar…

Yüzme Havuzlu İlk Yolcu Gemisi

Yüzme Havuzu Hakkında Bilinmeyenler
Yüzme Havuzu Hakkında Bilinmeyenler

Dünya üzerinde bugüne dek pek çok havuz inşa edilmiş; bu prefabrik havuz ya da yer üstü diğer havuz tipleri, farklı farklı alanlarda farklı amaçlara hizmet etmiştir.

Yine aynı şekilde dünya üzerinde pek çok gemi tasarlanmış ve kullanılmıştır. Ancak bu yüzme havuzu hakkında bilinmeyenler arasında şöyle bir gerçek vardır… Yüzme havuzlu olan ilk gemi olarak Titanic karşımıza çıkmaktadır. Titanic, ısıtmalı ve 30-14ft tuzlu suya sahip bir su havuzunu içerisinde barındırıyordu.

O zamanlar modern ve lüks olarak kabul edilen bu havuz, Titanic yolcuları arasından yalnızca birinci sınıf yolcular için tasarlanmıştı. Sabah saat 10’dan gece saat 1’e kadar kadınlara açık olan bu havuz, öğlen 14’ten akşam 6’ya kadar ise erkeklere açık olarak hizmet vermekteydi.

5000 Yıl Önce Yapılan İlk Havuz

Prefabrik Yüzme havuzu hakkında bilinmeyenler arasında oldukça dikkat çeken bir başka havuza geçiyoruz. Tarihleri 5000 yıl öncesine çevirdiğimizde karşımıza bir havuz çıkıyor. Pakistan’da yapılan bu havuz bakın hangi özellikleri taşıyor?

Pakistan’daki “Büyük Hamam”ın 5000 yıl önce tasarlanmış ve yapılmış olan ilk havuz olduğuna inanılmaktadır. Katran kaplı taşlarla inşa edilmiş olması, havuzun dikkat çeken özelliklerindendir.

Katran kaplı taşlarla ve elle inşa edilmiş olan tank, yaklaşık 39ft uzunluğuna sahipken, 23ft genişliğinde tasarlanmıştır. Ayrıca bu havuz maksimum 8ft derinliğe sahip olması ile de bilinmektedir.

Benjamin Franklin

Bilindiği üzere geçmişten bugüne pek çok ünlü kaşif yaşamış; adları ve keşfettikleri günümüz bilgileri arasına kadar gelmiştir. Bu noktada akla gelen önemli şahsiyetlerden biri de Benjamin Franklin adındaki ünlü kişidir.

Hem bir düşünür hem de bir kaşif olan Benjamin Franklin yüzmeyi çok seven bir şahsiyet olarak bilinmektedir. Yüzmeyi çok sevmesinden ötürüdür ki; Benjamin Franklin aynı zamanda yüzme yüzgeçleri icat etmiştir.

Benjamin Franklin’in diğer bir önemli keşfi ise elektrik olarak bilinmektedir. Bugüne kadar kullanımı süregelmiş olan elektriği, neyse ki su içerisindeyken keşfetmemiştir…

İlk Isıtmalı Yüzme Havuzu

Milattan Önce 1.yüzyılda Romalı Gaius Maecenas tarafından inşa edilmiş olan ilk ısıtmalı yüzme havuzu, doğal kaynaklardan suyun borular aracılığıyla kullanımını sağlamıştır.

Romalılar, tarihler 305 yılını gösterdiğinde prefabrik yüzme havuzu mühendisliğini, havuz zemininde yer alan dev ateşlerle ısıtılan ve 900.000 metrekarelik Roma Hamamı adındaki büyük bir havuz ağını inşa ederek ilerletmişlerdir.

Roma Hamamı olarak bilinmekte olan bu büyük havuz ağı, sütunlar ve duvarlarla ısıyı havuzun yukarısına taşıyacak şekilde inşa edilmiştir. Bazı havuzlarda havuz ürünleri içerisinde yer alan kimyasal dezenfeksiyonlar için gümüş tabaklar kullanılarak bu anlamdaki ilk girişimde bulunulmuştur.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !