Teknik Özellikler

NEDEN LİNER KAPLAMA

LİNER KAPLAMANIN AVANTAJLARI SERAMİK KAPLAMANIN DEZAVANTAJLARI
Anti alg özelliği vardır, özel dış yüzeyi sayesinde yosun tutmaz. Derzlerdeki yüzey yosun oluşumuna uygundur.
Anti bakteriyeldir. Bakteri barındırmaz.(Ameliyathanelerde de artık liner kullanılıyor) Mikropların üremesi için derz aralıkları uygundur. Hastane, ameliyathane, havuz gibi ortamlarda kullanımı sakıncalıdır.
Yıllık bakım ve temizliği kolaydır; ucuzdur. Seramik derz aralarının temizlenmesi zahmetli ve maliyetlidir.
Su kaçırmaz, depreme ve toprak oturmasına dayanıklıdır. Esnek yapısı sayesinde yer hareketlerinden etkilenmez. Zeminin oturması, deprem vb. gibi sebepler nedeniyle oluşan kılcal çatlamalar su kaçaklarına neden olur.
%100 su sızdırmazlık garantilidir. Bilinçli bir şekilde kesilip, sökülmediği takdirde su sızdırmaz. Su sızdırır, çünkü beton içine uygulanan plastik üfleme ağızları betondan farklı çalışır.
Anti toksiktir, kanserojen madde ihtiva etmez. Yüzeyinde bakteri barındırmadığından daha az klor kullanılır. (%40 daha az) Bakterilerle mücadele için daha fazla klor kullanılır. (Klorun kansorojen etkisi tespit edilmiştir.)
Katkılı beton, izolasyon malzemeleri ve su derz bantlarını kullanmaya gerek yoktur. Katkılı beton, iç-dış sıva, şap ve bunların izolasyonun yapılması ve de su tutucu bantların kullanılması gerekmektedir.
Havuzun suyunu boşaltmak şart değildir. Sistem buna uygundur. Zaman içinde deforme yaşanması güçtür. Seramik temizliği için suyun her yıl boşaltılması gerekir. Bu uygulama betonarme yüzeyindeki farklı basınçtan dolayı seramiklerin zamanla dökülmesine neden olur.
Betonarme yüzeye hiçbir şekilde yapıştırılmaz. Dolayısıyla konstrüksiyonda ki problemlerden etkilenmez.Esnek yapısı sayesinde depremden etkilenmez. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile yapıştırılması nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebepler çatlaklar oluşturur.
Buzlanmada çatlama ve delinme yapmaz. Rulolar halinde uygulanır. Montajı, ruloların birbirleri üzerine özel kaynak makinesi ile bindirilmesi şeklindedir. Çatlama ve dökülmeler,kılcal çatlaklar oluşabilir. Beton perde üzerine ve tabana seramik yapıştırıcı ile monte edilir.
UV Güneş ışınlarına dayanıklıdır. Besleme nozzulları, aydınlatmalar ve skimmerler perdeye monte edilmesi nedeniyle zeminin oturması, deprem gibi sebeplerde farklı çalışır ve borulamada sorunlar yaşanır.

SERBEST FORM, SERBEST DERİNLİK

DERİNLİKLER

Havuzlarda dünya standardı olan 1,5m yüksekliğinin yanı sıra, farklı sebeplerle ihtiyaç duyulan 120cm, 90cm, 60cm gibi farklı yüksekliklerde üretim yapılabilmektedir.

1,5m’ den daha derin havuzlar, standartlar gereği riskli kabul edilmekte, umumi kullanımlarda cankurtaran bulundurma zorunludur.

BETOX HAVUZ GÖVDE YAPISI

Yüzme Havuzu

Liner KaplamaMontaj Tekniği

Liner Kaplama, düz ve temiz bir yüzeye sahip bir zeminde açılarak, kaynak yapılacak parçalar kesilerek hazırlanır.

Taşmalı havuzlarda liner kaplama işlemlerine taşma kanalından başlanır. Taşma kanalının iki tarafı PVC giydirilmiş köşebentlerle kaplı olduğundan, kanalın içine linerin dönmesi, düz havuzlarda son derece kolaydır. Amorf havuzlarda ise, taşma kanalının iç köşelerine düz çıta çakılması ya da linerin perçinlenmesi gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra, havuzun yan yüzeylerin kaplamasına geçilir. Bu kaplamayı gerçekleştirmek için önceden hazırlanan liner kaplama, üst köşedeki mevcut köşebentlere puntolanarak pot yapmayacak şekilde, gerdirilerek asılır. Bütün yan yüzeyler, bu şekilde puntolanarak kaplanır. Yayılan malzemelerin pot yapmadığından emin olunduktan sonra kaynak işlemlerine geçilir. Yan yüzeyler ve zeminle birleştirmeler aşağıda belirtilen şekildeki gibi olur.

Liner kaplama işlemi bittikten sonra havuza yaklaşık 20 cm derinlik olacak şekilde su doldurulur. Böylece zemindeki liner kaplama gerilerek, flanşların monte edilerek açılmasına geçilir. Ayrıca, duvardaki nozüllerin ve su altı lambalarının flanşları da ilgili yerin 10 cm altına kadar su doldurulduktan monte edilerek açılır.

Merdiven basamakları ve diğer kayma riski taşıyan yüzeylere, istenildiğinde mevcut düz liner kaplamalar üzerine kaymaz liner kaplamalar, yapıştırma veya sıcak hava kaynak sistemi ile yerleştirilir.

ÇELİK TEKNOLOJİSİ İLE;

Kusursuz Tasarım, Yenilikçi ÇözümlerMuhteşem Dörtlü

01
%100 SIZDIRMAZLIK

Liner Kaplama, polimer esaslı bir malzeme olması nedeniyle doğal olarak su geçirimsiz özelliktedir. Ayrıca betox liner kaplamanın elastik yapıda olması sayesinde özellikle köşe birleşim detaylarında ve düzlem olmayan yüzey formlarında yüksek bükülme mukavemeti sayesinde yeterli performans gösterecektir. Havuz sızıntılarında sizlere avantaj sağlayacatır.

02
SAĞLIKLI YAŞAM

Liner Kaplama, kolay temizlenebilir yüzey yapısına sahiptir. Ayrıca polimer esaslı bu tür malzemeler dayanıklı olmaları ve yüzeylerinin bakteri oluşumuna uygun olmamasından dolayı hijyenin ön planda tutulduğu sağlık gereçleri üretiminde ve mikroptan arındırması yüksek önem arz eden hastane servislerinde döşeme kaplaması olarak da kullanılmaktadır. Havuz iç yüzeylerinde en önemli hijyen sorunu yosun oluşumudur. Proje konusu malzemenin yüzeyi yosun oluşumuna yüksek dirençlidir.. Havuz yenilemek istendiğinde üzerinde durulacak en kaliteli malzemedir.

03
DAYANIKLILIK

Liner'ın genel özelliklerine ve deney verilerine bağlı olarak, havuzda su ağırlığından dolayı kaplamanın maruz kalacağı yüklere karşı yeterli mekanik mukavemet değerlerine sahiptir.

04
TEKNOLOJİ

Liner Kaplama, betonarme havuzun yüzeyine doğrudan sabitlenmeden uygulanır ve elastik yapıdadır. Bu nedenle yapı oturma hareketleri veya deprem etkisi ile taşıyıcı sistemde oluşabilecek hareket ve hasarlardan, alternatif havuz iç kaplamalarına göre daha az etkilenir.

LİNER;

HAVUZ KAPLAMASINDA ULAŞILAN SON NOKTA!

Hemen Arayın !