PREFABRİK HAVUZ PEYSAJ İPUÇLARI VE FİKİRLERİ

15 January 2021 Yayımlayan : Sermedhavuz
Prefabrik Havuz Peyzaj İpuçları Ve Fikirleri

Güzel ve fonksiyonel bir arka bahçe havuz ortamı seyretmek, bir zevktir. iyi tasarlanmış bir prefabrik havuz peyzajı evinize ve havuzunuza keyif ve değer katar. Arka bahçe yüzme havuzunuzun çevresinde peyzaj yaparken başarılı olmanın yollarına bakalım.

Havuzunuzun Peyzajı – Bilinmesi Gereken Terimler

1. Havuz Peyzajı: Mevcut tasarımı değiştirerek, süs özellikleri ekleyerek ve ağaçlar ve çalılar dikerek bir avlu veya başka bir arazi parçasını daha çekici hâle getirme sürecidir.

2. Sert peyzaj: Bitki örtüsü ile tezat olarak peyzaj mimarisinde kullanılan insan yapımı özellikler, örneğin yollar veya duvarlardır.

İster mevcut bir arka bahçeye yeni bitkiler ekliyor olun ister yepyeni bir havuz alanı tasarlıyor olun, dikkatli malzeme seçimleri yapmanız gerekir. Seçim yaparken hem estetiği hem de işlevi dikkate almalısınız.

Yeni vahalarınızı oluşturan tüm unsurları düşünün. Prefabrik Yüzme havuzu bahçenizin odak noktasıdır, ancak tasarım yaparken evinizden ilham alın. Peyzaj ve sert peyzaj, prefabrik havuz çevresinde işlevsel ve çekici bir alan sağlamak için birlikte çalışır.

Güverte, teras ve yol gibi yerleşik elemanlar için yerel bina kodlarına uyun. Dayanıklı olacak, ikliminizde duracak ve havuzunuza bitişik olduğunda iyi performans gösterecek kaliteli sertleştirme malzemeleri kullanın.

Prefabrik Havuz profesyonelleri, çıplak ayakların altında rahat ve uzun ömürlü olacak çeşitli malzemeler önermektedir. Bunlar beton, mozaik, ahşap zemin kaplaması ve taşı içerebilir.

Bitkiler

Prefabrik Havuz çevresindeki sert yüzeyleri peyzajın yumuşatıcı etkileri ile dengeleyin. Bitkiler yükseklik, renk ve hareket ile canlılık ve ilgi sağlar.

Mevcut bahçenizi değerlendirin ve gelecekteki planlarınıza değerli bitki ve ağaçları ekleyin. Ardından, büyüyen bölgenize uygun, havuzların etrafına dayanıklı ve dökülmeyen yeni bitkiler ekleyin.

Dikim yatakları havuzun hemen yanında olmamalıdır. Bunun yerine, hareketli saksı çiçekleri ve bitkileri, bir renk ve doku popu eklemek için havuzun yanına yerleştirilebilir.

Akış suyu

Bahçeyi, akışın havuzunuza değil, etrafınıza dolacağı şekilde tasarlayın. Bu, profesyonel bir havuz üreticisi ve peyzaj mimarının sizi gerçekten parlatacağı ve sizi yoldaki büyük baş ağrılarından koruyacağı bir alandır.

Güvenilir sulama için planınıza otomatik bir sulama sistemi veya uygun şekilde yerleştirilmiş bir hortum önlüğü ekleyin. Hızlı toplama ve süslemeler için havuzunuzun yakınında temel bir bahçe aletleri seti saklayabilirsiniz.

Düzenli bahçe havuz bakımı, havuzunuza girerek birikintileri en aza indirecektir. Havuz örtüleri ayrıca havuzdaki birikintileri azaltmanın yanı sıra enerji tasarrufu ve güvenlik önlemi de sağlar.

Aydınlatma
Havuz ve arka bahçe aydınlatması bahçenizi gece canlandıracaktır. Dramatik bir etki için ağaçlarınızı ve cesur bitkilerinizi aydınlatın. Konfor ve güvenlik için havuzu ve yolları aydınlatın. Sadece havuzunuza aydınlatma ekleyerek ailenizin yüzme süresini her gün birkaç saat uzatabilirsiniz. İyi tasarlanmış aydınlatma, normal bir bahçeye ışıltı ve kişilik katar.

Havuz Peyzajına Güzellik ve Fonksiyonellik Ekleme

Arka bahçe cenneti oluştururken estetik çok önemlidir. İyi çalışan güzelliklerle çevrilince daha mutlu olacaksınız. Pinterest, Houzz, Instagram daki havuz peyzajının güzel fotoğraflarından ilham alın.

Kendinizi sevdiğiniz bitkilerle kuşatın ve bahçenizde bu bitkileri büyütün. Çiçekler, yapraklar ve dallar da fonksiyonel faydalar sağlar.

Ağaçlar yakındaki bir çocuğun oyun alanı için gölge sağlayabilir ve verandada yaz yemekleri hazırlanabilir. Burçlar güverte kutularını ve havuz ekipmanları nı eleyebilir veya yakındaki komşulardan gizlilik sağlayabilir. Sarmaşıklar, bir kapalılık ve yakınlık hissi yaratmak için pergolalara ve duvarlara tırmanabilir.

 • İklim bölgenizi kontrol edin. Tüm bitkiler tüm iklimlerde var olamaz, bu nedenle iyi bir plan yapın.
 • Yıl boyunca geniş bir yaprak ve bitki (meşe, akçaağaç, karaağaç) ve yaprak dökmeyen bitkiler (baldıran otu, mavi ladin, beyaz çam) kullanarak yıl boyunca form ve renk ve arka bahçe kuşları için güvenilir bir barınak kullanın.
 • Yağışın güvenilir olmadığı kurak iklimlerde başarı için sulu bitkiler ekleyin.
 • Pereniyal(devamlı) yerli bitkiler tüm iklimlerde ekonomik, uzun ömürlü bir seçimdir.
 • Tavsiye için peyzaj tasarımcınızı veya yerel bitki mağazanızı kontrol edin.

Havuz Peyzajında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler – Bitki Seçimi

Havuzların yakınındaki bitkileri seçerken birincil dikkat, havuzdaki döküntüleri döken ve düşürenlerden kaçınmaktır. Bu nedenle, çimler ve dikim yatakları havuza bitişik olmamalıdır.

Başarılı bir başlangıç için, bitkilerin de uygun büyüme ortamına ihtiyacı vardır. Dikim yataklarını hazırlayın ve gerektiğinde toprağı organik malzeme ile değiştirin. İşte bitki seçmek için bazı ipuçları:

Şunları isteyebilirsiniz:

 • Güneş severler
 • Kuraklığa toleranslı bitkiler
 • Süs bitkileri, özellikle yerli bitkiler olan bitkiler
 • Yaprak dökmeyen çalılar ve ağaçlar olan bitkiler
 • Sarmaşık ve diğer dayanıklı zemin örtüleri olan bitkiler
 • Sulu meyveler ve tropik bitkiler olan bitkiler (USDA Sertlik Bölgenizi kontrol edin)
 • Renkli yıllık çiçekli saksılar ve ekiciler (sık sık su)

Şunları istemezsiniz:

 • Dağınık, havuzda yaprak ve döküntü bırakan bitkiler
 • Meyve veren bitkiler
 • Çiçek dolu bitkiler
 • Derin kök sistemli bitkiler
 • Çok su gerektiren bitkiler
 • Havuzunuzda çok fazla gölge sağlayan büyük ağaçlar ve bitkiler
 • Eşekarısı ve bazı arılar gibi ısırgan böcekleri çeken bitkiler
 • Evcil hayvanları ve insanları kesebilen dikenli ve keskin yeşillikli bitkiler
 • Çok büyüyecek, yer kaplayacak ve manzarayı engelleyecek bitkiler
 • Klorlu havuz suyu ile uyumlu olmayan bitkiler
 • Evcil hayvanlar ve insanlar için zehirli veya zararlı bitkiler

Kendi havuz peyzajınızı tasarlamaya başlayın! Havuz ilham web sitemiz sermedhavuz.com‘da ve sosyal medya sitelerimizde güzel ve işlevsel havuz peyzaj fikirlerini görün: Instagram, Facebook, Houzz, Pinterest.

Whatsapp Danışma Hattı
Hemen Arayın !